17. 8. 2007 Kalendárium

17. 8. 2007 Někdo ukradl část pokladu

Kategorie: Poklady , Kalendárium

Před čtrnácti lety odcizil část takzvaného běhařovského pokladu z klatovského muzea neznámý zloděj. Tvořilo ho 1099 mincí, ztratilo se 330 jihoněmeckých feniků ze dvanáctého století. Jejich cenu odhadlo muzeum na 480 tisíc korun. 

Část běhařovského pokladu odcizil zloděj v době od dubna 2006 do září 2007, což vyšetřování zkomplikovalo. Depot byl uložený příručním depozitáři archeologického pracoviště, v provozních prostorách, kam návštěvníci nemají přístup. Historické mince byly uloženy v sáčcích ve speciální skříni. 

„V době zjištění krádeže byla skříň otevřená, ale bez známek násilí,“ informovala tenkrát mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

O tom, kde mince jsou, vědělo pouze několik lidí. Teoretickou možnost mince náhodně nalézt měli tedy podle všeho osoby, kteří nějakou formou působili v muzeu. Byli to stálí zaměstnanci, brigádníci, praktikanti z řad studentů, a nakonec osoby přidělené do muzea k výkonu veřejně prospěšných prací. 

Policie nakonec vyšetřování odložila, nepodařilo se jí vypátrat pachatele. Podle odborníků pravděpodobně skončily mince někde v zahraničí a šance na vypátrání jsou prakticky nulové. „Pokud by se ale objevily nové skutečnosti, bude vyšetřování obnoveno,“ uvedla tenkrát Ladmanová.

Samotný poklad se našel už v roce 1967 v Běhařově. Je to malá obec v Plzeňském kraji, která má přes dvě stě obyvatel. Její jméno má podle lingvistů původ ve jméně někdejšího majitele nebo zakladatele vsi, jakéhosi Běhaře či Bíhaře. Původně to byla dominikální ves s poplužním dvorem a tvrzí.

Nalezené mince byly uložené ve hliněné nádobě. Šlo o 1099 ražeb starých 800 let. Článek z roku 1969 popisuje, že traktoristé místního JZD vyorali „množství střepů, celou nádobku a neurčitý hroudovitý předmět, který byl později určen jako poklad mincí“. 

Mince bývají po mnohaletém uložení v zemi stmelené korozí doslova do chuchvalců a stanovit jejich skutečný počet lze až po odstranění korozních vrstev a slepení případných zlomků. V některých zdrojích se tak píše, že poklad obsahoval 1100 mincí. Informace o počtu nalezených mincí jsou prostě různé.

Zdroje: www.denik.cz, www.turistika.cz, www.archeologieklatovy.cz, www.beharov.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

😄😁

😁 by me zajimalo kolik zbyde z toho myho hrničku... 😁

Poklad uložen v nezamčené skříni v místnosti, kde se patrně běžně pohybovali osoby vykonávající zde veřejně prospěšné práce? :-D o:-) :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru