19. 9. 2014 Kalendárium

19. 9. 2014 Za milionový poklad 40 tisíc

Kategorie: Poklady , Kalendárium

Našli stříbrné mince v hodnotě 1,5 milionu korun, od krajského úřadu ale dostali jen dvacetitisícovou odměnu. Zdeněk Matějka s kolegou objevili poklad nedaleko Hrušovan nad Jevišovkou. Čekali vyšší nálezné. 

Na nálezné neměli ze zákona nárok, nemuseli dostat vůbec nic. „Schválili jsme, že každý z nálezců dostane dvacet tisíc korun jako dar. Podle právních rozborů nebylo možné udělit odměnu dle zákona. Oba muži se však zachovali příkladně a díky nim se na světlo dostal poklad mimořádné historické hodnoty,“ vysvětlil tehdejší krajský radní Jiří Němec. 

Podle historika Jihomoravského muzea Jiřího Kacetla mince pochází z období vlády císaře a krále Františka Josefa I. od poloviny 19. století až do roku 1915. Jde o zcela výjimečný nález, co se týče počtu nalezených ražeb. Celkově šlo o pět tisíc mincí.

„Naposledy v roce 1978 eviduje muzeum nález více než tisíce haléřů a grošů, které pocházely ze čtrnáctého a patnáctého století. Pochází z Chvalatic,“ poznamenal Kacetl. 

Matějku i menší dar nakonec potěšil. S kamarádem už nevěřili, že něco dostanou. „Dvacet tisíc je lepší než nic. Zatím nám oficiálně nikdo nedal vědět, úředníci stále čekali na výsledek schvalovacích procedur,“ podotkl tenkrát Zdeněk Matějka.

Mince našli asi půl metru pod zemí. Podle odborníků je pravděpodobně někdo ukryl před první světovou válkou. Během války ale zřejmě přišel o život nebo musel rychle utéct a už se nestihl pro poklad vrátit. Po válce mohl mince prodat, protože obsahovaly velké procento stříbra.

Více o pokladu: Tříkrálový poklad stříbrných mincí

Pro Matějku a jeho kamaráda šlo o životní nález. Společně chodili hledat už delší dobu, ale našli tak maximálně dvě mince denně, a to většinou zcela bezcenné.

Čtyřicet kilo Rakousko-uherských zlatek, korun, dvoukorun a pětikorun z doby císaře Františka Josefa I. objevili na začátku roku 2014 u Hrušovan nad Jevišovkou Hned přivolali pracovníky Moravského zemského muzea.

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.denik.cz, www.znoj-tyden.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dvě mince za den?Po tom poli lítali jak Širóni,tři dny.Vždycky v rohu u větrolamu,že Matějka? Vím,jezdili jsme kolem a hledali lokalitu.Šli jsme stejný pole,jen z druhé strany.Jak nás uviděli změnili rychle směr a zmizli.Museli tam nacházet rozorané,a měli obavy že jim lupnem kořist.Články kolem nálezových okolností jsou snůška keců.Ostatně jako vždy při objevení depotů.

není to jak to pod stejným nikem co měli zde prodávali na aukru?A pak v televizi říkal že je to nefér že má exekuce a myslel že něco tím zaplatí?
Asi se pletu byli to možná jiní.Pak se omlouvám.

To je motyvace že bich bli.

To je v prdeli, nikomu kdo neodevzdá se fakt nedivím. I když nejde o prachy, tak člověk chce nějak odměnit, ale při takovýmto množství a hodnotě je to úřednickej flusanec do xichtu....
Možná lepší nic takovýho nenajít, ať se to v čloěku pak nerve, já jsem ve znamení vah, já mám někdy problém, jestli pojedu doleva nebo doprava.... (o tom, jestli půjdu zítra do lesa nebo na pole.... tak to zjistím asi až ráno v autě.:-DDD)

Marky Mark už podle přezdívky vidím, že máš problém se schizofrenií.:-DDD

Wladyslav,ano,jsou to oni.

"Čekali vyšší nálezné." - o kolik vyšší?? - kolik miliónů by měl nálezce dostat, aby byl konečně spokojen??
- pak tedy nerozumím tomu, proč to ti dva odevzdali

147%

Vážení tak mince které hledači nalezli údajně začali prodávat až se na to přišlo tak mince byly vzaty pracovníky Jihomoravským krajem do Brna a Brno tyto mince PRODALO muzeu do Znojma . Po jejich očištění jsou vystaveny ve Znojemském muzeu .Nakonec oba hledači dostali po 20.000 Kč.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru