14. 6. 1894 Kalendárium

14.6.1894 V dolech zahynulo 235 lidí

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa , Kalendárium

Důl Františka

Příčinu výbuchu a požáru v dolech na Karvinsku v roce 1894 se nepodařilo doposud objasnit. K explozi došlo v půl desáté večer. V jedné z jam byl vyvržen důlní vozík dokonce do výšky dvaceti metrů.

V polovině června 1894 se stala nejhorší katastrofa v historii karvinského hornictví. Během požáru v dole Františka, který se rozšířil také na sousední důl Jan, zemřelo 235 horníků, dozorců a záchranářů. Dole zůstalo pochováno 23 obětí tohoto neštěstí.

Historie dolu Františka sahá až do roku 1856, kdy Hrabě Heinrich Larisch Mönnich založil důl pod názvem Jáma č. XVII. Později byl přejmenován na Strojní jáma, která byla v roce 1884 přejmenována právě na Důl Františka.

„Hloubení vtažné jámy začalo v roce 1856, přičemž její výstroj byla provedena ve dřevě. O dva roky později byla postavena těžní věž a instalován první jednoválcový parní těžní stroj. Od roku 1884 začalo hloubení výbušné jámy a byl instalován parní ventilátor systému Guibal s kolem o průměru tři tisíce milimetrů,“ přiblížil hornický historik Vítězslav Hettenberger.

Rozvoj pokračoval také v dalších letech. V roce 1884 nainstalovali nový polský parní těžký stroj a o čtyři roky později malé elektrické dynamo osvětlující pracoviště na povrchu. Roční těžba se tenkrát pohybovala okolo 350 tisíc tun.  Neštěstí v červnu 1894 ale zastavilo další rozvoj.

Silná exploze nastala v půl desáté večer v důlním poli 19. sloje na 4. patře. Požár se rychle rozšířil také do sousedních dolů. Dým a prach se vyvalil až na povrch. A ve výdušné jámě Henrietta byl vyvržen důlní vozík s uhlím až do výšky dvaceti metrů. „Pravděpodobnou příčinou výbuchu byla střelba při trhací práci. Ze 235 obětí bylo 181 z Dolu Františka,“ poznamenal ještě Hettenberger.

Těžbu v dole Františka obnovili 24. ledna 1895, přestože asanaci komplikovaly další výbuchy. V roce 1911 postavili těžní věž a nový těžní stroj. Důl Františka se tak zařadil mezi ty „nejmodernější“. Po druhé světové válce důl začlenili pod Důl Československé armády, když byl v roce 1965 vytěžen, tak ho zasypali.

Po zemřelých zůstalo 130 vdov a 194 sirotků. Hrabě Larisch Mönnich nechal vyrobit pomník se jmény všech obětí, který umístili na hřbitov v Karviné-Dolech. Na místě tragédie postavil kapličku. Samotný důl dnes připomínají pouze větrací komínky pro odběr vzorků plynu.

Zdroje: wwwrs.hornicky-klub.info, www.zdarbuh.cz, www.karvina.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru