2. 12. 1943 Kalendárium

2. 12. 1943 Bronzové náramky z Kychové

Kategorie: Kalendárium

Zhruba pětadvacet bronzových náramků někdo zakopal v údolí Kychové. Kdy se tak stalo, není dodnes známo. Poklad byl nalezen v roce 1943. Náramky pochází z pozdní doby bronzové.

Šperky byly nalezeny už v roce 1943, do povědomí tento nález však vešel až o čtyři roky později. Podle odborníků pochází někdy z období mezi léty 1000 až 750 př.n.l., tedy již zmiňované pozdní doby bronzové.

O náramcích se v roce 1947 psalo v časopise Naše Valašsko. „V září roku 1947 vyučoval učitel Jaroslav Babica ve II. třídě měšťanské školy v Hovězí v hodině dějepisu o pravěkém člověku a o vykopávkách. Žák Josef Maňák se přihlásil, že jeho otec vykopal před několika roky na kopci také nějaké staré kroužky a že je mají dosud doma kdesi v kůlně,“ bylo uvedeno v časopise.
Učitel žáka požádal, jestli by jeden kroužek přinesl do školy. Ředitel školy kroužek identifikoval jako krásný bronzový náramek z lužické kultury.
„Vyslechl podrobně žáka a vyzval ho, aby všechny kroužky, jež mají doma, přinesl s otcovým svolením do školy, tak jak jsou, nečištěné a se zbytky hlíny. Žák skutečně přinesl ještě dvacet náramků, poslední dva si jeho otec ponechal. Následujícího dne se ředitel vydal do údolí Kychové, aby se osobně přesvědčil o okolnostech přímo u nálezce, zaznamenal podrobnosti a ofotografoval situaci,“ psalo se ještě v Našem Valašsku. 
Náramky náleží do kultury lužických popelnicových polí. Konkrétně mladší slezské fáze, kterou archeologové nazývají jako slezská kultura. Tento lid se vyskytoval na rozsáhlém území zasahující na sever až k Baltu, na západ téměř až do středního Polabí a na východ rámcově do Povislí, u nás pak severovýchodní Čechy, střední a východní Moravu a severní Slovensko. 

„Jednalo se o depot, tedy hromadný sklad věcí třeba obchodníka na kupecké stezce, případně úkryt cenností. Nebo to mohly být také votivní věci, tedy obětiny dnes už neznámým božstvům,“ prozradil archeolog vsetínského muzea Ladislav Štěpánek.

Náramky se nacházely pod velkým kamenem, který obklopovaly další menší úlomky. Předměty byly podle všeho použity během rituálu. Na náramcích je vyrytá jemná výzdoba.

Zdroje: www.huslenky.cz, Naše Valašsko, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Proč prozrazujou misto nálezu o:-)

Místo nálezu z r. 1943? Jako že by tam byl další depot? :-)

...někdo zakopal bronzové náramky. Kdy se tak stalo, není dodnes známo.
:-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru