1. 12. 2018 Kalendárium

1.12.2018 V lese objevil 3788 mincí

Kategorie: Kalendárium

Přesně 3788 jednokorunových a dvoukorunových mincí objevil náhodný nálezce v lese nedaleko malé vesnice Staročernsko na Pardubicku. Depot získalo Východočeské muzeum. Ražby pochází z let 1946 až 1946, tedy období před měnovou reformou.

Lidé tenkrát právě ze strachu z měnové reformy po druhé světové válce ukrývali mince. „Na rozdíl od papírových bankovek, u kterých předpokládali platnost i v dalších letech,“ poznamenal historik a vedoucí odborného úseku Východočeského muzea Ladislav Nekvapil.

Na začátku se vlastně vůbec nevědělo, kolik mincí vlastně „poklad“ ze Staročernska obsahuje. Ražby byly zkorodované a slepené, byl nutný odborný zásah. Východočeské muzeum proto nález oznámilo až se zpožděním.

Podle Nekvapila je nominální hodnota mincí 5426 korun československé měny. „Při výši průměrné mzdy, která se po válce pohybovala mezi 800 a 900 korunami, činí zmiňovaná částka asi šest až sedm tehdejších měsíčních platů,“ poznamenal Nekvapil.

Kde se tolik mincí vzalo, se dodnes neví. Podle ředitele Východočeského muzea Tomáše Libánka může jít o mince pocházející z trestné činnosti. „To by teoreticky bylo možné potvrdit na základě podrobného studia zápisů v obecních kronikách či článků v tehdejším regionálním tisku,“ komentoval tehdy.

Poklad vystavilo Východočeské muzeum pro veřejnost v březnu před dvěma lety. Z období po druhé světové válce vystavili ještě jeden depot, který byl nalezen v roce 2004 na nádvoří krajského úřadu.

„V rámci archeologického průzkumu byla nalezena dřevěná krabice, která skrývala na pět tisíc kusů jednokorunových a dvoukorunových mincí z let 1946 až 1947,“ připomněl Nekvapil časté případy ukrývání peněz v období po druhé světové válce.

Československá měnová reforma proběhla v červnu 1953. Lidé tenkrát během jediného dne přišli o všechny úspory. Komunisté reformu připravovali s pomocí sovětských poradců od podzimu 1952.

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ahoj zpracovávám zrovna podobný soudobý depot. Je možno mi poslat odkazy na články? pořípadě zda to bylo publikováno. Děkuji PB.

:-O

Můžete mi někdo objasnit, jak schování mincí obrání proti měnový reformě? Jakože když jsou mince pod zemí, tak na ně nepůsobí zneplatnění?

Taky zajimavé "Ražby pochází z let 1946 až 1946".

bigi: Zdravím, našla jsem tohle:

https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/pardubice-mince-nalez-muzeum-zamek.A190308_105443_pardubice-zpravy_lati

https://www.denik.cz/regiony/muzeum-vystavilo-korunovy-poklad-a-prosi-verejnost-o-informace-20190309.html

https://www.ceskenoviny.cz/index_img.php?id=470845

Ještě jsem našla další, ale to tak poslat na email :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru