Chorvatsko s detektorem kovů 2019

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Letos jako poprvé jsem destinaci nevybíral já, ale tak nějak to na mě upekla moje nastávající se svojí sestrou:D Potom, co minulý rok v Itálii přečetla půlku knihkupectví na pláži, zatímco já jsem hledal v moři a každý den jsem si vyslechl, že se přijdu jen ráno a večer najíst, vzpomněla si, jak se mě minulý rok ptala, jestli jsem to zkoušel i v Chorvatsku a já jsem okamžitě začal nadávat, že jsou tam všude kameny, takže se tam nedá kopat. Taky se tam platí se kunama, kdy je největší nominál mince asi v hodnotě 17 Kč, což se s Eurovou měnou vůbec nedá srovnat a nosí se tam 14ti karátové zlato a ne 18 karátové zlato, na které jsem byl zvyklý z Itálie. To vše si samozřejmě moje nastávající se svojí sestrou moc dobře zapamatovaly a letos úplně mimo mě naplánovaly dovolenou, kde jinde než v  Chorvatsku a myslely si, že třikrát kopnu do země a když to nepůjde, tak se na to vyfláku. K jejich smůle ještě naštěstí v té době netušily, jak šeredně se přepočítaly :D

Každopádně i s vidinou nulových nálezů jsem jim na to kývnul a moc neprostestoval. Nic jiného mi vlastně ani nezbývalo :D.

Cesta do Chorvatska je obecně trochu delší než do Itálie a výdaje na mýtné se oproti Itálii prodraží, proto je nejlepší cestovat pokud možno jedním autem. I tak jsou dálniční poplatky na můj vkus celkem vysoké. Každopádně po celkem strastiplné cestě jsme konečně dorazili na místo. Ač trochu ospalej popadnul jsem detektor, natestoval v rychlosti ID všech nominálů platných mincí a vydal se na nejbližší pláž. První zjištění bylo, že budu muset v kamenech trochu upravit styl práce se sítem. Osvědčilo se mi při kopání ještě mírně vrklat ze strany na stranu, aby síto lépe zajíždělo do drobných kamínků.

Nicméně co bylo zajímavé, tak v tomto podloží byla většina cílů opravdu hodně nízko. Kolikrát na některých místech nešlo se sítem vůbec kopnout do země. V tomto případě jsem začal kamínky rozhrnovat nohou a pak jsem mávaním nohou odvířil jemný píseček mezi kameny. Díky tomu, že tam bylo opravdu čisté moře, jsem kolikrát cíl i viděl a nohou ho oparně dopravil na síto. Každopádně asi za 3 hodiny na nejbližší pláži jsem měl v kapse asi 60 kun a jeden drobný dětský Ag prstýnek. První den bohužel bez zlata.

Hned další den, když holky viděly, že jsem šel hned hledat, dostaly nápad, že musíme jít nutně nakoupit a že pak zastavíme u nějaké pláže. Samozřejmě výběr ve snaze otrávit mi hledání padnul na tu úplně nejodlehlejší pláž, okolo které jsme jeli a kde si myslely, že nic nebude. A to byl přesně ten okamžik, kdy se krutě přepočítaly :D. Hned co jsem vlezl do vody, začal jsem tahat ještě staré jugoslávské mince v poměru tak 2:1 s kunama. Netrvalo to ani tak dlouho a v sítu už jsem měl první snubák, takže mě bylo jasné, že tady se budou hledat starší nálezy.

Nicméně hned druhý den jsem odcházel z pláže se 3 zlatými prsteny. Tento den padnul asi i nejhezčí prsten z dovolené s hudebním motivem, krásně rytou harfou zdobenou 5 drobnými, nejspíš diamanty- ještě nemám zjištěno, a středovým kamenem s modrým nádechem (zde netuším co by to mohlo být, pokud někdo ví, klidně hodťe nápady do komentů) a věnováním z 50. roku asi od nějaké Věry. Vzhledem ke zpracování bych skoro řekl, že tento prsten mohl patřit někomu významnějšímu, třeba členu filharmonie apod.Další dny už jsem si v podstatě jezdil na pláž jak nakupovat. Obecně méně jak s 1 kusem jsem se nikdy nevrátil. Celkově jsem si našel dvě takové odlehlejší výnosné pláže, kde jsem byl nejspíš jako první.

Povětšinou padaly snubní prstýnky. Až na jednu výjímku bylo vše nejspíš místní a vyrobené ze 14ti karátového zlata. Asi tak uprostřed dovolené padnul jeden celkem šokový prsten, snubák s datem 16.3.2019. Rychle jsem se podíval okolo sebe a celej zbytek hledání jsem měl trochu strach, aby mě dotyčný nezaklepal na rameno :D. Neměl ho na ruce déle jak 3 měsíce. Vzhledem k tomu, že prsten byl celkem velkého vnitřního průměru, byl můj strach celkem oprávněný :D. Jako zajímavost pak ještě ke konci padnul celkem tučný pečetní prsten z písmenem Z (asi Zoran :D), dále ješte celkem pěkný přívěsek s vygravírovanou fotkou dětí- toho mě bylo celkem líto.
Další zajímavost byl i celkem tučný Ag prsten Emporio armani, odhaduju, že ač je stříbrný, majitele taky určitě musel přijít na dost :D.

Celkem ze zlata padlo 11 zlatých prstenů. Jeden 8k, ten mě prasknul při čištění, a dva Au přívěsky+ nějaké to stříbro a odhadem tak 600-700 v kunách.
Této paní jsem chtěl zkontrolovat puncovní značky ale moje nastávající se na to moc netvářila :D

Nastavení

Detektor v Chorvatsku šlapal naprosto stejně jako v Itálii a na nastavení nebylo tedy potřeba vůbec nic měnit. Chodil jsem jen pod vodou v režimu Pláž 2, diskriminaci otevřenou od 0-40 (jen občas jsem přepínal mezi All metal, když se mi něco nezdálo). Stejně jako v Itálii minulý rok doporučuji hledat na citlivost okolo 15. Zde jsem nastavoval podle toho, jak moc se mnou mlátily vlny.
V nepříznivých podmínkách jsem musel s citlivostí dolů, jak vlny mlátí s cívkou. Automatika odladění GB nestačí tak rychle reagovat a daleko klidněji se vám bude hledat i soustředit na signál při nižší citlivosti.

Obecně u moře většinou není problém, že by byly cíle nějak závratně hluboko a museli jste kvůli tomu nastavovat citlivost až moc vysoko, ale spíš na ně natrefit. Kolikrát jdete 100m úplně bez signálu.

Takhle to chodilo v Itálii a velice podobně to vypadalo i v Chorvatsk, proto jsem hned po prvním hledání přezul ze základní 11" na velkou 15" sondu. Toto jsem si říkal i minulý rok v Itálii, ale to bohužel ještě nebyla velká sonda k dispozici. Nicméně jakmile osadíte větší cívku, je trochu potřeba změnit styl práce se sítem, protože střed signálu se oproti základní cívce posune trochu dopředu. Napoprvé to bude chtít tak půl dne cviku, ale pak to půjde samo.

Zpracování nalezené kunoviny :D

Už od prvního dne jsem hledal způsob jak zužitkovat nalezené kuny. Některé na tom byly celkem dobře, jiné hůř. Narozdíl od Itálie tady nebyl v dosahu žádný automat, kde by šlo provést akci "praní špinavých peněz", takže se kuny musely čistit ručně.

Jako celkem efektivní řešení se nakonec ukázalo naházet je do PET láhve společně s menšími kamínky a pískem a zalít trochou NESLANÉ vody. Pak už stačí si tak hodinku házet nebo kopat s lahví a kuny hned vypadají lépe. Bez problému je pak brali ve všech krámech. Ty horší kusy jsem vždycky při placení naředil tak v poměru 1/2 s normální měnou a víceméně to všude vyšlo :DPoužité nastavení

Režim: Pláž 2
Citlivost: 14-17
Odladění země: auto
Tónová odpověd: já chodil 2T, ale měl jsem vypnuté železo, takže v podstatě 1T. 2T jsem měl zapnutý jen z důvodu, když jsem ověřoval cíl v AM. Tímto se řídit nemusíte, tónovku choďte podle vlastního vkusu.
Diskriminace: 0-40 povoleno.
Rychlost zotavení :

  • velká sonda 15" -  3 (u EQ800)
  • standartní 11" - 4 (u EQ800)
  • Iron bias -  1-2 podle bordelu.

Závěrem

Ačkoliv jsem čekal, že letos to bude asi nejslabší dovolená, opak byl pravdou a co se týče nálezů, musím říct, že tento ročník byl ze všech asi nejúspěšnější. Jde jen o to nenechat se odradit
celkem nepohodlým kopáním v kamenitých plažích.

Tak zase za rok :D
P.Z.


 

Odkazy na minulé ročníky:

https://www.lovecpokladu.cz/home/italie-2018-s-equinox-800-7409
https://www.lovecpokladu.cz/home/italie-2017-s-minelab-excalibur-a-ctx3030-7138
https://www.lovecpokladu.cz/home/kypr-2016-s-ctx-3030-6893

Může se hodit:
https://www.lovecpokladu.cz/home/pohyb-predmetu-vlivem-pusobeni-morskych-vln-a-pohyb-pisku-na-plazich-7621

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článeček a gratulace, o tom jsi můžu v tuto chvíli jen nechat zdát. Paráda :)

Jeste musim verejne vychvalit svoji pritelkyni,za nekonecnou trpelivost a toleranci😂

zejtra jedu, tak jestli něco nepadne budu zlej :) hehe no snad taky neco dám :)
apropo kolik hodin za dovolenou jsi strávil "na ghledačce" ? :)

To vychvaluj, ale na druhou stranu zvyšuješ nenápadně SJM :) a to se počítá :)

Logi-budu to muset pred svatbou prodat a propit na rozlucce😂

Ty jsi pán prstenů :-D
Pěkně tě paní vyvezla a myslela že převezla :-D
Gratulace!

To snad není možné, neskutečné nálezy,
teď jsem na jižní straně Korčuly s výdledem na Lastovo,bez detektoru,
je to tu kameňačka, žádný písek,žádné valouny.Méně frekventované místo.
:-)

Jak to říkal starej Homolka: Jako na tom Klondike :-D :-D :-D

Hraju si na zlatokopa, ale tolik zlata jsem v životě neviděl ! :-D :-D :-D :-D :-O. Jsi šikula, jednoznačně. A článek super, nejvíc mě pobavilo jak se s tebou snažily obě kočky vydrbat a nakonec ti pomohly k nálezům samy. ;-) :-D :-D

Klobouk dolů. Kdo umí, ten umí.

Pěkná práce,nádhera ;-)

Dobře ty gratulka a díky za čtení 8-) 8-)

Hlavně mi to všechno do příštího roku nevysbírejte ;-)

To je paráda, gratuluju, trochu závidím, já byl naposled u moře v patnácti, to je už dobrých 35 let , třeba to ještě někdy jednou dám. Díky za článek, pěkné, zajímavé. Zadařilo se Ti. :-D ;-)

Pěkný :-O

Díky moc jaccobe za informace, pěkně napsaný článek a společně s článkem o vlnách a sektorech pláže velice přínosné pro někoho, kdo za chvíli jede za stejným cílem, mým cílem je však skromnější věc - najít alespon jeden gold :-D
gratuluji k nálezům a doufám, že něco padne (mmchdm odlehlé pláže, kde dojedeš autem a sejdeš k moři byl můj typ :-) ).

Asi by jsem si s tím přístupem, že se budu bát, zda mě zaklepe původní majitel na rameno připadl jako zloděj. Proč taky něco nevrátit původnímu majiteli? Je to celkem zajímavá zkušenost. Vloni jsem hledal v Itálii na pláži a přišla za mnou Němka kolem 30 let, že tam včera ztratila obrovský zlatý prsten po dědovy, jestli jsem ho náhodou nenašel. Bohužel pro ni jsem ho neměl, ale domluvil jsem se s ní, že jí ho zkusím najít. Dovedla mě na místo a já ho za 5 minut držel v ruce byl fakt obrovskej přes 10 g zlata. Hned jsem ji ho ukázal, jestli je to on a byl, následovaly gratulace, objímaní a spousta radosti. Za chvíli donesená láhev vína s pár Eury byla větší odměna než kdyby jsem ho strčil do kapsy a dělal, že jsem nic nenašel...

Sander,kdyby tam byl tak by zamnou asi zasel,rekl bych ze uz byl trena par tydnu doma kazdopadne ,uz po nekolikate jsem lidem zakazkove hledal ztracene veci,vetsinou ti ale tady spis
nevis

Nejak jsem se na mobilu ukliknul kdyz jsem to psal,kazdopadne lidi kdyz jim neco najdes tak ti stejne vetsinou daji i vic nez je hodnota zlata,ale tady nebylo komu ho vratit,a rvat na celou plaz nasel jsem zlatej prsen neni nahodou nekoho z vas me taky neprijde rozumny😂

Supr! Gratuluji

To Sander: Nenapadá mě nikdo z našich přátel, který by někdy někomu nešel něco najít. Obvykle snubáky, ale hledali se podstatatně dražší šperky. Ale opravdu nevím, co to má společného s tím, když chodíš na dovolené u moře vodu? To sis pak v tom Corvatsku udělal nějakou inzerci, jako hele mám tady 5 zlatých prstenů, koho jsou, pojďte se přihlásit? Nezlob se, ale tady mi to připadá, že z nás tborče dělaš uplné idioty. Já jsem tedy tedy nikdy neinzeroval a to si troufám říci, že jsem tady našel a odevzdal nejlepší prsten za posledních 20 let :-) :-) :-)

To Elmara: Sander naráží na morální stránku hledání, každý ji má posunutou jinak. Jaccob to ne moc šťastně formuloval. Četl jsem tu články, kdy hledači v zahraničí našli nějaký unikát ať už prsten či artefakt a s informacemi z něj, našli majitele. Chci tím říci, že pokud najdu co je opravdu velice osobní, či unikátní, stojí za to to i s informacemi které mám ( pokud je jich dostatek) původního majitele najít. U většiny nálezů to samozřejmě nejde. Taková věc má opravdu pro majitele cenu větší než cenu za kterou ji koupil.

Toto obas delam u veci z cech,pokud je tam nejake mladsi datum zkusim to protahnout googlem,ale jeste jsem nikdy uspesny nebyl (zas takove hordy toho take nenechazim) ze sve zkusenosti vim ze zatim vzdy co jsem nekomu neco hledal,vzdy se vyplatilo to vratit,parkrat jsem se take nad tim zamyslel ale dospel jsem k tomu ze ja jako hledac jsem jim z rukou ty prstynky nestahnul a bud to bude lezet v bahne na dne rybnika nebo z toho nekdo muze mit uzitek, v tomto pripade to byl uplne nejmladsi snubak za moji karieru a jelikoz i ja mam svoji svatbj za par tak jsem si rikal jak bych byl asi nasranej kdybych po 3 mesicich svuj prstynek ztratil,ale slo spis o to ze jsem se bal aby dotycky nebyl na me nasrany ze jsem ho nasel ikdyz za jeho ztratu vlastne nemuzu.

Jasně. Já sem tam chodím po pískovištích a jednou jsem na jednom našel hladký ženský snubák, ale jen s puncem bez ničeho. Na to pískoviště chodím tak jednou za měsíc a půl. Kdyby tam přišla paní a zeptala se jestli jsem tam nenašel snubák, tak jí ho dám. Je to už 3 roky a zatím se nikdo neozval a popravdě já jej taky už rok nemám o:). Pak za mnou byli sousedé a že prý vyklepávali z okna dečku a neuvědomili si, že v ní byl snubák. Hledal jsem ho hodinu a půl v neuvěřitelném bordelu píď po pídi a nic. Za dva měsíce na mě soused volá, že ho našli doma zapadený při úklidu.

Hlavně klid Elmaro, je to přesně tak, jak píše Aslan, šlo mě o tu formulaci, kterou použil Jaccob. Mít strach z toho, že mě někdo zaklepe na rameno a zeptá se mě, jestli jsem náhodou nenašel jeho snubák je prostě trochu zavádějící formulace. Hlavně, když se tím prezentuje v článku pro širší veřejnost. Prostě to vzbuzuje dojem, že když by došlo na věc a dotyčný se ozval, tak by mu ho prostě zapřel a hrál by mrtvýho brouka. Jak by to probíhalo v takovém případě si už teď můžeme jen domýšlet, ale věřím tomu, že by ho nešťastníkovy vrátil a minimálně by to mělo šťastný konec u pár škopků ;-)

no som zvedavy co najdeme s Logi76 ja za dnesne rano 8kun a 2€ + bordel. Chodim 15" a piesok. kde je kurna ten GOLD.

Frexx -to je uplne jednoduchy v chorvatsku je par piscitych plazich,myslim si ze kdokoli tam v okoli hleda tak jako prvni ho napadne jit na pisek,v kamenech se nikdo kopat nechce takze bych to zkusil tam ;-)

ok zajtra rano leziem do vody iba do vody. I ked je piesok vsade aj vo vode.

juchú dnes ráno padol hodne tazky 18K a jeden 14k ...a 40kun :-D ;-)

Frexx-tak to hned lifruj do nalezu at je na co koukat ;-)

Gratulace frexxx! Hned chci cist podrobnosti, kamenita plaz? mimo vodu? fotky...uz se teším :)

diki hoši mám to v nálezoch tak sa kochajte :-O. všetko voda, plaž aj voda piesok

Freexxx, Ja ted dorazil, semnod tebe 2.3km tak dneska skočím do vody tady u me a uvidím 😉 gratuluju myslím ze mas splněno 😁 nejaky typy, kdyztak do sz 😉

No ten velky to je fakt totalni nesmysl,gratuluji takova mensi cihlicka zlata🤣

Máš pěknou babu, takovej moravskej typ „krev a mlíko“ :-)

Namor: moravske koreny ma ;-)

Je to vidět, je to tam :-) Hezké léto oběma.

padli dalsie pridal som do nalezov :-D ale mam zlomenu rucku AL k lopate .... este ze som zobral nahradnu rucku... ;-)

Já zas musel dotahovat imbusy na jednotce, se mi na gm tyči začala protacet jednotka, jaky je to odpor vody a šrouby se povolili 8-) jinak ja sem za smolaře, zatim jen chirurg :-) :-) :-)

juchú padaju stale a to som iba v polovici dovolené viac v nálezoch :-D

Koukam ze me pekne dotahujes, 8-)

hehe to si pis 8-) sam koukam jak to sype... nenormalny padol dalsi velky xxl pansky vid me nalezy. :-D

jacoobe vyrovnane skóre gold ring... :-D ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru