16. 2. 2013 Kalendárium

16.2.2013 Na zahradě měl rituální dvojhrob

Kategorie: Kalendárium

Se sousedem pracoval na své zahradě v Kunovicích na Uhersko Hradišťsku, když objevili kost. Odborníci posléze místo prohledali a vykopali rituální dvojhrob asi 3500 let starý. Pozůstatky patřily mladému muži a mladé ženě. 

Unikátní hrob našli archeologové před osmi lety na soukromé zahradě v Kunovicích. Podle odborníků je 3500 tisíce let starý. Na kostry narazil majitel pozemku se sousedem, když tam dělali terénní úpravy. Později archeologové zjistili, že jde o rituální dvojhrob. 

Výsledky výzkumu prezentovali před čtyřmi lety na výstavě ve Slováckém muzeu. Vedoucí zdejšího archeologického oddělení Tomáš Chrástek tehdy uvedl, že na základě antropologického určení zjistili, že v pozůstatky patřily dospívajícímu nebo mladému muži ve věku okolo 20 let a s největší pravděpodobností mladé ženě ve věku okolo 25 let.

Dvojice byla podle všeho obětí rituální vraždy spojené s takzvaným slunečním kultem. Je to druh náboženského chování, při kterém je uctíváno Slunce či božstva jej ztělesňující. „Okolo koster byly uloženy zvířecí obětiny a vyskládány fragmenty keramických nádob. Na základě keramického materiálu můžeme nález přiřadit věteřovské kultuře doby bronzové, jeho stáří je tak cca 3 500 let," přiblížil Chrástek.

Do médií promluvil o nálezu i přímo majitel zahrady Tomáš Čabla, který kostry našel. Přiznal, že vůbec netušil, že kdo učiní archeologický nález, je povinen toto oznámit. „Sehrálo roli to, že nás netlačil čas a můžeme archeology nechat nález prozkoumat. Věděli jsme, že stejně celou zimu bude pozemek zapadaný sněhem, tak jsme se k tomu takto postavili. Ještě jsme si dělali srandu, jestli jsme nenašli Metoděje,“ žertoval Čabla v rozhovoru pro Český rozhlas.

Čabla si nejprve všiml barevné změny na hlíně a napadlo ho, jestli není na jeho zahradě zakopána čerstvá mrtvola. Společně s ním pracoval na pozemku i jeho soused, který ale narazil na kost. V té chvíli jim začalo vrtat hlavou, co vlastně našli. A tak Čabla zašel s kostí k patologovi. Lákalo ho zjistit, co vlastně má na zahradě. V mládí navíc brigádničil na archeologických vykopávkách.

Podle archeologů se doposud nic takového na Moravě neobjevilo. Stopy po podobných rituálech se našly jen v lokalitě Cezavy u Blučiny na Brněnsku. Nález v Kunovicích je ale unikátní ze dvou důvodů - stářím i způsobem, jak jsou těla pohřbená.

Zdroje:
www.kr-zlinsky.cz, Český rozhlas, www.ct24.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé, díky za článek.

Pěkné počtení :-)

Tak přesně po tomto jsem volal, to je můj šálek kávy. Díky za vyslyšení, supr článek.

Zajímavé.
Ale na zahradě bys to mít nechtěl, že Romane. :-)

vloni jsme na naši zahradě také odkryly hrob cca 3000let starý nebožtík

Hehous - zdar Honzo, máš pravdu, nechtěl.
Kostička na zahradě, kde se pohybuje pes, je tuze zapeklitá věc. Jak se znám, Fanky by kostičku určitě vyhrabala a jak já bych to pak vysvětloval úřadům. Navíc, po faux pas s nedávným archeo případem by ještě mohlo přijít podezření, že jsem kostru záměrně přemístil, za účelem obohacení se, na vlastní pozemek :-D :-D :-D

:-D To jo, máš těžkej flastr. :-D ;-)

Myslel jsem tím těžkou nálepku zodpovědného občana a vlastence. ;-)

:-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru