Hľadanie na Slovensku a zákon

Ahoj hľadači tak som začiatočník mám na plane kúpiť detektor no ako tu čítam na Slovensku sa dejú nejaké nekalé veci s hľadaním s detektorom je to trestné ? alebo na pokutu ? alebo ako to v tomto kocúrkove funguje ? Dakujem

v kategorii Skupiny a společná hledání, založil AntiPro 24.2.2013 18:07

http://www.obnova.sk/blog/novela-trestneho-zakona-sprisnuje-postihy-pre-detektoristov našiel som len toto kde sa píše .... Dnešný stav je teda taký, že orgány činné v trestnom konaní trestne postihujú iba toho, komu preukážu, že „vykonával archeologický výskum“, alebo „výkopy“. Toto ustanovenie je vo väčšine prípadov nedokázateľné,

Podla tohot:
Kto neopravnene vyhladava... detektorom kovov alebo iným detekčným zariadením

sa sa povedat, ze uz aj prechadzanim sa s detektorom kovov je trestne. Zalezi ale na dokazatelnosti. No mam z toho husiu kozu a smutok v dusi

------------------------------------
1) Kto neoprávnene vyhľadáva, vykope, inak z miesta nálezu vyzdvihne, premiestni alebo prechováva archeologický nález, alebo kto inak poškodzuje alebo znehodnocuje archeologické dedičstvo, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

detektorom kovov alebo iným detekčným zariadením,
z osobitného motívu,
vo väčšom rozsahu, alebo
hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý alebo bol za taký čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený.

no povecme ked budem mat vybavené od vlastníka tak môžem hľadať od nevidím do nevidím ... alebo teda ako sa hovorí čo oči nevidia srdce nebolí no je to svinstvo je to záluba a myslím že väčšina "detektoristov" veci odovzdáva za účelom dobrého pocitu možno si tak vypýta tak baterku do detektoru je to proste smutné ..... ale aj napriek tomu ma to neodradí hľadať :)

niesom si uplne isty, ci vyrok "ked budem mat vybavené od vlastníka..." je viac ako zakon, lebo na slovensku je hladanie upravene zakonom. Toto myslim plati v Rakusku a asi v Cechach.
Na Slovensku "by sa" bez nejakej archeologickej licencie nemalo hladat vobec.

Tiez som toho nazoru, ze tento zakon sa minul ucelu, lebo tresta detektoristov, ktory to maju ako konicek a ty co to robia za inym zamerom to neodradi.

Dobre takze aj keby som si kupil detekrotik nemozem ist hladat na nejake vyznamne miesta??? Normalne nie ze by boli radi ze to z tej zeme niekto vyberie nech to tam nehnije a nech to vidia vsetci, ale oni budu za to cloveka este aj zatvarat?? Toto kde sme pane boze. Nedalo by sa to nejak obijst? Ja sice zijem v takej neslavnej casti slovenska a obavam sa toho ze nebudem mat stastie na nejaky velky nalez,a tak som myslel ze pojdem skusit stastie aj inde ale ked to tu tak citam je mi zle normalne.

ahoj. na toto mam dve rady.
1. najist sa da nieco uplne vsade. Vsade chodia ludia a stracaju veci. zalezi co hladas.
2. ak budes hladat detektorom, kriticke je co mas pri sebe. ak budes hladat a niekto sa ta spyta co robit staci povedat ze hladas moderne mince alebo kluce ktore si stratil. to nieje trestne. Problem by vsak bol ak ta prichytia pri tom ako zo zeme vyberas nieco co sa klasifikuje ako archeologicky nalez.
-------------
Archeologický nález je vlastníctvom Slovenskej republiky.
Archeologický nález je hnuteľná vec alebo nehnuteľná vec, ktorá je dokladom o živote človeka a o jeho činnosti od najstarších dôb do roku 1918 a spravidla sa našla alebo nachádza sa v zemi, na jej povrchu alebo pod vodou. Archeologickým nálezom je tiež zbraň, munícia, súčasť uniformy, vojenská výstroj alebo iný vojenský materiál, ktorý sa našiel v zemi, na jej povrchu alebo pod vodou a pochádza spred roku 1946.
-------------

Takze meteority do tej skupiny nespadaju?

Neviem ako to je ale tak ked to je súkromného vlastníka od ktorého mám povolenie bi to malo platiť potom bi ani on nemohol orať keby vybral zo zeme nejakí náboj ...a tak isto ako môžeš jazdiť na motorke bez vodičáku na súkromnom pozemku .... no neviem mám známeho policajta ked ho stretnem určite sa ho na to spítam ako to vlastne je :) tak ja to za zlým účelom nerobím no tiež ma to neodradí len ako tu píšu ludia niektorým policajtom to nevadilo a niektorým ano tak bud je zákon deravý alebo nieje policajt ako policajt

Spomínaš že máš známeho policajta. Pýtal si sa ho už na to ?

ten zakon co je na slovensku je totalne zle urobeny je to smiesne ... ;-) o com to je potom ked archeologovia sami vlastnia detektory a chodia s nimi hladat a jeden pred druhym sa schovavaju a sami su ty zly co nieco navrhnu a potom to porusuju je to cele na smiech s tym zakonom na slovensku a to mi urccite daju za pravdu viacery hladaci takze hladajte a objavujte tak aby vas nikdo nevidel a ked najdete nieco archeo bud si to nechajte alebo odovzdajte je to uz na vas a odovzdavajte to v taske s popisom a lokalitou kde ste to nasli tak aby o vas nikdo nevedel a aj tak tam vyskum nepojdu robit lebo nie su na to financie skoda ze to takto dopadlo je to smutne :,-(ale je to tak na slovesku je krasna historia ;-)

(1) Kto neoprávnene vyrobí, napodobní alebo pozmení predmet kultúrnej hodnoty tak,
aby bol považovaný za pravý, alebo kto takýto predmet sebe alebo inému zadováži alebo
prechováva, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.


...som hlúpy laik, ale ak vyrobím predmet kultúrnej hodnoty, tak je to predmet kultúrnej hodnoty, alebo to čo som vyrobil nieje predmet kultúrnej hodnoty a teda som nevyrobil predmet kultúrnej hodnoty.
...alebi si kúpim takýto predmet (stanem sa obeťou podvodu) pôjdem do basy
...prechovávam a ušúľal som niekoľko desiatok guličiek z hliny, oni sa stašne podobajú na neolitické perly, no pre istotu ich zničím, basa je basa.
A ešte zieram mince a teraz sa bojím aby medzi nimi neboli neoprávnene vyrobené, alebo archeologické nálezy, lebo do basy sa mi nechce.

V múzeách majú vystavených plno "nepravých" predmetov, za účelom toho aby boli návštevníkmi považované za prave, a že majú kultúrnu hodnotu o to naozaj nepochybujte.

(1) Kto neoprávnene vyhľadáva, vykope, inak z miesta nálezu vyzdvihne, premiestni
alebo prechováva archeologický nález, alebo kto inak poškodzuje alebo znehodnocuje
archeologické dedičstvo, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

No ešte viac sa bojím pretože vlastním pole a traktor. Bisťu bohu, kedy-tedy spustím radlicu nižšie, hlavne pri hlbokej orbe, premiestňujem archeologické nálezy na meter ďaleko. Minule som našiel v našej záhrade identifikačnú známku pradedkovho poľovnickeho psa z roku 1929 (bol tam pochovaný). Tento archeologický nález som samozrejme našiel s detekčným zariadením. Ešte že som to stihol pred platnosťou zákona, lebo do basy sa mi nechce, a inteligenciu pradedkovho psa Chrudliaka som poznal z rozprávania a z jeho známky sa veľmi teším.
Verím, že novela nezabudne na ničenie kultúrneho a archeologického dedičstva lyžicou bágra za spolupráce "oprávnených osôb".

Takze ked ma prichitia statne "organy" s detektorom niekde na luke alebo kde znamena to ze som mam problem?? :D

no když nic u sebe nebudeš mít,tak by to mělo být OK ;-)

Chystam sa na jedno miesto kde mi moj prastary otec rozpraval ze partizani zakopali gulomet s 500ks nabojami. Som zvedavy.

no pkud tě s ním, chytí,tak ten problém budeš mít. to by byl problém nejen na Slovensku :-(

Takze pre zhrnutie:
-mozu ma nacapat s detektorom ak nebudem mat pri sebe nijaky nalez? Ak takyto nalez schovam a potom si ho pojdem vyzdvihnut bude to uz legalne ked nepojdem s detektorom? Ak sa budem chciet podelit s nejakym muzeom o vykopany artefakt tak sa automaticky sam udam ci ako to je?

Tak nějak to bude jak říkáš a s tim muzeem je to tak že opravdu záleží kdo tam je. Jinak donesu.a první slova jsou,jsem šel náhodou po lese a toto tam bylo vyhrabané od prasat,ty prasata jsou ale svině,že?? :-D

Jo a taky počítej s tím že i když třeba u sebe nic mít kromě detektoru nebudeš, ještě vždycky můžou u tebe benga zazvonit příštího dne s povolením k domovní prohlídce... 8-)

A ako to riesis ty? Nejake sklryse mimo domu mam zariadit ci ako?? :D

Zbraně a munici za mě pořeší přivolaná policie, zeleninu náš archeolog,zajímavé mince nechám vypublikovat a tak mám nálezy zvesela doma. Ovšem na Slovensku bych asi klidně nespal když jsem viděl za co tam obvinili toho kluka z Brezna... :-/

Zbraně a munici za mě pořeší přivolaná policie, zeleninu náš archeolog,zajímavé mince nechám vypublikovat a tak mám nálezy zvesela doma. Ovšem na Slovensku bych asi klidně nespal když jsem viděl za co tam obvinili toho kluka z Brezna... :-/

Ved toto. Ako ich vypublikujes? Ja som sa teraz bavil cez net s jednym chalaniskom a ten mi poradil ze mam zobrat jedneho co bude kopat. Ja len s detektorom ukazem miesto a on vykope, ze tak to uz trestne nieje. Zakon sa vztahuje na osobu ktora s pomocou detektoru najde a vykope archeologicke nalezy. O druhej osobe zakon nic nevravi a vraj to tak chalani u nas riesia..:3

A keed najdes nejaky stary hrdzou zozraty kver ktory uz nikdy nebude strielat aj tak ho musis odovzdat? Neda sa to nejak poriesit s policiou ze ho nejak znehodnotis a oni ti ho potom nechaju?

Odevzdat PCR, pozadat o znehodnoceni s potvrzenim. Jinak to nejde.

Nebo PSR ci jak se tam u vas organi jmenuji :)

D-hunter
Ty jsi takový trouba, nebo jsou ty tvé výmysli jen nějaká provokace někoho z druhého břehu?

No je to takovej protiva novej nejspíš trošku. Podivný povídáníčko.

Troubu ze sebe asi dělá, vidím to spíše na ty provokačky.

co ak pojdem po lese s VYPNUTYM detektorom v ruke,v druhej ruke ryl a niekto to ohlasi?Ja sa snad nemozem prechadzat po lese ?a ze s rylom a vypnutym detektorom?to je snad moja vec,pokial nic nekopem a zrovna ma pri tom nevyfotili a nemam nic vo vrecku.Nic som cielene nevyhladaval,len sa jednoducho rad prechadzam s rylom a detektorom v ruke,take novodobe vencenie.......Som zvedavy,ktory sudca by ma za toto odsudil.
Pointa je v tom,ze zbytocne tu piseme o tom co je v zakone,ten nezmenime,preto budeme hladat ako ten zakon obist,bohuzial.Stat ktory my tvorime nam nedava inu moznost,je to nas konicek a tych blbcov arecheologov,ktory niesu ochotny s nami spolupracovat pretoze nemame diplom,len viac skusenosti nez oni je mi luto.
P:s.Nebolo by odveci ak by niekto ohlasil,ze dotycny archeolog ma doma v obyvacke nenahlaseny archeologicky predmet,to by sme sa cudovali co vsetko by u neho doma nasli!

Taky se da...pokud u sebe nebudes mit nic zakazanyho (podle zakona) tak muzes i kopat, popripade mit v kapsach par ceskoslovenskych minci a muzou ti leda.... Anebo si to nejdriv projit s detikem, oznacit si zajimavy nalezy a pak to tam jit dokopat bez detektoru, treba jen s dohledavackou :-D

To NOL22: je vidět, že jsme sehraná dvojice :) Během příštích pár týdnů budeme zařazovat do prodeje násadu, která se bude moci připojit k dohledávačce, takže to bude vypadat jako obyčejná hůlka. Speciální název bude Agent007. Teď vážně, je to smutné, ale jak to přesně je ví jen ten dotyčný (viz ten článek), protože se obávám, že to média musela zase trochu přibarvit, aby to někoho zajímalo. Pravda bude tedy spíše někde uprostřed. Tacud

Souhlasim, prtze vim naprosto presne jak media funguji :-)

ta hulka neni spatny napad:)co ja som niekde vyhladaval?nie,ved ja som invalid:)haha,smutne kam az to moze zajst....

Ano je to smutné :-( Nejhorší ale je, že věřím, že většina archeologů z nastalé situace nejsou šťastni stejně jako hledači. Protože díky tomu hloupému zákonu i kdyby měli dobrou vůli, tak spolupracovat nemůžou, protože by se sami paradoxně podíleli na trestném činu. Prostě Kocourkov :-( Držím palce, aby se to brzy změnilo, ale samo se to bohužel nezmění :-/

nezmeni,ale vcera som v telenovinach pozeral,ako ohlasil archeolog tipka s detektorom na poli v okoli trnavy....nabehli k nemu domov benga,vyrazili dvere,mal doma len kopu srotu a hrozi mu 5 rokov....no chudak archeolog,podla zakona to musel ohlasit ked ho tam videl behat po poli.....spolupraca na plnej urovni.... :-P

Chudák-archeolog. :-D :-D Za Hitlera, nebo za komančů - chudáci konfidenti (práskači). Co jim zbývalo, když to měli zákonem dané. o:-)

a aby som nezabudol,hodnota veci ktore mal doma boli vycyslene na 6700 eur....vraj nieje vylucene ze to predaval dalej....Ocividne ak by silu mocu chcel,tak by to predal tak za 2 eura...hold nieco sa napisat musi aby sme sa na to pozerali.som zvedavy ako ta kauza nakoniec dopadne,kazdopadne je smutne,ze na zakon doplati pravdepodobne slusny clovek,co netravi cas v krcme,ale niecim co ho bavi.

To Migo a Tovarnik: už jsem to napsala výše NOL22. Nikdo z nás u toho nebyl a pravdu znají jen zúčastnění. Samozřejmě práskačství nijak neschvaluji ani neobhajuji, ale nepřijde mi košér házet všechny do jednoho pytle. To co je prezentováno v médiích nemusí být úplně tak jak to doopravdy bylo, nebo snad věříte slepě všemu co se kde napíše či odvysílá?

to nie tacud....mam z dectva najlepsieho kamarata,ktoreho otec je archeolgog.vazeny to pan Klco....len nedokazem nejak zhltnut to,ze ten dotycny ktory ho tam videl behat ho namiesto toho,aby ho usmernil,odsudil ako za vrazdu....mohol mu predsa ponuknut spolupracu,alebo nieco podobne....za vrazdu 8 rokov,za kopanie na poli 5 rokov,to je snad nonsens,nie?ja osobne zijem v cechach,zakony su tu daleko behevolentnejsie,len dokedy?Myslis ze na slovensku ten v uvodzovkach nediplomovany behac po poli ma nejaku motivaciu nahlasit nalez krajskemu uradu?nema,a tak sa bude zakonom radsej vyhybat,lebo konicka sa nevzda.Koho potom hadzat do spolocneho vreca,komu verit?hlasit?nehlasit?klamat?koho?stat?ved stat sme my,obcania.

Ano, v tomto případě máš pravdu, ale opět si stojím za tím, že to co řekli v televizi může být jen z 50% pravda. Onehdá si pamatuji případ jednoho hledače tady z Čech, který našel depot stříbrných mincí, nenahlásil. Pak ho jeden sběratel nahlásil, protože jemu to prodat nechtěl a začal hon na čarodějnice. Média proprala co se dalo, chvíli to vypadalo na vězení na x let a jestli se nepletu, tak z toho byla podmínka. Takže tak. Co se toho zákona týče, tak o jeho nesmyslnosti se nepřu. A co se naše občanství týče, kolik lidí nadává na politiku, ale když jsou volby, tak volební účast až tak nesvědčí o tom, že se někdo stará. Ono je lepší po švejkovsku nadávat u piva, že tam není nikdo koho by šlo zvolit. No, myslím, že to tady nevyřešíme. Každý musí začít u sebe. Závěr je, že mi ten dopad taky přijde nesmyslně tvrdý, reakce archeologa nesmyslná, ale znovu opakuji, že je otázkou do jaké míry je ta mediální prezentace velbloudokomár. Nejsem členem žádné politické strany, řídím se selským rozumem. Tak hezký večer a držme tomu chudákovi palce ať to dobře dopadne!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru