13. 2. 2008 Kalendárium

13. 2. 2008 Při stavbě silnice objevili zbraně i munici

Kategorie: Kalendárium

Zbraně a několik stovek kusů munice objevili archeologové během stavby silniční spojky S1 na Opavsku. Mez nálezy byly zásobníky ke kulometům, ženijní nálož, několik dělostřeleckých protipancéřových náboj, ale také pět panzerfaustů ráže 60 milimetrů.

Spojka S1 byla v podstatě propojení silnic I/11 a I/56. Účel byl jasný, a sice aby nová komunikace stala součástí prstence obchvatů Opavy. Náklady na stavbu přesáhly 775 milionů korun. Počítalo se s tím, že spojka bude dlouhá přibližně 1,76 kilometru, bude ji tvořit také pět mostů o celkové délce 401 metrů. Stavba nezahrnovala žádné mimoúrovňové křižovatky a protihlukové zdi.

Velké překvapení pak čekalo na archeology, kteří už několik týdnů na polích poblíž Opavy hledali pravěká osídlení. Nakonec našli 53 let starý vojenský poklad v podobě munice zbraní. A to díky bagristovi, který během pravidelné skrývky terénu narazil na první kusy munice. 

Na místo byli přivolání policisté včetně pyrotechnika, který munici převezl k zneškodnění. Jenže po chvíli se musel vrátit, protože válečný poklad byl opravdu rozsáhlý. Bagrista neustále vytahoval ze země další munici. 

Co všechno se na poli u Opavy našlo, přiblížil mluvčí opavské policie René Černohorský. „Kromě čtyř set čtyřiceti čtyř kusů nábojů ráže 20 milimetrů a jednadvaceti dělostřeleckých protipancéřových nábojů ráže 88 milimetrů se v místě výkopových prací našlo také pět panzerfaustů ráže 60 milimetrů, dělostřelecká střela, granát, ženijní nálož a čtyři zásobníky ke kulometům,“ vyjmenoval policejní mluvčí. 

Tak velký nález munice a zbraní pravděpodobně souvisí s takzvanou Ostravsko-opavskou operací, která započala 10. března 1945 pokusem o přímý útok na Ostravsko a Těšínsko ze severovýchodního směru. Němci tenkrát kladli tuhý odpor. Ještě v březnu roku 1945 totiž zajišťovala Ostrava pětatřicet procent průmyslové výroby Říše a Hitler si byl dobře vědom jejího zásadního strategického významu. 

„Jestliže vydáte Moravskou Ostravu, vydáte Německo! Moravskou Ostravu je nutno držet stůj, co stůj,” prohlásil dva měsíce před koncem druhé světové války.

Operace trvala až do 5. května 1945 a šlo o útok rudoarmějců a jednotek prvního československého armádního sboru směrem na československé Slezsko a severní Moravu a průniku na území Československa.

Zdroje: www.denik.cz, www.pametnaroda.cz, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru