8. 11. 2011 Kalendárium

8.11.2011 Nález gotické katedrály

Kategorie: Kalendárium

Zbytky zdiva z gotické katedrály odkryli archeologové před desíti lety na zámeckém návrší v Litomyšli. Objevili také 150 beden drobných artefaktů. Šlo například o zlomky keramiky, kachlů, podlahových krytin či lidských kostí.

Díky nálezům archeologové zjistili, že katedrála Panny Marie je o sto let starší, než se původně předpokládalo. „Dává ji do souvislosti s přestavbou premonstrátského kláštera v polovině třináctého století. To zvyšuje památkovou hodnotu a autentičnost objektu,” prozradil tenkrát ředitel archeologické společnosti Labrys Milan Kuchařík.

Mezi cenné patřily nálezy z Piaristické koleje. Bývalý řeholní dům Řádu zbožných škol založený v roce 1640 a sloužící svému účelu do roku 1950. Spolu s kostelem Nanebevzetí svatého kříž budovou bývalého piaristického gymnázia klášterními zahradami tvoří litomyšlský piaristický areál. Objekt je od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka.

„Našli jsme různé listiny z průběhu osmnáctého století, kdy klášter vlastnili piaristé. Samozřejmě jsou to nálezy, které v zemi necháváme anebo je prozkoumáme,“ přiblížil archeolog Michal Kuchařík.

Archeologové narazili na osobní poznámky, výpisy z knih a účetní knihy piaristů, nalezeny byly i psací brky. S průzkumem začali v polovině roku 2011 a je nejrozsáhlejší akcí svého druhu na východě Čech.

Kvůli nálezu pozůstatků gotické katedrály musel být přepracovaný projekt na modernizaci zámeckého návrší. „Původní předpoklady položení inženýrských sítí na nádvoří nebudou možné,” vysvětlil tenkrát Kuchařík.

Na horním nádvoří a v zámeckém pivovaru byla na několika úsecích odkryta mohutná hradba dřívějšího Horního města z patnáctého století, před kterou byly zjištěny dva zasypané příkopy.

Úprava návrší zahrnovala opravu sedmi historických budov a čtyř volných prostranství a zároveň restaurátorské práce. Opravovat se budou první nádvoří, pivovar, konírna, jízdárna, horní nádvoří, kočárovna, stáje, park, piaristická kolej a kostel a předzámčí. Hotovo mělo být do dvou let.

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.ceskatelevize.cz, www.denik.cz, www.labrys.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru