Čištění podle Forest-Ghost

Kategorie: Čištění mincí, nálezů

Prvním bodem čistění je máčení v obyčejné vodě po dobu 2-3 dní. Během této doby se rozmočí tvrdé vrstvy bahna a předmět lze snadno oklepat. K oklepání používám mini kladívko (předmět č.1). Oklepávám vždy v ruce, abych plně reguloval vyvíjený tlak na předmět a nedocházelo k deformacím.

Oklepáním zpravidla dojde k odtržení vrstvy rzi od čistého kovu. Na obnažené železo připnu krokodýlka a pokračuju elekrolýzou. Pokud jde o elektrolýzu, používám zdejší proces s krystalickou sodou a autonabíječkou. Abych neničil krokodýlka na autonabíječce, používám nerezového krokodýlka, kterého jsem z něčeho odstřihl. Ten připnu na čištěný předmět, ponořím jej z poloviny do vody a na jeho vrchní část připnu krokodýlka z autonabíječky. Elektorlýzou odstraním veškerou rez až na černou vrstvu. Rez odstraňuji jemným ručním kartáčem.

Pokud se rozhodnu, že chci jít až na úplně čistý kov, začnu čistit octem v poměru 1:1 s vodou. Poměr 1:1 používám na základní plošné čištění v kombinaci s jemným ocelákem. Ve chvíli, kdy je předmět dostatečně očištěň plošně, přichází na řadu nejrůznější homemade háčky (předmět č.2,3,4,5). Udělátka jsou to na pohled šilená, nicméně na funkci jim to neubírá.

Ne všechnu rez lze vyháčkovat ihned, proto pokračuji v čištění octem, tentokrát v poměru 1:2 či 1:3 s vodou. Tento poměr dokáže dále pronikat a narušovat šupinky koroze, zároveň však nenaleptá* čisté železo.

Když je předmět kompletně vyčištěň, následuje opět chvilka na elektrolýze, která v kombinaci se sodou neutralizuje ocet. Ze začátku jsem používal mýdlovou vodu, ale stále mi vše korodovalo. Nakonec jsem nevědomky přišel na tuto neutralizaci. Měl jsem myšlenku, že bublinky vznikající při elektrolýze, vypudí zbytky octa. A ono to fungovalo.... Po nějaké době mi ale Kvasak vysvětlil, že právě ta soda neutralizuje ocet. Takže jsem nevědomky dělal něco logického.

Po závěrečné elektrolýze následuje prudké sušení. Na to se mi zatím nejvíce osvědčila vypalovací pec na keramiku. Na závěr konzervace dle libosti. Používám Kvasakovu metodu a zatím maximální spokojenost, nehodlám měnit. Kdo nezná, obraťte se na Kvasaka. Je to jeho metoda a nedovolim si stavět bábovičku na jeho pískovišti.

Na výrobu háčků jsem použil spojovací kolíčky na nabytek, do kterých jsem vyvrtal dírku, do té zasunul drát z tvrdé oceli, připevnil lepidlem a nakonec vytvaroval dle potřeby. Udělátko ze silnějšího dřívka v sobě má zatlučené hřebíky, které jsem opět vytvaroval kleštěma, kladivem a vybrousil na brusném kameni, aby vznikl jakýsi hrot, který se vejde mezu ruzné rýhy na podkově.

Ocelové lanko (předmět č.6) je pletené a používám ho na vyčištění děr po hřebech. Lanko na jedné straně přichytím do svěráku, navlíknu podkovu a jezdím s ní sem a tam, dokud neni vše čisté.

Ve finále vidíte, že nepoužívám žádnou zázračnou metodu, chce to jen trpělivost....stejně jako hledání s detektorem. Na závěr malá demostrace, který nástroj jsem používal na různé části podkovy.

*Technicky vzato ho leptá, protože se stále jedná o kyselý roztok, ale lept neni už okem viditelný

Nástroje

nástroje detail

čištění

neznámý
17898 16

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je to super,ale na to musí mít člověk čas . ;-)

Parádní článek, dík :-)

Díky za bezva návod! ;-)

Dobré, hlavně na ty díry v předmětu tam elektrolýza často selhává - často nevím co s tím. Zkusím tvůj postup.

Parádní návod a bombastické fotky.

Pěkně rozepsaný návod ;-)Jen ten ocet jsem nikdy nepotřeboval a pro ty z nás co nemají autonabíječku bych doporučil obyčejnou nabíječku na mob.telefon...používám starší na Motorolu a jsem naprosto spokojený ;-)

Je to jen o čase. Kolikrát přinesu dvě, tři volské podkovy..... žádná vzácnost, ale jsou taky hezké po důkladné očistě. Článek za palec.

Tuhle stratu času naštesti nemusim řešit.Obsluhuju v praci i piskovačku.Za cca 1 minutu docilim stejneho efektu. :-D

parádní článek.Na železo je teda ocet účinější než líza?

Joo pískovačka a tauss to jsou pomocníci.

Mě se to zdá zbytečně přepí...ý. Myslím ze elektrolíza a pískovačka udělají stejnou práci za zlomek času.

Pískovací pistole 590 kč, písek asi na tisíc podkov 159 kč a kompresor má asi každý v garáži.

K neustále tradovaným pověrám a omylům:
Co bylo dobré nikdy nedělat se železnými artefakty ve zkratce:
nepoužívat na ně ocet,coca-colu,marinovat v naftě či benzínu, nepoužívat běžnou pískovačku v práci (omletí povrchové struktury),žádné nahřívání ve výhni nebo peci (vyžíhání ),žádné oklepávání předmětu kladivem a ještě ihned po exkavaci ,pilování pilníkem a taky neaplikovat nikdy kyselinu dusičnou nebo sírovou.
Tyto destrukčně až devastačně působící metody mohou navíc trvale znehodnotit či negativně poznamenat především předměty archeologické povahy,kde je škoda neoddiskutovatelná...
Obecně lze konstatovat,že každému předmětu by bylo ideální (v rámci eliminování aplikace chybného postupu) přistupovat individuálně a rozhodně vždy začít tím,že si v první řadě zjistím oč vlastně vůbec jde...

Jen bych doplnil, že jeden pan konzervátor doporučoval používat destilku místo obyč vody plné chemie (oxidů atd).
A pokud si člověk donesl dom něco, co hodlá odnést archeologům, tak rovnou hodit do destilky, po třech dnech vyměnit vodu a pak ještě případně po deseti dnech a nechat v ní až do odevzdání.

Ocet taky někdy používám,a žádná tragédie se neděje.Vše záleží na velikosti předmětu,a prostupu koroze.Je jasný že totálně zkorodované předměty by ocet zlikvidoval,ale ty zlikviduješ i lízou.Pak jediná záchrana je zakonzervovat předmět i z korozí.Rentgen zřejmě většina z nás nemá,tak nezbývá nic jiného než selský rozum čím čistit.Forest-pěknej článek.

Na toto ja teda nemám nervy.Skušal som ocot,el-lyzu,ultrasonický tresk či čo to je za nádobu ale najlepšia je tá pieskovačka.S tejto jemnej práce mám po pol hodine krrče v predlaktiach oboch rúk.Ghost máš môj veľky obdiv.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru