15. 9. 2021 Kalendárium

15. 9. 2017 Unikátní kachel, mince i munice

Kategorie: Kalendárium

Žně zažili archeologové několikrát na hradě Helfštýn na Přerovsku. Před čtyřmi lety tam objevili desítky stříbrných mincí. Později také unikátní kachel s biblickou Evou a Adamem i munici. Archeologové místo prohledávali detektorem kovu.

Stříbrný poklad objevili archeologové na středověkém hradě Helfštýn už před čtyřmi lety. Desítky mincí našli při záchranném výzkumu před opravou západní stěny palácového nádvoří. Většina drobných ražeb pochází z patnáctého a šestnáctého století století.

„Jsou to drobné haléře Vladislava Jagellonského, Ludvíka Jagellonského, ale máme zde i několik starších drobných ražeb z období husitských válek. Ty nejmladší spadají a jsou spojeny teda s obdobích Třicetileté války,“ prozradil archeolog Zdeněk Schenk. 

Později pomocí detektorů kovu našli archeologové také velké množství opotřebovaných projektilů z olova, sloužily jako střelivo do palných zbraní. Byly hodně zdeformované, šlo tedy o použité střelivo. 

„Některé jsou i s nálitky, což dokládá odlévání projektilů přímo v hradním areálu. Na základě jejich velikosti lze rámcově určit, do jakých zbraní patřily. Šlo zejména o muškety či pistole. Projektily lze pravděpodobně spojit s obdobím třicetileté války, kdy byl hrad několikrát bezúspěšně dobýván,“ přiblížil Schenk. 

Nejzajímavější je již zmiňovaný šedý kachel z patnáctého století, který vyniká svou propracovaností. Unikátní je tím, že jsou na něm vyobrazené biblické postavy – Adam a Eva. A to v době, kdy byli vyhnaní z ráje. Drží se za ruce a jsou vidět detaily jako prsty na rukou i nohou nebo vlasy Evy. „Právě ztvárněním motivu je tento helfštýnský exemplář unikátní,“ poznamenal Schenk.

Další nalezený kachel z hradních kamen také odkazuje na Bibli. Autor na něm vyobrazil kozla snažícího se spásat plody a listy stromu poznání. V jeho koruně je veverka, která drží oříšek. Také jde o řemeslnou práci z patnáctého století.

Archeologové v gotickém pokoji pod renesančním palácem objevili celý soubor zlomků pozdně gotických reliéfně zdobených komorových kachlů s erbovními znameními pánů z Kravař a Albrechta Kostky z Postupic.

Podle Schenka se jim podařilo vybádat hrad pod hradem, tedy části gotických místností východního paláce z doby pánů z Kravař. Kravařové byli významný moravský panský rod, který Helfštýn vlastnil víc než sto let. Jeho členové hrad na přelomu 14. a 15. století přestavěli na gotickou pevnost.

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.idnes.cz, https://helfstyn.cz/, https://prerovmuzeum.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

;-)

Jediná kachle co mám a musím poslepovat je hlava Hitlera .

Helfštýn jeden z mých oblíbených a po zpřístupnění častí hradu pomocí lávek se da dostat až na úroveň střech což je paráda a úžasní výhled do krajiny , kdo má rad tyhle hrady mohu doporučit.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru