12. 2. 1784 Kalendárium

12.2.1784 - Praha – druhé největší město v monarchii

Kategorie: Kalendárium

praha

Dnes to již připomínají pouze názvy čtvrtí, ale Praha, jak ji známe, vznikla 12. února 1784 sloučením 4 původních královských měst: Staré Město pražské, Nové Město pražské, Hradčany a Malá Strana (původně: Nové Město a poté Menší Město pražské).

Nově vzniklý celek s více jak 76.000 obyvateli a rozlohou necelých 150 ha se rázem stal druhým největším městem monarchie. Historicky největší změnu do vývoje Prahy vnesl císař Karel VI. založením Nového Města pražského. Tento název si tedy musel tak trochu půjčit od Malé Strany, která tento název až do roku 1348 nesla. Od té doby pak Menší město Pražské a následně Malá Strana. Karel IV. svým velkorysým návrhem Nového Města značně předstihl svojí dobu a i díky tomu je dodnes Karlovo náměstí největším náměstím v Evropě.

Druhý podobně rozsáhlý nárůst velikosti Prahy nastal až za první republiky. V té době se v takřka původní rozloze města již tísnilo 230.000 obyvatel. 1. ledna 1922 byly k Praze připojeny rozsáhlé a často již zastavěné předměstí města. Celková rozloha se tak zvedla o 172 km2 a vzniklo tak město, které se pak dobově nazývá Velká Praha.

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru