13. 9. 2014 Rondel u Hradce Králové

Kategorie: Kalendárium

Na pravěký rondel narazili archeologové před sedmi lety v obci Plotiště nad Labem u Hradce Králové. Před sedmi tisíci lety tato stavba sloužila jako společenské a duchovní centrum. Pravěké naleziště se nacházelo v hloubce přibližně dvou metrů.

Rondel je obecně stavba kruhového půdorysu, která se v oblasti Podunají objevuje v období neolitu. Následně se takové objekty rozšířili také na Moravu a do Čech. Nacházíme je také na území Velké Británie. Větší množství takových areálů se daří najít až díky rozvoji letecké archeologie. V Evropě je aktuálně známo přes 150 rondelů.

Ten v Plotišti objevili archeologové z hradecké univerzity. Rondel byl podle odborníků pravděpodobně místem, kde se shromažďovali naši předkové. Mohli tam probírat různá důležitá témata ze života své komunity nebo sousedů z okolních osad.

„Nevylučujeme také jejich poslání jako míst uskutečňování náboženských praktik, které asi souvisely s nejdůležitějším kultem neolitických zemědělců spojeného s rituály úrodnosti a plodnosti,“ uvedl tenkrát archeolog Jaroslav Kovárník.  

Fotogalerie: Pravěký archeologický nález u Hradce Králové

Takových nalezišť na území České republiky moc není. Rondel je podle Kovárníka v podstatě monument podobný pyramidám. Je to skutečně velmi vzácný nález. Archeologové v Plotišti objevili i několik předmětů, které je také potěšili.

„Objevili jsme například pazourkové nástroje, které byly po odštípnutí ostré jako střepina skla. Naši předci je záměrně otupili retuší, aby jim pak sloužily delší dobu. Předpokládáme, že škrabadla se mohla používat k odstraňování tuku z kůží. Některými nástroji se dalo i řezat nebo vrtat. Nástroje z břidlice uměli pečlivě obrousit, některé měly vyvrtaný otvor k nasazení topůrka. Nástroje sloužily především k opracování dřeva,“ přiblížil ještě Kovárník. 

Právě díky již zmiňované letecké archeologii Kovárník společně s kolegy našel další kruhové příkopy, a to na pravé trase Labe. Konkrétně šlo o rondel opět se třemi spojenými příkopy o vnějším průměru kolem 93 metrů u Semonic nedaleko Jaroměře, dále o dvojitý rondel se spojenými příkopy o vnějším průměru asi 105 metrů u Lochenic při katastrálních hranicích s Předměřicemi nad Labem a o velký jednoduchý kruh s průměrem až 160 metrů v katastru obce Chlum.

Zdroje:  https://uni.uhk.cz/, https://zpravy.hradeckralove.cz/, www.idnes.cz, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru