Archeologové v Egyptě našli hrobky nejvyšších knězů a královských úředníků

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Egyptské ministerstvo cestovního ruchu a starožitností minulý čtvrtek oznámilo údajně jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů posledních let: Hrobky nejvyšších kněží – vyznavačů boha Thovta, jejich rodin a nejvyšších úředníků z rozmezí tří dynastií.

K objevu došlo náhodou u vesnice Tuna al-Gabal, poblíž Nina Valley Minya ve středním Egyptě.  Archeologové zde prováděli s nynějším nálezem nesouvisející vykopávky, když si jeden z členů týmu všiml něčeho, co vypadalo jako čelo rakve. Když pokračovali v kopání, nacházeli stále nové sarkofágy naskládané do dvou vrstev jen několik desítek centimetrů pod povrchem v písku

Archeologové tak našli celkem 16 hrobek, jež obsahovaly 20 sarkofágů z pozdně faraonského období mezi lety 664 až 399 př. n. l.  Část sarkofágů je vyrobena z vápence s hieroglyfy, pět je dřevěných, jsou barevné a pokryty nápisy se jmény jejich majitelů. Podle tajemníka nejvyšší rady pro starožitnosti Dr. Mostafa Waziriho „komplikované dekorace na rakvích pravděpodobně kompenzovaly skutečnost, že nebyly pohřbeny ve správných hrobkách“. Podobnost rakví a jejich designu naznačuje, že byly vyrobeny ve stejné dílně. Všechny jsou ve velmi dobrém stavu, protože byly uloženy v písku, kam se nedostaly ani termiti, ani vykradači hrobů.

Nápis na jednom z kamenných sarkofágů je věnován bohu písma, řeči a moudrosti Thovtovi. Nespočet blízkosti již dříve nalezených sošek ushabti a mumií ibisů a paviánů domněnku potvrzují (Thovt byl často zobrazován s hlavou ibise a někdy paviána). Dosud všechny otevřené sarkofágy skrývaly velmi dobře zachovalé mužské i ženské mumie. Ty se identifikují snadno; zatímco muži mají dlaně sevřené, ženy je naopak mají rozevřené.

Z pěti kamenných sarkofágů jsou dva stále uzavřeny a ve výborném stavu. Jeden patřil strážci královské pokladnice a knězi boha Usira, druhý je věnován bohu nebes, slunce a světla Horovi s vyobrazením matky – bohyně Nút s rozprostřenými křídly. Nápis identifikuje majitele sarkofágu jako Epyho. Všechny sarkofágy budou vystaveny v příštím roce v Káhiře.

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

Roman Němec

Zdroje: timesofisrael.com. nbcnews.com, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je teda oběv :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru