Beachtest separačních speciálů - 10x5" coiltek a 6" Minelab pro Eqiunox

Kategorie: Detektor kovů Minelab Equinox 800 a 600 , Testy cívek pro detektory kovů Minelab

Pokud je potřeba separovat, nevyhnete se při výběru sondy jedné z těchto dvou sond.
Trochu lze sice separaci ovlivnit nastavením rychlosti, ale z vlastní zkušenosti a po pár testech vím, že separace je z cca 70%-80% dána tvarem a velikostí sondy.

Je to jednoduše fyzika, kde logicky s narůstajícími rozměry sondy se zvyšuje pokrytí, ale na úkor toho klesá také její selektivita (separace). Funguje to tak u všech detektorů napříč značkami a modely.

S klasickou separační 6tkou už chodím delší dobu. Byly i časy, kdy jsem jí z detektoru klidně i dva měsíce nesundal a vlastně, když to tak zprůměruju, jsem jí měl nasazenou skoro stejně času jako základní 11", takže rozhodně nelze říct, že by to byla nějaká méněcenná sonda.

Každopádně, hned jak dorazily protypové sondy, hned jsem věděl, že tohle je přesně ten rozměr, který chyběl. Malá 6tka je sice extrémně citlivá na ty nejdrobnější cíle a suprově separuje, třeba pod molo, kde je to v podstatě stejné jako na skládce není asi nic lepšího. Nicméně na zbytek plochy by se hodilo něco s vetším záběrem, ale při zachování citlivosti i na ty nejdrobnější cíle zároveň ale na větší cíle by to chtělo přidat na dosahu ...zbožné přání? Ne docela, podívejte se na test :D.

Jak to bylo předtím....

Původní taktika, když byly k dispozici pouze dvě sondy, a to klasická 11" a 6" byla taková:
Proběhnout místo nejdříve s malou 6" sondou, odplevelit ho od toho největšího bordelu a sebrat všechno, včetně těch nejdrobnějších cílů z povrchu.

Druhé kolo spočívalo v tom nasadit 11" sondu a dobrat větší, hlouběji uložené cíle. Bohužel i přes prvotní kolo s malou cívkou sice zmizely všechny malé a nízko uložené barvy, ale zůstalo železo, které bohužel stále maskovalo žádané cíle. Proto by bylo potřeba něco s lepší separací a zároveň i dosahem na  tzv. prstýnkové cíle.

Hledání ...

Když přišly první ještě prototypové sondy od Coilteku, hned jsem věděl kam jí vezmu.
Je to místo kterému přezdívám skládka :D. Dost věcí už odtamtud mám, nicméně další prospekce jak s 11", tak 6" sondou nepřinášely žádné výsledky. Dosažitelné barvy už jsou pryč a železo co maskuje cíle bohužel zůstalo. V minulosti zde nebyl problém mít na jeden náběr v sítu třeba 2-4 cíle. Bylo jasné, že na tohle bude potřeba něco tzv. mezi, do čehož vlastně zapadla uzká 10tka od Coilteku a začlo to znovu padat. Za 5 hledaček padlo 6 Au prstenů, z toho jeden na louce - totální náhoda. Zlatý snubák byl totiž navlečený na dětském řetízku společně s meděným prstýnkem se sloníkem a přívěskem s tučnákem :D. 
Každopádně k mému kladnému překvapení padali tučnější kusy, všechny v pěkné hloubce, na které si 6tková sonda nesáhla a základní sonda je nedokázala v tom železném bordelu vyseparovat.

Další zajímavá věc byla, že nepadlo žádné malé zlato, což ale zase, jak je vidět z testu, nejspíš zmizelo už předtím po nájezdu malé sondy:D

Testování:

Na testy jsem zvolil směs v podstatě těch nejhůře detekovatelných cílů, od extra tenkého Au řetízku o váze ani ne gram, silnějšího řetízku cca 3,6g, 3ks Au přívěsků různé velikosti až po 2ks Au náušnice.
Jelikož jsem se chtěl při testování co nejvíce přiblížit realným podmínkám, bohužel není uplně proveditelné udělat test přímo pod vodou, tak jsme testovaly hned u břehu, aby byla půda také extrémně nasáklá vodou. V podstatě hned po vykopání díry se také začala  do díry vlévat voda, proto omluvte chybějící údaje o hloubce uložení, protože v tomto prostředí bylo jakékoli přesnější měření takřka nemožné. Nicméně i tak měli obě sondy shodné podmínky. Detektory byly také nastaveny vždy shodně a řekl bych v podstatě s takovým průměrným nastavením (Park 1/2, sens 20, 2 tóny, rychlost 4, IB:0, disc v podstatě allmetal - vypnuto pouze -9 a -8).

Výsledky:

Nejdrobnější cíle jako byly Au řetízky, dětská miniaturní náušnička,neuzavřená náušnice(kruh),miniaturní přřívěsky T a srdíčko.

Tyto cíle šly na obou sondách shodně nebo rozdíl byl extrémně malý a neprokazatelný.
Musíte vzít v potaz, že rozdíl např 20% (což je rozdíl jak Brno) dělá u cíle, na který máte dosah cca 6-7cm, tak cca 12mm, což si snadno udělate mírným zvednutím sondy apod. Nicméně na tyto cíle jsme nezaznamenali ani u jedné ze sond nějaký měřitelný rozdíl. Popravdě původně jsem trochu čekal, že alespoň ten malý řetízek půjde o něco lépe s 6" sondou, ale Coiltek překvapil.

Pokud byl ale cíl trošku větší, dosahově už to bylo ve prospěch Coilteku. Doma jsem ještě vyzkoušel o něco málo silnější naušničku a tam už byl o chlup lepší Coiltek. Velký rozdíl už je vidět na tom kulátém přívesku kdy 6" sonda už cíl hlásí slabě bez vyhodnocení a na 10" Coilteku je to ještě rána co trhá uši s odpovídajícím ID. V podstatě dále už to šlo stejně, čím byl cíl větší, tím se prohluboval rozdíl v dosahu ve prospěch Coilteku.

Závěrem:

Původní 6" sonda je trochu specifická, u nás využitelná hlavně do vody a to jen na  místa s extrémní koncentrací cílů a na přírodní zlato, má enormní separaci a citlivost na extrémně malé cíle.

Sonda od Coilteku bych řekl, že má u nás daleko šiřší využití. Krom toho si zachová citlivost i na ty nejdrobnější cíle a už na ty nejmenší Ag mince se znatelně zvedne dosah v porovnání s 6" sondou. Co bude větší, půjde na Coilteku lépe. Na drobné Ag mince do zabordelených polí bude mít určitě větší využití Coiltek.

P.Z. (jaccob)


Fotografie

Na fotografiích jsou nejlepší nálezy z průběhu celého testu. Naprostá většina je pouze ze dvou lokalit a všechny byly nalezeny 10" cívkou. Nálezy byly v průběhu testu publikovány také na Equinoxí skupině na FB.

Video

Na videu najdete porovnání 6" a 10x5" sondy při použití na plážích (brodění a chození na mokrém písku)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

jo, tohle porovnání velkých cívek bych také rád viděl

Kluci, jak jste si asi s povděkem všimli, ty testy opravdu děláme tak, že s těmi cívkami chodíme. A to řadu týdnů. Test - rozdíl mezi 15x12 Minelab a 15" Coiltek tady vyjde tak do 14 dnů. Rád bych tam dal už i video s nového polygou a na to potřebuji čas.(tedy ten polygon ho potřebuje určitě)
Realita ale je, že ty rozdíly, jsou maličké. A opravdu nám pořád vychází, že ta 15x12 má o chlup lepší separaci a ta 15" coitek je o chlup hlubší. :-)

Nejdříve díky, protože jakákoliv recenze je lepší, než nic, ale......... nedá mi to, abych se nezeptal, jestli bude ještě někdy nějak pokračovat ta slíbená řada o vychytávkách v nastavení Noxů, jak bylo avizováno na podzim a na konci roku? Nebo jsou teď už IN jenom tyto nové cívky?...... Já vím, že prudím, ale sezóna je v plném proudu, o novém polygonu se furt jen mluví..... a léta běží, jak se už kdysi jmenoval jeden populární rozhlasový pořad. Abych nebyl tak úplně OT, tak mě by nejvíc zajímalo srovnání té Coiltec 10x5 se standardní 11' ML, protože při pohybu cívkou z leva do prava, tzn klasické hledání, zabírají obě cívky zhruba stejnou plochu, takže mají i stejnou průchodnost náletem, klackama, boruvčím, atd. Váhově tam taky není rozdíl moc velký. Jasně že Coiltec bude líp separovat. Ale jestli je klasika 11' o tolik horší? A v čem? Hloubkově půjde určitě dál, než Coiltec. Hledám něco do bordelu a náletů, ale do klasické 6' se mi nechce, ta je moc malá a specifická. Mě přijde, že s origo 11' se bude v lese v náletech hledat stejně jako s tím Coiltecem, ale ušetřím 6,5 tácu. Opravte mě, jestli se pletu. Díky a čau.

Steyer: já myslím, že jsme toho už udělali docela dost. Stačí když se podíváš sem: https://www.youtube.com/watch?v=CdnjWwTxiMA&list=PLjZJrcbO6FRVArgdCfeYNXR4qxvwkqhmm

Je jasné, že se ale pomalu dostáváme do bodu, kdy ty videa nebudou uplně pro každého. A pro plné pochopení to bude chtít mít alespoň obecné znalosti o tom jak detektory fungují.

Hele, o tom, že jste toho už udělali dost, se nechci hádat, protože máš pravdu a vaše recenze a videa se mi líbí. Odkazovat mě na video o multifrekvenci je zbytečné, protože mě je jedno, jak to detektor dělá, že hledá. Mě zajímá ten výsledek. A k tomu je někdy složitá cesta, na které je každá rada dobrá. Prostě víc hlav víc ví a vy jste ty hlavy, co víte, protože máte nachozeno. Já nejsem žádný začátečník, ale Nox je mašinka, která umí překvapit a proto, když slibujete, že poodhrnete oponu poznání, tak se nedivte, že to lidi pak chtějí. Je mi jasné, že doba je zlá, bohužel nejsou žádné předváděčky a testování se zájemci. Nejlepsi by bylo si to vyzkoušet všechno v reálu, nastavení i ty nové cívky. Kdoví, kdy zase něco takového bude možné. Tak se furt nedivte, že je hlad po informacích....... Píšeš, že další videa nebudou pro každého, OK. Pro mě teda rozhodně budou. A když nebudou, tak půjdu jako kazdej jinej hledat s tím, co vím a buď to tam bude nebo ne. Co se horšího může stát, že jo? Ale stejně by mě potěšilo, kdyby jste zase něco dali tzv "do placu". Na závěr mého proslovu 😄 prosím tě, neber můj příspěvek nikterak konfrontačně nebo útočně, to fakt nechci a nepotřebuji, jen jsem furt zvědavej a netrpělivej. 🤠 Určitě nejsem sám. Díky, ať se daří.

To steyr: odkaz je na celou kategorii. Máš tam 19 dalších videí.

Technická otázka na jaccoba, proč máš nastavení citlivosti jen na 20. s takovou malou cívkou mužeš jít naplno a separace a hloubka by se určitě zlepšila nebo né?.

To s66: není potřeba to šponovat. :-)

Fidla: velké nebo malé cíle, v železe, les?

Ahoj, ten test se přiznám že jsem trochu sobecky dělal hlavně pro sebe :D.
Voda a pláže jsou moje zaměření takže proto jsem testoval cíle co mě zajímaji v autentickém prostředí.
Z toho důvodu jsem kopal hned u břehu kde je půda plná vody, taky ja je vidět na videu se okamžitě po vykopání díra zaleje vodou . výhoda u tohoto testování je že v podstatě hned po zakopání máte stejné podminky jako když se tam přirozeně cíl nachází ,nevznikne tam např. vzduchová bublina atd jako když cíl čerstvě zakopete.
Tovární citlivost byla zvolená z toho důvodu že většinou v tom bordelu kde sondu používám není možné jít s citlivostí výš. Ono vzhledem k tomu že uplně nebylo proveditelné měřit přesně hloubku na jednotlivé cíle, protože když už jsi ho tam strkal tak jsi ho strkal v podstate do bahna a když si ho zahnul vykopanou pudou a uslapnul tak jsi ho podle mě poslal klidně i o par cm níž.
Z tohoto důvodu v testu chybí udaje o hloubce, dělali jsme to prostě tak že jsme postupně zakopávali cíl hlouběji a hlouběji dokud to jedna z cívek nepřestala brát při shodném nastavení.

Terka2014- ID žádným nastavením neovlivníš když ti to bude dávat např. 17 na komouš korunu, budeš tam mít 17 vždycky nezávisle na řežimu,nast .rychlosti,tonovce apod.

Zlato bohužel chodí takhle nízkým ID,zejména náušnice a řetízky, musíš vzít v potaz že šperkařské zlato je slitina ,jinak se chová bíle,jinak žluté a jinak červené - vždy to závisí na tom s čím je to zlato slité.

Hezky je to vidět např zde:https://www.youtube.com/watch?v=acllC1NeLMg
Bílé zlato chodí většinou níže než žluté a červené

Jinak mám dokonce i slaboučký prsten z bílého zlata (14K) co šel právě ID 1, ale prstýnky takhle nízko chodí vyjímečně.

Terka2014 - ještě nízko chodí prstýnky co jsou prasklé nebo občas jsem viděl i Au prsten jakoby neuzavřený (stejná situace jako když je prasklý)

Mysak - ano oba detektorry měli totožné nastavení jen já mám posunutý ton ve 2tonu trochu výš. (nemá to na nic vliv pouze to píská vyšší toninou).
Režim,odladění GB (auto), citlivost, tonovka (2T),diskriminace,rychlost,Iron bias,tresshold, bylo nastavené stejně

Prosím o radu k nastavení Noxe s Coiltek 10×5 na stříbrné mince/relikvie. Děkuji 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru