19. 4. 2021 Kalendárium

19. 4. 2021 Fenka Máša vyhrabala hrnek plný grošů

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Poklad z Ústí u Vsetína z loňského roku má tentokrát překvapivého nálezce. Hrnek plný pražských grošů z čtrnáctého století totiž vyhrabala fenka Máša. Depot objevila, když jí vzal páníček na procházku. 

Máša si totiž všimla, jak ze země vyčuhuje hliněná nádobka s mincemi. Páníček se zachoval vzorně a vše oznámil odborníkům z muzea. „Poklad byl jen pár centimetrů pod zemí. Šlo o malou hliněnou nádobku, ze které vyčuhovaly mince. Hned bylo jasné, že půjde o nějaký starý poklad. Vytáhli jsme ho ven a nahlásili,“ prozradil majitel Máši, který si přál zůstat v anonymitě.

Nakonec se ukázalo, že jde o jeden z nejvzácnější nálezů vůbec ve zdejším regionu. Muzejní odborníci hned věděli, že v hliněné nádobě se nachází pražské groše ze čtrnáctého století. Než samotnou nádobku odejmuli, museli učinit několik kroků. Pomoci musela i valašskomeziříčská nemocnice, kde poklad prošel CT vyšetřením. 

Odborníci z muzea se totiž pokoušeli zjistit, co se nachází pod horní vrstvou mincí. „Byla to pro nás důležitá informace, abychom se dozvěděli, jaký je obsah hrnku a jak ho vlastně vybrat,“ vysvětlil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.
 
Díky CT vyšetření se s kolegy dozvěděl, že nalezený hrnek je plný mincí. Konzervátor z nádoby vyjmul celkem 374 mincí a slepec asi tří mincí. Co se týče druhu mincí, šlo o groše z různých období. Část byla původně uložená v plátěném měšci.

Pokladu se ujal archeolog Samuel Španihel, který majiteli fenky poděkoval, že byl poctivý a nález ohlásil. „Svým přístupem pomohou odhalit další kus historie regionu a také umožní, aby si tyto krásné mince mohla prohlédnout i veřejnost,“ vyzdvihl archeolog.

Odborníci poklad podrobili podrobnému rozboru, jehož cílem bylo určit stáří a cenu mincí. A také přesněji určit, kdy byl poklad ukryt a případně zjistit také region, odkud hrníček pochází. 

„Pečlivě prozkoumán bude i další obsah nádobky, zda se v něm nenachází ještě další zbytky tkaniny, rostlin a jiného materiálu. Složení keramického hrníčku a další fragmentů určí archeometrická analýza,“ přiblížila radní pro školství a kulturu Zuzana Fišerová.

Zdroje:  https://pozitivni-zpravy.cz/, www.denik.cz, www.novinky.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Blablabla :-D depot pěknej

Pozměněný okolnosti nálezu, neprofesionální jednání.

Nevíte, jestli má ta Máša nějaká štěňata? Že bych měl zájem :-D

Misto detiku taha psa,dost dobry👍

Taky bych měl zájem o jedno štěňátko 🐕 🙈👍🤣🤣🤣

Ale nález parádní 👍👍👍

sáro,vidíš to? a ty si koupíš slepice :-D :-D :-D ;-)

Krásnej hrnek! Šikovnej pejsek! 8-)

Popravdě, věří těmhle pohádkám ještě někdo? :-D

Hodná Mášenka :-)

..to máme divočáky, běžce,kořen do terária,šutrák na skalku,jezevce a teď pes Mášenka🤔🤔🙄co si lidi nevymyslí za💩aby dostali 10%🙀🙈👎

Re. Medis no prave kvuli takovemu jsem si ty slipky poridil Vyhrabu vsechno i poklady.👍😉

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru