24.5.1916 Šperky z hrobky šlechtického rodu

Kategorie: Kalendárium

Nádherné šperky byly v roce 1916 nalezeny v kryptě šlechtického rodu Zejdliců ze Šenfeldu v polenském kostele. Pochází z přelomu 16. a 17. století, obsahují prsteny i řetěz s přívěškem.  Jde o nejvzácnější renesanční šperky na území České republiky.

Sbírka obsahovala neuvěřitelných 27 kusů šperků. V roce 1916 byly vyzvednuty z pohřební krypty děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Už na konci devatenáctého století objevili poklad dělníci, kteří v kostele pracovali. Naštěstí přišel děkan, který zabránil tomu, aby šperky ukořistili. Přikázal, aby vše vrátili zpět do poničeného sarkofágu Polyxeny Zejdlicové, která zemřela v dětském věku.

Podle odborníků jde o vrcholnou ukázku renesančního šperkařství v Evropě. Šperky nosili členové šlechtického rodu. V červenci letošního roku byl poklad vystaven v Městském muzeu Polná. Nyní už jsou šperky ukryté v bankovním sejfu. Ale v budoucnu se počítá s jejich dalším vystavením.

„Jsou vyrobené ze zlata a stříbra, zdobené drahokamy a smaltem. Součástí kolekce jsou například nášivky na oděvy, smuteční prsten zdobený černým smaltem a 122 centimetrů dlouhý řetěz s malým přívěskem ve tvaru hrušky,“ prozradila kurátorka muzea v Polné Anna Sadílková.

Před dvěma lety Městské muzeum v Polné dokonce vydalo o špercích speciální publikaci. Jmenuje se „Malý poklad z velkého světa: renesanční šperky rodu Zejdliců ze Šenfeldu“. Historici Dana Stehlíková, Filip Plašil a Jan Štěpánek na ní pracovali dva roky.

Renesanční české umění patřilo v rámci Evropy k tomu nejlepšímu. Věhlasné umělce do Prahy pozval Rudolf II., který si Prahu zvolil jako své sídlo. Podle Štěpánka byly náročně zpracované zlatnické výrobky běžnou součástí oděvů šlechty. Ta je nakupovala ve velkém. „Do dnešní doby se jich však dochovalo málo a většinou jsou chloubou zahraničních sbírek,“ dodal Štěpánek.

Zejdlicové ze Šenfeldu byl rytířský rod původně ze Slezska. Jeho příslušníci se angažovali ve státní správě. Rod měl dvě větve – polenskou a encovanskou. Hrobku, v nichž se nacházely šperky, nechal v kryptě gotického farního kostela v Polné vybudovat Hertvík starší. Kromě něj je tam pochováno dalších osm členů rodiny (čtyři synové, dvě snachy a dvě vnučky). 

Zdroje: www.mesto-polna.cz, www.propamatky.info, www.denik.cz, https://czwiki.cz/
Foto: Městské muzeum Polná

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádherná umělecká práce

No jo,prostě renesance je renesance :-D

Po všech stránkách super.

Po všech stránkách super.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru