Co si myslíte o současnosti našeho koníčku a nové generaci hledačů?

Čistě z volné chvilky mě napadlo vytvořit diskuzní vlákno se kterým se obracím na širokou obec hledačskou. S popularizací tohoto koníčku zapříčněné sociální sítí facebook, instagram, ale i díky videím youtube mameluků, hledá dneska kdejaký opičák (Tímto nepovažuji každého, kdo přidává své nálezy na youtube za mameluka nebo opičáka ). Nic proti nováčkům nemám, jen mi přijde, že většina nováčku ani takoví fandové historie nejsou a co se týče jejich úctě k přírodě a okolnímu prostředí, tak ta je také chabá. No, jsem si vylil srdíčko. Berte prosím mé urážky s hyperbolou. A jaký máte názor na současný vývoj našeho koníčku a novou generaci hedačů vy? Měl by se náš koníček nějakým způsobem regulovat?

založil Vrky_cz 19.6.2020 11:15

Vše je o přístupu, výchově, snaze se něčemu novému naučit, hledat v historii ať dobré, či zlé a nějakým způsobem se to snažit pochopit. Nejde ani o monstrózní nálezy, spíš o průzkum okolí, které si člověk díky detektorové prospekci dá časem do souvislostí. K tomu všemu pomůže literatura, pokora a znalost starších lidí. Není to o tom, že člověk vletí na pole, nebo zvorá les.....Pro takové komentáře nemám věk ani dostatek zkušeností, ale obávám se, že svět se kvapem obrací do místa kam slunce nesvítí.

Hledání s detektorem je nelegální a dokud se nezmění legislativa a to i ve vztahu pravidel a výše vyplácení nálezného, tak nemá cenu tento "koníček" vůbec provozovat.
I když jsou na tom státy, kde jsou na tom ještě hůř, např. chachaři ze Slovenska, který pak lezou a plundrujou naše území.
Ale Slovensko náš vzor v tomto rozhodně ne, že ? Náš vzor v legislativě musí být v tomto Anglie.

...co,bez náleznýho tě to nebaví? o:-)

Nesmysle :-D

Hledání detektorem není v ČR nelegální, je tak označováno pouze ze strany archeologů. zákon nezakazuje hledání detektorem, zakazuje archeologický průzkum neoprávněným osobám a jediná postižitelná věc je provádění neoprávněných výkopů na archeologických lokalitách. Co je a není archeologický průzkum není zákonem stanoveno, respektive není určeno, že hledání detektorem archeologický průzkum je. Čili, co není zákonem zakázáno, není a nemůže být nelegální.

Co znamená pojem chachar ze Slovenska?

Osobně nemám pocit, že by se tento koníček nějak výrazně rozmáhal. Sociální média nám spíš dávají možnost více o sobě dávat vědět / vědět, což pak může vyvolávat dojem, že "to dělá každý". Neřekl bych, že počty hledačů nějak výrazně rostou. Ve svém okolí (a to bydlím v blízkosti Prahy a okresního města) rozhodně žádné davy hledačů nevídám a nepotkávám. Podívejte se na země, kde má detektoring daleko větší základnu a tradici, třeba Anglii. Člověk by řekl, že se tam už nenajde vůbec nic, že celé Ostrovy budou prolezlé. A přesto co chvíli přijde zpráva o dalším parádním nálezu. Stejně tak kdekoliv jinde. Někde jsem slyšel, že naše komunita čítá cca 20 tis. lidí. V takovém počtu nám bude trvat ještě pořádnou řádku let, než "celou tu zemi rozkopem";-) A nebojím se ani zákazů či zpřísňování. Nepamatuji, že by se o tom někde vedla nějaká debata. Před lety jsem hrával paintball a tam se vedly úplně stejné diskuze: "Je nás moc, je to všude na netu, určitě se to zakáže jako v Německu atd." Nestalo se nic;-) Nikomu neškodíme, nikomu nevadíme (až na těch pár "gnomů", co kurví archeologické průzkumy, ale s těmi si zákony jistě poradí už teď...) ;-)

Ja bych nerekl, ze to je o nejake generaci hledaci ale o lidech obecne. Naopak mam pocit, ze si diry nezahrabavaji spise ti starsi "mazaci" a nemile me prekvapilo i na videich od LP na YT, ze autor haze vykopany bordel zpatky do diry/pole...

Já mám na to pohled ze dvoustranný názor:
1. V podstatě se to až moc popularizuje a detekování jde do háje, avšak
2. Je to zapříčiněný dlouhým volnem a jakmile skončí celý tyhle "prázdniny", tak se na bazarech objeví hromada detektorů. Navíc začátečník chodí a myslí uplně jinak než někdo s praxí.
Není jistý jak to dopadne, ale největší problém hrozí, že když někdo kdo nemá praxi kopne třeba jehlici, tak to může zahodit a skončí někde na skládce, ale pokud už nemají nějakej dobrej detík, tak nemají šanci si šáhnout na pražáky ve 35 třeba

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru