20. 10. 2011 Kalendárium

20.10.2011 Zlatý desetidukát vydražen za 2,69 milionu

Kategorie: Kalendárium

Za více než 2,6 milionu korun byl před deseti lety prodán desetidukát z roku 1613. Zlatá mince spadá do období vlády Matyáše II. Šlo o jedu z nejvýznamnějších aukcí v historii České republiky.

Mince patřila do sbírky předního českého sběratele Hugo Poláka. Desetidukát byl vydražen přesně za 2 691 000 korun. Zájem o tuto krásnou zlatou minci tenkrát předčil očekávání numismatiků i pořadatelů samotné aukce. „Jednalo se o nejvýznamnější aukci v posledních deseti letech na našem numismatickém trhu,“ poznamenal tenkrát spolumajitel pořádající společnosti Roman Veselý.

Další desetidukát z roku 1603 pocházející bohaté sbírky Hugo Poláka se prodal za 2 515 000 korun, desetidukát tentokrát z roku 1661 změnil majitele za 1 785 000 korun. 

Rok poté se prodávala další sbírka rodových ražeb a renesančních medailí Hugo Poláka. V aukci se objevilo přesně 447 položek. Celková částka, za kterou se předměty vydražily, činila 20,5 milionu korun. Za rekordní částku 2,2 miliony korun se prodal desetidukát Albrechta z Valdštejna z roku 1631. Vyvolávací cena byla přitom šest set tisíc korun. 

Velký zájem byl všeobecně o dukáty. Například mince z roku 1633 se z vyvolávací ceny 120 tisíc dostala na 320 tisíc korun.

Hugo Polák je vystudovaný lékař. Život se s ním moc nemazlil. Byl v Jáchymově, v roce 1964 se mu podařilo po několika neúspěšných pokusech o útěk emigrovat přes Francii do USA. Většinu sbírky získal v nejprestižnějších aukčních domech v zahraničí.

Pětidukát za 10,5 milionu

Loni se zase Vídni dražil pětidukát Rudolfa II., který pochází z roku 1605. Byl z Prahy, nepocházel ale ze sbírky Hugo Poláka. Aukci pořádala společnost Dorotheum. Takových mincí vyšších hodnot se razilo výrazně méně, sloužily hlavně k reprezentačním účelům.

Pětidukát se vydražil za 10,5 milionu. Na aversu mince se nachází portrét Rudolfa II. v rytířské zbroji, s císařskými insigniemi a řádem Zlatého rouna kolem krku. Po stranách se nacházejí erby českého a uherského království. Na reversu je dvojhlavá říšská orlice s císařskou korunou a s děleným rakouským a burgundským erbem na prsou. V opisu pokračuje výčet Rudolfových titulů.

Zdroje: www.aurea.cz, www.mincelipka.cz, www.tyden.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné a ja vykopu jen mědenou deseti polturu, smůla... 😁

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru