12. 6. 1771 Kalendárium

12.6. 1771 Nález podmokelského pokladu

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium

Zbytek pokladu

Odhaduje se, že podmokelský poklad tvořilo až sedm tisíc zlatých mincí. Našel ho 12. června 1771 po povodních chudý nádeník. Depotu se následně zmocnil místní knížepán, který nařídil důsledné domovní prohlídky. Páraly se slamníky a vytrhávaly dokonce podlahy.

Přesně 12. června 1771 přešla přes obec Podmokly na Rokycansku povoděn. Ve stejný den Jan Koch, řečený Janota z domu číslo 7 našel v podemletém sesunutém břehu potoka několik duhovek, tedy zlatých keltských mincí. Byl to velmi chudý člověk a vůbec netušil, co vlastně našel a o jaký kov jde. Zlato asi nikdy neviděl, pracoval prý jako nádeník. Pár duhovek vzal na hraní dětem.

Všiml si je místní židovský obchodník a hned věděl, že si děti hrají se zlatem. „Tak se rozkřiklo, že „knoflíky“ mají cenu a lidé si pro ně k potoku chodili. Moc dlouho to však netrvalo, protože se o pokladu dozvěděl majitel panství Karl Egon Fürstenberk. Jako správný kníže, majitel velkých panství a královský místodržící v Praze, se samozřejmě nemohl nechat chudáky zbídačit,“ popisuje Jitka Splítková v knize Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů.

Kníže do vesnice poslal své biřice vedené Kašparem Růžičkou, kteří veškeré zlaté předměty zabavili. Samozřejmě že předtím, než obyvatelé zlaté mince vrátili, byli místní muži nejdříve dráby pořádně na lavicích promrskáni. Ti nejzatvrdlejší nevraceči skončili v křivoklátské hladomorně.

„Následovaly také opravdu důkladné domovní prohlídky. Páraly se slamníky a vytrhávaly dokonce podlahy. Na závěr si pak pan aktuar nechal ukázal místo nálezu a dal ho důkladně prokopat. Nebylo to nadarmo, našel prasklý bronzový kotel, v němž se nacházelo dalších zhruba tři tisíce zlatých koleček a náramek. Tímto způsobem se kníže zmocnil celého pokladu,“ píše Vladimír Mátl v knize Po stopách Keltů.

Jakmile knížepán dostal zlato, nelenil, drahocennou keltskou památku nechal roztavit a ze zlata vyrazit jak tereziánské dukáty, tak penízky se svým erbem a geneticky nevyváženým obličejem.

Odhaduje se, že poklad tvořilo pět až sedm tisíc zlatých mincí o váze 30 až 43 kilogramů a ryzosti až 986/1000. Byl uložen v bronzovém kotli, a právě podle jeho zbytků zjistil archeolog profesor Jan Erazim Vocel v roce 1850, že se jednalo o keltský poklad a mince byly takzvané duhovky. Asi dvacet z nich se dostalo také do Národního muzea a zbytky kotle a několik mincí do křivoklátského muzea.

Duhovky se takto nalezeným mincím říká, protože Koch ale také jinde v Čechách a v Bavorsku objevili zemědělci na polích podobný depot po dešti, když mince proud vody z kotlíků vymyl a peníze se dostaly na povrch zoraného pole, kde se nápadně leskly a nešlo je přehlédnout. „Lidé věděli, že před nimi na tomto území žili Keltové a své peníze si do země ukládali jako do trezoru či takto obětovali bohům. Mysleli si prostě, že duhovky vznikají na místě dotyku duhy se zemí. Krásné pohádkově a rozumově pošetilé …,“ píše ještě Splítková.

Zdroje:
Jitka Splítková: Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů
Vladimír Mátl: Po stopách Keltů

www.brdy.info

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Furstenbergové byli v Čechách oblíbení od nepaměti. Jeho předek Jindřich nesl říšskou zástavu na Moravském poli. No, všechny mince neroztavil, část jich daroval do numismatických sbírek. Ale Viky to psala určitě s nadsázkou a je to napsané jako Krakonošská pohádka. :-)

Ještě tam chybí sojka, která bude varovat lid svým halekáním jako v Krkonošských pohádkách :-D :-D :-D

No, pokud to byl takový lidumil, tak místo perzekuce mohl za odevzdané zlato nabídnout nějaké nálezné. Bylo to sice nalezeno na "jeho" pozemcích (jistě k nim přišel on - nebo jeho předkové - tvrdou a poctivou prací,že) pokud by je ale někdo nenašel, tak tam leží dodnes a knížepán má hovno. Ale asi tomu nerozumím. V tomhle případě ho pro mě "proslavilo" ne "výrazné humanitní cítění" , ale chamtivost a nenažranost spojená s arogancí moci.

krt: nálezné by dostali pokud by to ohlásili, takhle dostali jenom rákoskou. Jedna třetina měla patřit státu, druhá majiteli pozemku a jedna nálezci. Marie Terezie se své třetiny vzdala. Čerpám z knihy Peníze,Poklady,Padělky od Bohuslava Hlinky a Pavla Radoměrského. Tam je odhadovaná váha mincí kolem 50,08 Kg. Jak se tam píše, Furstenberg postupoval podle právních a etických norem té doby.

Krt to s tím nalezeným je stejné do dnešních dob...... Najdeš zlato detikem a dostaneš maximálně rákoskou :-D

JohnDeeere: pokud bys postupoval jako oni a snažil se to zpeněžit tak bych to viděl spíš na nějakou dobu v chládku. To už ta rákoska zase není tak špatná :-).
Jitku Splítkovou radši ani nekomentuji, to je zdroj jak stehno.

Určite je tam ešte jeden kotol. 8-)

TucoSalamanca - se vším souhlasím , kromě ......Anna Bauerová : Zlatý věk země Bojů ,( Československý spisovatel 1988) : Marie Terezie se svého podílu vzdala ve prospěch E.E. Furstemberka, který většinu pokladu roztavil a nechal z něj vyrazit mince se svým portrétem ( str. 195).
Tehdy byl EEF nejvyšším purkrabím Českého království a zastával úřad královského místodržícího v Praze.
Pro ostatní - prosím nesudte historii prismatem současnosti ( jako komunisti) - šlechta měla prostě privilegia a každý ( i ti poddaní) je uznával.

Náramek byl nákrčník, taky zlatý, taky roztaven, dochovala se jenom jeho kresba.

Tu kresba nákrčníku:
https://www.richtera.cz/numismatics/loadframe.html?interest/treas_01.html

Ten byl opravdu fešnej.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru