15. 3. 2011 Kalendárium

15.3.2011 Vampýří hrob vystavili v Památníku

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Neobvyklý objev se podařil archeologům na jaře 2010. V Modré u Velehradu objevili hrob vampýra, který o rok později v březnu vystavili v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě. 
Na kosterní ostatky narazili v hloubce necelého metru. Hrob takzvaného reventa (hororově vampýra) pokrývaly ploché kameny. O tom, že archeologové našli hrob vampýra, dokazuje i fakt, že mrtvému byla posmrtně rozdrcena obličejová část lebky velkým kamenem a hrob byl následně zasypán balvany.

Archeolog Slováckého muzea v Uherském Hradišti Miroslav Vaškových tenkrát uvedl, že lidi k tomu, aby někoho označili za vampýra, mohly vést různé halucinace, těžké sny i projevy duševních chorob.

„Ale také odlišný vzhled, lidé se zjevnou tělesnou vadou. To znamená jedinci, kteří v lidech od pohledu vzbuzovali strach či odpor. Lidé se obávali, že by jim mohli i po smrti škodit, proto je pochovávali zpravidla na okraj pohřebiště, nebo na nějaké jiné místo mimo posvátnou hřbitovní půdu a jejich tělesné ostatky deformovali tak, aby těmto vampýrům zabránili po smrti vstát z hrobu,“ vysvětloval archeolog. 

Když byli lidé přesvědčení, že narazili na vampýra, po smrti takovému jedinci zpravidla také oddělili hlavu od trupu a pohřbili ho spoutaného v poloze skrčence. Podobné hroby se již dříve na slovanských pohřebištích podařilo objevit. Nikdy jich ale nemohla vidět veřejnost na výstavě. 

Vampýří hrob našli archeologové také o pět let později na středověkém hřbitově v Mohelnici, když zkoumali severní část Kostelního náměstí. Kromě tajemného hrobu našli také pozůstatky hřbitovní zdi, a také kaple s kostnicí. Průzkum tenkrát prováděl archeologický tým pod vedením Tomáše Zemana. 

Na lidské podivně pohřbené pozůstatky narazili ve výkopu, kam měla být umístěna kanalizace. Čekali, že zřejmě narazí na hřbitov. „Ve středověku se kolem farních kostelů pohřbívalo a Mohelnice nebyla výjimkou. Kostel zde stával už v roce 1247, a tak hřbitov bude přibližně ze stejné doby,“ řekl Zeman. 

Také připomněl, že ve středověku se na hřbitovech nejenom pohřbívalo, ale také žilo, protože města byla přelidněná. Obvykle se na hřbitovech potulovali žebráci. 

Zdroje: www.denik.cz, www.slovackemuzeum.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru