2. 9. 2012 Kalendárium

2. 9. 2012 Díra ve fasádě vedla do hrobky

Kategorie: Kalendárium

Když před devíti lety začali opravovat fasádu kostela, vůbec netušili, jaké překvapení je čeká. Dělníci narazili na díru, která vedla přímo do hrobky. Pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Jevíčku byli pohřbení členové rodu Salm-Neuburgů.

Otvor se nacházel na severní lodi pod omítkou. Byl tam původní vchod do hrobky, které jsou pohřbení členové rodu, kterému patřilo panství v Jaroměřicích, Jevíčku a Velkých Opatovicích.
„Věděli jsme, že se hrobka nachází pod kaplí. Až při rekonstrukci jsme objevili původní vchod,“ uvedl tenkrát zdejší starosta Roman Müller.

Jmenovaná panství koupil v osmnáctém století Karel Otto Salm-Neuburg. Budoval územní komplex takzvané Malé Hané. Nákladný život si ale vybral daň, a navíc rod přišel o mužského pokračovatele. 

Když se roku 1795 mladší dvě z Karlových dcer provdaly, mizí navždy i rodové jméno Salm-Neuburg. Poručníci dcer po dohodě s nimi roku 1797 prodávají rodové statky, aby bylo možno splatit obrovské dluhy po Karlu Vincentovi.

Z historických pramenů víme, že hrobku postavil rod Salm-Neuburgů v roce 1778 pro pochování svých členů. Do hrobky v pravděpodobně v minulosti dvakrát někdo vstoupil. V roce 1941 to byl pravděpodobně historik Jaroslav Mackerle. O čtyřiačtyřicet let později pak místní občan Petr Loubal, který hrobku vyfotil. Nikde se ale neobjevily informace o jiném vchod

Hrobka byla netknutá, jen v podlaze chyběla jedna dlaždice. Propadla se dolů. „Nevěděli jsme, zda se nepropadne celá podlaha, ale opravdu šlo jen o jednu dlaždici.  V hrobce se nachází pět rakví, tři kovové a dvě dřevěné. Jedna dřevěná je už rozpadlá a bylo vidět, že v ní jsou ostatky více osob,“ řekl jevíčský starosta. 

Kostel v Jevíčku byl postaven v letech 1762 až 1766 v pozdně barokním slohu na místě staršího strženého kostela. Autorem návrhu byl Pavel Merta. V severní části byla později přistavěna Karlem Vincencem z Neuburku roku 1778 kaple s hrobkou a svému účelu sloužila až do roku 1869, kdy kostel vážně poškodil požár. 

Dnešní vzhled dostal až po pozdější rozsáhlé rekonstrukci. V interiéru se nachází bohaté barokní a rokokové vybavení včetně vzácné dřevěné gotické sošky Panny Marie.

Zdroje: www.denik.cz, www.historickasidla.cz, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky, moc zajímavý článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru