1. 9. 2010 Kalendárium

1. 9. 2010 130 milionů let starý hrbatý dinosaurus

Kategorie: Kalendárium

Před jedenáctí lety španělští archeologové přišli se zajímavým objevem, o kterém do té doby neměli ani tušení. Po jihozápadní Evropě se podle nich proháněl hrbatý dinosaurus. Našli jeho pozůstatky.

Podle archeologů jde o úplně nový druh dinosaura, kterého pojmenovali jako Concavenator. Patřil do skupiny karcharodontosauridi, kam se řadí všichni velcí draví dinosauři jako například Tyrannosaurus rex. Pohybovali se zpravidla na jih od rovníku.

Nově nalezený kousek ale měl jednu zvláštnost, a sice hrb vyrůstající ze zad. Archeologové objevili téměř kompletní fosilii. „S klouby i kostmi prakticky ve stejné poloze, v jaké byly, když zvíře ještě žilo. Zachovaly se i zkameněliny kůže a pozůstatků masa, které nám poskytují spoustu informací,“ popisoval tenkrát nález paleontolog Francisco Ortega.

Kromě hrbu na zádech měl dinosaurus také podivně vypadající hrbolky na předních končetinách, které připomínají kosterní výrůstky na křídlech u současných ptáků. Vědci tenkrát předvídali, že tento objev změní pohled na období paleontologie v době před 145 až 65 miliony let.

Vedoucí vědeckého týmu Francisco Ortega tenkrát tvrdil, že hrb měl nějakou funkci, kterou se ale nepodařilo stále zjistit. Ostatky šestimetrového dinosaura objevili na nalezišti Las Hoyas v Cuence ve středovýchodním Španělsku. Na nález upozornili ve známém časopise Nature.

„Objevil se celá řada hypotéz, k čemu hrb sloužil. Zjistili jsme, že Concavenator měl poměrně malé nohy, takže hrb mohl sloužit jako protiváha. Nemáme to však nijak potvrzeno, jde o jen o bláznivou teorii,“ řekl tenkrát uznávaný paleontolog José Luis Sanz.

Další hypotéza hovoří o tom, že dinosaurus na hrb lákal samičky. Takže měl vlastně plnit funkci jakési okrasy. Nález pozůstatků Concaventora přinesl ještě jedno zajímavé zjištění, které vědce nadchlo.

„Concavenator ukazuje, že kombinace rohovinaté a nerohovinaté kůže, přítomné například u dnešní drůbeže, existovala i u velkých teropodů před 130 milióny lety,“ poznamenal ještě Ortega.

Zdroje: www.novinky.cz, www.ceskatelevize.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru