10. 4. 1348 Kalendárium

10. 4. 1348 Na příkaz Karla IV. začíná stavba Karlštejna

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa , Kalendárium

Karlštejn

Každoročně tam zavítá okolo 200 tisíc návštěvníků. Karlštejn patří mezi nejvíce vyhledávané hrady v České republice. Na příklad Karla IV. ho začal 10. dubna 1348 budovat stavitel Matyáš z Arrasu.

Název hradu vznikl spojením dvou německých slov, a sice „Karls-stein“, tedy Karlův kámen nebo Karlův skalní hrad. Základní kámen položili podle některých pramenů až v červnu 1348. Karel IV. byl zaneprázdněný, a tak tím pověřil svého přítele a pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic.

Stavbu se podařilo dokončit až o devět let později. Byla vzdálená od Prahy půlden jízdy na koni. Měla poskytnout panovníkovi na jedné straně přepychové soukromí k meditacím a modlitbám, na druhé straně klid na diskrétní diplomatická jednání s domácími poradci, říšskými rádci i diplomaty z celé Evropy.

Hlavní záměr byl ale ještě jiný. „A sice to, aby v pevné věži Karlštejna a v její symbolicky vyzdobené křížové kapli byly uschované říšské a české korunovační klenoty. Kaple sv. Kříže zářila ve slavnostních dnech ve světle svící stovkami drahokamů a polodrahokamů, osvětlujících obrazy mistra Theodorika a symbolizovala nebeskou oblohu a zástup jejich světců,“ píše se v Dějinách českých zemí.

Místo tam našly ostatky svatých, protože Karel IV. byl proslulý svou vášní pro sbírání relikvií po celé Evropě. Kdo si ho chtěl naklonit, přinesl dary do jeho sbírek. „Tradici, která byla v říšském pojetí mnohem živější než v Čechách, představil císař v Norimberku v polovině 50. let 14. století. Norimberští pořídili soupis klenotů i relikvií, které měly být poté uchovány na Karlštejně, a popsali průvody i procesí, jež byly spojeny s jejich prezentací. Od roku 1382 byly vystavovány ve stejnojmenné kapli v Novém Městě pražském,“ uvádí se ještě v Dějinách českých zemí.

O Karlštejně se často hovoří jako o nejzachovalejší monumentální gotické pevnosti ve střední Evropě. „Ve skutečnosti jde částečně o mýtus. Lidé totiž na Karlštejně obdivují jeho romantickou historizující podobu, kterou tomuto hradu koncem 19. století vtiskl český architekt Josef Mocker. Přestavbu tenkrát doprovázely mnohé kontroverze, neboť Mocker nechal některé části Karlštejna zbourat, aby tak vytvořil novodobě pojatý ideál gotického stavebního stylu,“ píše Vladimír Liška v knize Historické monumenty.

Od roku 1918 je Karlštejn ve vlastnictví státu a byl vyhlášen národní kulturní památkou. Stále patří k našim nejnavštěvovanějším hradům.

Zdroje: Vladimír Liška: Historické monumenty, Oldřich Tůma Pánek: Dějiny českých zem, www.czechtourism.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ono je to všechno trochu obestreno tajemstvím to datum a vlastně je to jen dohad. V soudobých pramenech žádné konkrétní datum není, jistě je ze se v udávané roce založila vinice. U staveb otce vlasti hrála numerologie důležitou roli a jsou to číselné řady. Ono známé 5.30cet 9.tého července 1357 u mostu. Takže i u Karlštejn lze předpokládat něco podobného a údajně datum vlastně je kombinace čísla 3.ale mám pocit, že datum založení hradu je z hajkovy kroniky a to byl velký popletal. :-)

Chtělo by to nějaké fotky, když začali budovat tento skvostný hrad.
Někdo to snad cvaknul, no nééé. Nebo aspoň nějakou rytinu dobovou.
:-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru