29. 11. 2011 Kalendárium

29. 11. 2011 Za 1,2 milionu koupil hrad

Kategorie: Kalendárium

O devatenáctého století zříceninu hradu Templštejn u Jamolic nedaleko Moravského Krumlova často vyhledávali turisté. Před desíti lety si tuto starou stavbu koupil David Hamza. Na Lesy ČR poslal nejvyšší nabídku – 1,2 milionu. 

Zachovat tuto zříceninu v co nejautentičtější podobě pomohli novému hradnímu pánovi dobrovolníci. To byl také hlavní cíl, kvůli kterému muž stavbu koupil. „Vždy jsem toužil po starém domečku, mlýnu. Nezavrhl jsem ani zříceninu. Hlavně aby byla někde na Moravě,“ prozradil Hamza. 

Hledal zároveň místo, kam by jezdil odpočívat na víkendy. Až jednoho dnes našel nabídku Lesů ČR, které Templštejn prodávaly. Historie hradu sahá až do třináctého století. Postupně docházelo k jeho rozšiřování. A to o severní vysunuté stavení, jižní palác, pásy hradebního opevnění a kolosální štítová zeď přepažující zhruba od roku 1470 ostrožnu, na které také hrad stojí. 

Hrad zůstal opuštěný pravděpodobně v polovině šestnáctého století. Dochovaly se výrazné zbytky zdiva, především zříceniny objektů předhradí a jádra. Templštejn mohutné trosky štítové zdi a nepřehledné vzrušuje nejen hledače pokladu. Fanoušci tajemna zmiňují i to, že hrad je zvláštně postaven a připomíná spíše jakýsi obří trezor. 

Lesy ČR se rozhodly ruinu prodat, protože nebezpečí padajících kamenů. Nejnižší podání se vyšplhalo na 600 tisíc korun. Podle znaleckých posudků měl ale pozemek se stavbou dvojnásobnou hodnotu. 

„O ceně jsem dlouho přemýšlel. Říkal jsem si, že na nejnižší podání se může složit i parta trampů. Takže když dám 700 tisíc, je šance malá. Nabídl jsem 1,2 milionu. Druhá nejvyšší částka byla milion,“ povyprávěl ještě Hamza.

Lesy ČR obdržely celkem šest nabídek, Hamza nabídl nejvyšší částku. Díky jeho odhodlání a pomoci dobrovolníků byla zřícenina jedinečného středověkého hradu zachráněna.

„Tradičními materiály citlivě zajistil zdivo hradu, dbal na dodržování skladby zdiva, vybudoval kamenná i dřevěná schodiště a vyčistil areál od náletové vegetace. Loni zajistil štítovou hradbu a vybudoval vyhlídkovou plošinu, instaloval informační tabule a dobudoval systém zpevněných stezek v areálu. Výsledek jejich úsilí slouží jako pozitivní vzor pro údržbu a konzervaci historických ruin,“ uvádí Národní památkový ústav.

Zdroje: www.npu.cz, www.aha.cz, www.denik.cz

Artefakty z této doby můžete hledat pomocí našich detektorů kovu.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nedaleko Moravského Krumlova.

Krumlov jako Krumlov,Jižní Čechy nebo Jížní Morava.Asi chyba ve zdroji.

Dyť tam má Moravský Krumlov...
Nebo už to opravil ? 🤔

Jako kluk jsem tam pravidelně chodil, teď už se mně do toho hrbu nechce. :-D :-D :-D

Lesapan10 tak běž z vrchu od Jamolic :-) nemusíš se plahočit vod kantýny.

dadla,vod nás do Jamolic musím stejně do kopca ;-) :-D :-D :-D

Do Jamolic sem jezdil na dráhu se čtyřkolkou. Ale to uz je tak 10- 15 let... 😊

Venda17:před tím tam byl Český Krumlov

Tenhle článek psal kolega Jezer, ne? Viky, čti to občas po sobě :,-(

Jinak tomu se říká - nevědět co s prachama.
Když někdo koupí starou tvrz, to chápu. Ale hromadu kamení, která kdysi hradem bývala, to už chce srdce a pravé nadšení.

U nás koupil v osmdesátém šestém roce architekt z Prahy za 60 tisícovek renesanční tvrz.
Trochu větší chalupa, která měla všechny zdi pohromadě, střechu, několik komínů a tak. Žádná ruina.
Dnes je pánovi pětasedmdesát let. Má dvě děti historií nepolíbené, které mají jeho tvrz na háku a nikdy tam v podstatě nejezdily. Až chlap zavře voči, první co půjde do frcu bude tvrz.

Ale splnil si svůj sen a vo vo votom to je, jak říká Pitkin.

Jamolice - to bývala samá jama.

Z Přešovic pochází babička, tam jsme se něco z Brna najezdili.
Je tam krásné okolí a má to své kouzlo mimo atomku.

Jo pánové to jsou příběhy,

před fašounama se schovávali v lese.
V 15 šla sama do světa, konkrétně na Staré Brno do fabriky.
A peníze co vydělala ještě vozila rodičům, protože její otec často prochlastal výplatu a nic nebylo.

Už jí jde na 90 pomalu, ale elánem by nás občas dala do kapsy.

;-)

Kyl76 ajo, tak to jo...
Ale měl to " těsně " vedle... 😁

Myslel jsem si, že tohle je automaticky záležitost státu a ejhle, ono to je jinak. Takže teď se může jít legálně zahledat na hrad! Žádné zákazy a ohledy na předepsané archeologické postupy. Jen se stačí optat pana majitele, něco mu dát a je to :-O

L2021PS
Tam už nic nenajdeš.
:-D

Rád se tam mrknu po deseti letech.

Mohl by jsi najít něco po ČSA, v blízkosti lesa byl cvičný polygon PVOS, já jsem využil pohostinnosti ČSA v 1976 roce.

Pan majitel je pěkná držgrešle.kdysy sme svolení dostaly to tam prudnout a chodil za náma jak ocásek jestly náhodou něco nestrcis do kapsy. Jinak to tam má super, stará se a to se cení 👍👍 za milion dobrej kup ;-) chtěl sem si koupit ostrov Kozlov bohužel to nejde :-(

Bambino, nevíš jestli tenhle Hamza nemá náhodou něco společného, kromě jména, se zakladatelem Hamzovy léčebny na Košumberku?

To vůbec netuším,ale kontakt bych mohl sehnat. ;-)

Díky. Stavím se na hradě osobně ;-)

L2021ps počkej as si pořídím svůj hrad
Sídlo. Us sem málem jedno koupil než my ho vyfoukli rakouští mniši kališníci. Bylo to ve Stránecký Zhoři u velkého Meziříčí. Zajímavý na tom je že přez den se na tý pevnosti nic nedělá ale po nocích jsem tam slýchával zbijecky atd
:-D :-D :-D :-D

Zbiječky ? Treba kopou studnu... 😁😁😁

Co jsem se pídil tak našly akorát černou kuchyň. :-D :-D

:-D :-D :-D aspoň něco 😄

Bůh ví co tam našly za poklady. Bohužel se to us nikdy nedozvíš. Já měl v tý dědině barák pěkné sídlo u říčky Balinka hned pod sídlem. Bohužel sem ho musel do dvou let ani néé tak prodat. Páč ten barák byl prokletej. Je to na dlouhý vyprávění ale nice pěknýho po dobu co jsme ho měly vslastne hned co sem tam nastěhoval rodiče tak táta vážně onemocněl a pak zemřel. To us byl ten barák prodanej. Do toho my tam zemřel pes kterej měl ještě dost před sebou. Majitelé před náma měly taky.nahla úmrtí a ti před nima taky. Byl prokletej dlouhé vyprávění a nevím vslastne majitele co ho koupili ode mně. To by stálo taky za zjištění. :-) ;-)

Zajímavý, to by chtělo pokecat o tom domě. Treba se někde potkáme 😊

U nás z Lukovan teče potok Balinka, ale to asi není ta stejná...

Ještě že je to us za mnou... Stim barákem us nechcu mít nic společného. Rozvrátilo my to zbitek rodiny a néé jenom to. :-/ :,-( njn takovej je život.... . Vendo třeba jo na vaší straně jsem pomalu furt. Mám zbytek rodiny kolem Pohořelic, Medlova, od tam tat pocházím a Trboušany Kupařovice :-D

Bambino 1985, vím o čem píšeš, také s něčím tady u mě bojuju. Jsou domy, spíše místa, kde je v podzemí třeba nějaká puklina a tamtudy k povrchu pronikají všelijaké negativní síly- radon a podobně. Já jsem alespoň udělal důkladné izolace podlah a větrání, ale i přes to doma raději moc nejsem a většinu času trávím v práci, neboli v autě, na cestě :-)

Možné to je. Balinka teče do velmezu. A z velmezu to teče tam k vám.

K nám určitě Balinka neteče. Ten potok pramení někde u Lukovan... 😊
Jinak mám známýho kterej se zabývá vyháněním duchů a radonem. I téma negativníma zónama...
Zhodou okolností je těch Lukovan...

https://mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&x=15.9265984&y=49.3732411&z=15

Vendo tohle sídlo sme chtěly koupit :-) ten prokletej barák najdeš na předchozí souřadnici z číslem 37. Asi tam někdo je má panely na garáži kterou jsem stavěl :-D :-D

https://www.turistikavm.cz/vylety-do-okoli/zamky-a-zriceniny/446-zamek-stranecka-zhor

Měl sem tu stráň zpálit. Teda tu straneckou Zhoř. Dneska my to leží v hlavě!!!!! Viky, diky za vzpomínkou. 8-) 8-) celej den na to myslím

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru