ANI HOMO SAPIENS ANI NEANDERTALIS

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

ANI HOMO SAPIENS ANI NEANDERTALIS

ANEB MALÍČEK DÍVKY Z DRSNÉ SIBIŘE

 

V Denisově jeskyni v ruské jižní Sibiři byly v roce 2008 nalezeny fosilie staré asi 30 000 let. Již první domněnky uváděly, že tyto pozůstatky nepatřily ani neandrtálci, ani modernímu Homo sapiens, ale jednalo se o nějaký třetí druh. Teď tento názor podle všeho potvrdila molekulární genetika.

Původní objev udělali ruští vědci. Molekulární analýza je teď především dílem Harvardu. Tým ovšem vedl evoluční antropolog Svante Pääbo z německého Ústavu Maxe Plancka. Analýza DNA se prováděla z kosti prstu.

Již počátkem loňského roku se podařilo vyhodnotit mitochondriální DNA, v níž se nalezly nezvyklé sekvence naznačující, že podle všeho jde o dosud neznámý druh člověka. S pomocí technik používaných hlavně pro stanovení genomu neandrtálců se nyní podařilo přečíst i jadernou DNA sibiřského nálezu.

A výsledek? Ukázalo se, že se jedná o ženu z druhu, který měl blíže k neandrtálcům než k modernímu člověku, nicméně i od od neandrtálců se oddělil již před delší dobou.

Zajímavé je, že zatímco neandrtálci snad sdílí část genetické informace s moderními Evropany, sibiřští lidé mají mnoho společného s genomem současných Papuánců (zřejmě jedna z nejarchaičtějších populací Homo sapiens) a Melanésanů. Z toho by se snad dalo odvodit, že tito lidé v příslušném období obývali v Asii rozsáhlá území.

Morfologie zubu dávných Sibiřanů nalezeného na stejném místě navíc ukazuje, že oproti neandrtálcům i Homo sapiens měli tito lidé řadu archaických znaků, spojujících je ještě s časnějšími formami.

Ze Sibiře do Melanesie ja přitom neuvěřitelná dálka. To se nám to pěkně zase komplikuje.

Všechny Fandy hitorie zdraví traxxas

Zdroj: odborná literatura, internet

Traxas1
Trax

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Opravdu zajímavé čtení.

poučný článek ;-)

Zajímavé ;-)

Velmi zajímavé a velmi ožehavé téma!!!
Rozborem mitochondriální DNA u současné populace lze prokázat takové rozpětí variant, že by se do této "mezery" téměř vešel i neandrtálec. Nemluví se o tom moc bo rasismus je sprostý slovo. Článek v podstatě dokazuje, že mitochondrie dokáží usměrnit vývoj genomu podle životních podmínek organismů během několika generací, bez potřeby vlastní proměny.
Pane Bože dobrej výkon,za těch pár dní. :-)

Zajímavé čtení

Poučné a zajimavé.Díky za tyto články.

Poučné a zajimavé.Díky za tyto články.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru