3. 11. 2006 Kalendárium

3. 11. 2006 Bratři našli přes tisíc stříbrných mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady

Nález vikingského poklad oznámili před patnácti lety švédští archeologové. Přes tisíc stříbrných mincí z období Vikingů objevili na ostrově Gotland v Baltském moři dva bratři. 

Součástí depotu, který vážil přibližně tři kilogramy, bylo také několik stříbrných náramků. Podle ředitele místního historického muzea Majvora Ostergrena jde o jeden z 25 nejdůležitějších archeologických objevů na ostrově.

Mince s náramky objevili dva bratři ve věku 20 a 17 let. Předcházel tomu nález arabské mince, která byla přes 1100 let stará. Bratři na ni narazili, když pomáhali na usedlosti sousedů.  V okolí pak objevili dalších více něž sto kusů mincí. Přivolali proto na místo odborníky.

Už v roce 2000 objevili švédští archeologové na Gotlandu poklad, který vážil kolem sedmdesáti kilogramů. Konkrétně šlo o 500 vikinských stříbrných náramků, 13 000 arabských stříbrných mincí, tucty stříbrných prutů, velké množství stříbrných prstenů a stovky kousků polámaných stříbrných řetězů, náhrdelníků a náramků. Jeho hodnotu odborníci odhadli v přepočtu na zhruba 24 milionů korun.

Má se za to, že kolem roku 870 zakopal tyto cennosti bohatý gotlandský kupec nebo zlatník. V době, kdy je nález datován využívali vikingové arabské stříbrné mince nejen jako platidlo, ale i jako surovinu pro výrobu šperků a stříbrných prutů a na Gotland se dostávaly z Ruska a východního Pobaltí.

V minulosti byl Gotland nejbohatším místem skandinávského světa a hlavním přístavem pro obchod mezi Švédskem na západě a Ruskem a pobaltskými státy na východě. Arabské stříbrné mince, které sloužily nejen jako měna, ale také pro zpracování šperků a stříbrných prutů, se sem dostaly s obchodníky z Ruska a východního Pobaltí.

Důkaz o přítomnosti Vikingů slze objevit po celém pobřeží ostrova. Od roku 1998 do roku 2005 archeologové z Gotlandské univerzity, pod vedením Dana Carlssona, provedli rozsáhlé vykopávky ve vikingském přístavu Fröjel.

O pokladech z Gotlandu jsme psali také zde: Poklady Gotlandu

Zdroje: www.aktualne.cz, www.severskelisty.cz, www.novinky.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Mazec 8-) díky

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru