20. 11. 1945 Kalendárium

20.11.1945 Začal Norimberský proces

Kategorie: Kalendárium

Norimberský proces začal 20. listopadu 1945. Týkal se jednadvaceti nejvyšších špiček režimu. Göring se rozsudku nedožil, spáchal ve vazbě sebevraždu.

Pojmenování „Norimberský proces“ bylo však ve skutečnosti poněkud nepřesné. Jednalo se celkem o třináct procesů, z nichž první, označovaný jako „Proces s hlavními válečným zločinci v Norimberku“, se týkal jednadvaceti nejvyšších špiček režimu. Dvaadvacátý obžalovaný Martin Bormann byl nezvěstný s největší pravděpodobností mrtvý, a tak byl souzen v nepřítomnosti.

První proces probíhal před Mezinárodním vojenským tribunálem od 20. listopadu 1945 do 1. října 1946 v soudní síni číslo 600 norimberského Justičního paláce. „Šlo o velkou budovu o rozloze 22 tisíc čtverečních metrů, s 530 kancelářemi a 80 oddělenými soudními síněmi, která navíc nebyla během války vážněji poškozena,“ píše Taylor Blaine v knize Hitlerovi inženýři: Fritz Todt a Albert Speer. Hlavní stavitelé Třetí říše.

Součástí budovy bylo taky velké vězení v zadním traktu. Prvnímu jednání předsedal sovětský soudce Nikitčenko. Spojenecká obžaloba obsahovala čtyři obvinění: Účast na spiknutí vedoucím ke spáchání zločinů proti míru. Dále pak plánování, příprava a rozpoutání útočných válek. Za třetí válečné zločiny a poslední bod obsahoval zločiny proti lidskosti.

Například Hitlerův architekt Albert Speer byl obviněn ve všech čtyřech bodech. „Během 218 dnů procesu byla uvedena ústní i písemná svědectví 360 svědků. Z toho 236 svědků vyslechl přímo soudní dvůr, za dalšími byli vyslání pověřen soudci, aby jejich výpověď zaznamenali,“ píše ještě Blaine.

Padlo dvanáct rozsudků smrti. Göring spáchal ve vazbě sebevraždu, Robert Ley si vzal život před začátkem procesu a Gustav Krupp byl nezpůsobilý jednání, kromě toho americké okupační síly soudy soudily 1941 osob, z nichž 1517 bylo odsouzeno, z toho 324 na smrt.

Britské soudy vedly trestní řízení proti 1085 osobám a uložily 240 trestů smrti. Francouzské vojenské soudy vyslovily ve 1207 procesech 104 rozsudků smrti. Ve třech západních okupačních zónách bylo popraveno 486 zločinců. Na sovětské straně podle seriózních odhadů bylo vedeno asi čtrnáct tisíc procesů, přičemž není znám počet trestů smrti. Velmi přísně postupovaly ke konci války polské trestní úřady. V Polsku padly tresty smrti proti 1214 Němcům.

Zdroje:
Taylor Blaine, Hitlerovi inženýři: Fritz Todt a Albert Speer. Hlavní stavitelé Třetí říše
Koop Volker, Národní socialismus
www.businessinsider.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru