27. 4. 2007 Kalendárium

27. 4. 2007 Největší mincovní poklad

Kategorie: Kalendárium

Neuvěřitelný objev se podařil v roce 2007 podmořským badatelům ze společnosti Odyssey Marine Exploration. Na dně moře objevili vrak lodi, která převážela sedmnáct tun stříbrných a zlatých mincí.

Hodnota tohoto pokladu byla odhadnuta na 500 milionů dolarů. Vrak lodi američtí výzkumníci vybádali na dně Atlantiku. Poklad tenkrát zhodnotil mincovní expert Nick Bruyer, podle kterého je bezprecedentní. „Neznám nic, s čím by se to dalo porovnat,“ konstatoval.
 
Výzkumníci ze společnosti Odyssey Marine Exploration mají sídlo ve floridské Tampě. Ze začátku úplně odmítali zveřejnit, kde přesně se nachází místo, kde vrak objevili. Akorát prozradili, že ztroskotaných lodí se tam nachází hned několik.

„Protože byl vrak nalezen v oblasti, kde se potopilo množství plavidel koloniální éry, přetrvává stále určitá nejistota ohledně jeho národnosti, velikosti a stáří," uvedl tenkrát Greg Stemm, spoluředitel společnosti Odyssey Marine Exploration.

Fotogalerie: https://edition.cnn.com/2012/02/01/world/gallery/spain-odyssey-sunken-treasure/index.html

Soudní spor a nároky Španělska

Na poklad si začali dělat nároky Španělé. Spor s výzkumníky, kteří mince tajně přepravili do Spojených států amerických, dokonce skončil u soudu. Ukázalo se, že poklad se nacházel ve vraku španělské regaty Nuestra Seňora de las Mercedes, která se potopila v bitvě s anglickými loděmi v říjnu 1804. Ztroskotala nedaleko Gibraltaru.

Proto se Španělsko domnívalo, že poklad patří jim. Američtí výzkumníci namítali, že totožnost lodi není jistá, přesné souřadnice nálezu však odmítali prozradit. „Nuestra seňora de las Mercedes neplnila v době svého potopení vojenské poslání. Přepravovala většinou soukromé zboží," argumentovala tenkrát právnička Odyssey Melindu MacConnelovou, která promluvila v CNN. 

O poklad se přihlásila také peruánská vláda. Právě mince ve vraku byly vraženy v roce 1803 v tehdejší španělské kolonii Peru, ze které Nuestra Seňora na svou poslední cestu vyplula. Zjistili to odborníci, kteří si mohli část pokladu prohlédnout.

Spor se vlekl několik let. Až v roce 2012 poklad z lodi ztroskotané před více než dvěma stoletími zamířil do muzea námořní archeologie ve španělském městě Cartagena. Španělsko totiž soud vyhrálo. Španělská královna Sofie tenkrát přislíbila, že část mincí půjčí její země do Bolívie, která si také na poklad činila nárok. 


Zdroje: www.theguardian.com, www.novinky.cz, www.aktualne.cz, www.denik.czFoto: www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krása tohle tak vykopat v lese... 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Nádherná podívaná.... dík za článek. :-O :-)

Rádo se stalo :-)

:-O :-O :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru