19. 11. 1957 Kalendárium

19.11.1957 Antonín Novotný se stal prezidentem

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Do prezidentského křesla Novotný usedl 19. listopadu 1957, v ten den šlo o tradiční slavnostní akt. Podle komunistů za jeho vlády Československo dosáhlo socialismu.

Novotný je popisován jako stranický byrokrat, za jehož výkonu prezidentské funkce byla přijata nová ústava a Československo se stalo socialistickou republikou. Za jeho prezidentského období dochází k rehabilitačním procesům a v rámci KSČ vznikají snahy slovenských komunistů domoci se zvýšení politických pozic v rámci celého státu.

Do prezidentského křesla Novotný usedl 19. listopadu 1957, v ten den šlo o tradiční slavnostní akt. „Po zvolení nového prezidenta republiky Antonína Novotného nastoupila k jeho uvítání na I. nádvoří Pražského hradu čestná rota a čestná stráž v Matyášově bráně,“ píše Milan Liška v knize Hradní stráž.

Za Novotného úřadování vzniká reformní komunistické hnutí, které si přeje větší vnitřní demokratizaci nejen uvnitř KSČ, ale v celé společnosti se zachováním vedoucí úlohy Komunistické strany. „V takzvaném obrodném procesu reformního komunismu (1967–1970) dochází k určité demokratizaci a politickému uvolnění, které bylo přerušeno vstupem vojsk Varšavské smlouvy a okupací sovětskou armádou,“ píše Václav Ryneš v knize Národ a stát.

Reformní snahy vyústily ve vznik Československé socialistické federativní republiky a v normalizační a konsolidační proces. Antonínovi Novotnému se nepodařilo zastavit ambice slovenských komunistů a ani potlačit reformní snahy komunistů, k nimž se přidala většina obyvatelstva, a stal se představitelem komunistické byrokracie.

Úřad prezidenta i prvního tajemníka Ústředního výboru strany si Novotný držel až do roku 1968. „Novotný byl do značné míry namočený v čistkách, monstrprocesech a dalších nekalých praktikách komunistické strany v první polovině 50. let. Ovšem zároveň se stal symbolem nové komunistické éry, která byla v mnohem liberálnější. V obou těchto aspektech byl podobný sovětskému vládci Chruščovovi,“ uvádí Zdeněk Ležák v knize Sametová revoluce.

Podle komunistů skutečně za Novotného vlády Československo dosáhlo socialismu. Z lidově demokratického státu se stalo socialistickým. Oficiálně bylo vyhlášeno v červenci 1960, kdy byla přijata nová ústava a změněn název republiky na Československý socialistická republika.

„Nic jiného se fakticky nestalo. I za Novotného vlády pokračovalo centrální plánování s důrazem na těžký průmysl. U nás jsme neměli tolik vězňů jako v Sovětském svazu, pracovní síla tedy nebyla tak levná a lidské zdroje měly své limity. Aby se splnily plány pětiletek, dělníci soutěžili v překonávání norem, pracovali v dlouhých směnách a s dlouhým pracovním týdnem,“ píše ještě Ležák.

Zdroje: Milan Liška, Hradní stráž, Václav Ryneš, Národ a stát, Zdeněk Ležák, Sametová revoluce, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Novotnýho pamatuju na vládních honech v Lánský oboře. Malej pobledlej heduživej, asi vod chlastu.Tenkrát jsem byl co by učeň v lesnickém učilišti Píska u Křivoklátu a chodili jsme co by honci nahánět zvěř a pro soudruhy nebyl problém mít na výřadu přes tisíc kusů zvěře. A jak se veselili , tak občas jim šli hlavně nízko nad obzorem a to jsme museli zalehnout. V dubnu a květnu se chodilo na jelení a dančí schozy a zametat pěšinky na šoulačky ... To se psal rok 1965 - 1967 , dalo by se o tom povídat ...

kluci a holky , přeju hezkej den a vzrušující nálezy pod cívkou , protože při tomto koníčku se nestárne

Lessy

Malej pobledlej heduživej, asi vod chlastu... prostě komunista vzor. 50. Plný strachu a hrůzy s toho, že to co dělal jiným, ho jednou dožene.

Podle vzpomínek jeho neteře si uvědomoval, že je polointeligent a na funkci prezidenta nestačí, to mu ale jako správnýmu uvědomělýmu soudruhovi nebránilo, aby jí vykonával, dokud ho nevykopli. No, ale všechno je relativní a nikdy není tak špatně, aby nemohlo bejt ještě hůř, protože když nastoupil Gusta, psali lidi na zdi nápisy "Tony vrať se, vše odpuštěno".

Harryll:Máme 21.století jsme zvědav co a kdo čeká nás

Elmaro, tak tak...

To Elmara pobavil.. :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru