22. 1. 1941 Kalendárium

22.01. 1941 - Dobytí Tobruku

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

foto

10. června 1940 se italský vůdce Benito Mussolini rozhodl, že je ta pravá chvíle aby jeho statečná a neohrožená armáda vyrazila do boje a získala nějaké to slavné vítězství.

Bohužel, doba kdy se před Římskou armádou třásl celý tehdejší známý svět už jaksi pominula. Jak prohlásil Winston Churchill v roce 1939: „Existuje škola britských stratégů, kteří mají za to, že v příští válce by bylo výhodou mít Itálii za nepřítele“.

Itálie sice nebyla připravená na dlouhou válku, počítali s ní až za cca 3 roky, ale věřili si po vzoru wehrmachtu na blesková vítězství, jakých Hitler dosáhl proti Polsku, Dánsku a Norsku.

Mussolini vsadil hodně na jistotu a nechal svou armádu zaútočit na jihovýchodní Francii v době, kdy se už na jih Francie valily tankové divize skupin „Guderian“ a „Kleist“ a spojenecká vojska už byla evakuována z Dunkerque. Francouzská armáda ale všechny italské pokusy o obsazení Nice odrazila. Ukázalo se že italská armáda opravdu není na válku připravená.

Dne 4.srpna zahájili Italové útok na Britské Somálsko a během pár týdnů ho dobyli. Konečně nějaké vítězství. Další bojiště kde to vypadalo na snadnou práci byla Severní Afrika. V Libyi, která Italům patřila od roku 1911 bylo připraveno 200000 vojáků. Britové v Egyptě jich měli pouze 36000.

13. září 1940 vpadli Italové do Egypta a  podařilo se jim obsadit několik pevností v západním Egyptě. Po osmdesáti kilometrech se Mussoliniho muži zastavili u pevnosti Sídí Barrání. I když měli velkou materiální převahu, tak se  důvodu špatného zásobování a chabého velení rozhodli zakopat a vyčkávat. Britové udělali to samé.

28. října  Mussolini přes Německý odpor záútočil na  Řecko. Místo aby se Italové soustředili na poražení Britů v Egyptě, vrhli se tak do dalšího dobrodružství. Mimochodem, v Řecku jim to taky zrovna dvakrát nešlo. Britové se pomocí konvojů snažili doplnit zásoby v Egyptě a shromaždovali síly na protiofenzivu.

9. prosince byla zahájena operace Compas, britský protiútok v severní Africe. Ofenzíva vedená generálem O´Connorem byla od počátku úspěšná a v lednu, posílena o australské jednotky, zahájila mohutný postup do Libye. Obsadila Bardíji, 22.01.Tobrúk, Dernu i Benghází, obklíčila a zničila prakticky celou 10. italskou armádu. Za pouhých deset týdnů postoupila O´Connorova vojska o 1000 kilometrů a obsadila Kyrenajku. Za cenu 500 padlých zajala 135 000 Italů.

Nepodařilo se mi najít žádné podrobnější ůdaje o tomto prvním dobytí Tobruku, takže předpokládám že ho Italové vyklidili bez větších bojů.

Hitler byl z vývoje války v severní Africe zděšený. Hrozila totální porážka Italské armády a i když se mu nechtělo tříštit německé síly, musel Ducemu pomoci.

11. února proto přistáli v Tripolisu první německé jednotky Deutches Afrikakorps.

Ale to už je jiný příběh.........

Jindřich Krejčí - PilotK
Detektory Pilot

 

Artefakty z 2. světové války můžete hledat pomocí našich detektorů kovu.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek. Zajímavé čtení. A vůbec- díky Všem za kalendárium. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru