18. 5. 2011 Kalendárium

18. 5. 2011 Gladiátorská škola u rakouských hranic

Kategorie: Kalendárium

Objev gladiátorské školy z římské doby oznámili před jedenácti lety rakouští archeologové. Svými rozměry patří mezi ty vůbec největší. Odborníci dokonce vytvořili 3D model a počítačovou vizualizaci této historické stavby. 

Jak byla škola obrovská svědčí fakt, že jen dvůr měl rozlohu 2800 metrů čtverečních. Najednou tam mohlo trénovat až šedesát gladiátorů. Pozůstatky gladiátorské školy objevili archeologové v oblasti Petronell-Carnuntm.

Někdejší zdejší město Carnuntum bylo v minulosti metropolí provincie Horní Panonie. Mělo okolo sedmdesát tisíc obyvatel. Bylo založené krátce po narození Ježíše Krista. Existovalo až do roku 400, přičemž bylo dvakrát přestavěné a zničené. 

Nález pozůstatků gladiátorské školy je výsledkem práce mezinárodního týmu z Institutu Ludwiga Boltzmana pro archeologický výzkum a virtuální archeologii ve spolupráci s archeologickým parkem Carnuntum s využitím moderních pozemních radarů. 

Podle vedení správy zdejšího archeologického naleziště byl objev gladiátorské školy doslova senzační. Dokonce hovořili o světovém unikátu, protože zdejší gladiátorská škola byla skutečně obrovská.

„Svou neporušeností a rozměry se jedná o senzační archeologický objev. Je to bez přehánění světový unikát,“ prohlásil i dolnorakouský guvernér Erwin Pröll.

 Její areál je starý 1700 let a celková rozloha se pohybovala okolo jedenácti tisíc metrů čtverečních. Již zmiňovaná cvičná aréna, kde mohlo najednou cvičit až šedesát gladiátorů, měla v průměru devatenáct metrů. Dále byla součástí areálu také tréninková hala, kterou šlo v zimě vytápět. Dokonce se zachovaly i podlahy, což je velká vzácnost. Budova, kde gladiátoři bydleli, měla rozlohu 170 metrů čtverečních. 

V areálu nechyběly ani lázně, kancelářské budovy a hřbitov, kde končili ti, kteří trénink nebo zápas nepřežili. Poblíž Petronell-Carnuntum již byly odkryty základy arény vybudované ve druhém století našeho letopočtu. Aréna měla kapacitu až třináct tisíc lidí. Sloužila pro zábavu legionářů a zdejších obyvatel. Konaly se zde velkolepé slavnosti, hry a gladiátorské souboje.

Pokud Vás to zaujalo, můžete se do města Římanů zajet podívat. Veškeré info v češtině najdete na webovkách www.carnuntum.at

Zdroje: www.sme.sk, www.hn.cz, www.novinky.cz, www.carnuntum.at

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru