Čištění železa elektrolýzou, aneb jak to dělá Habán (1. díl )

Kategorie: Čištění mincí, nálezů

Doma to opravdu nejde dělat už jen kvůli výparům co z lázně odchází. K samotnému procesu čištění se vám pokusím pokud možno názorně popsat můj osobní systém, který používám. Vše doplním fotkama, aby to bylo co nejjednodušší na pochopení.

Tak do plastového kýble od Primalexu 40kg dám vodu dle potřeby velikosti čištěné věci. Pokud čistíte něco dlouhého jako je šavle, meč, nebo třeba puška, pak doporučuju pořídit velikostně vhodný plastový  truhlík na květiny.   Do kýble do vody přidám a rozpustím sodu na praní - viz foto. Na půl tohoto kýble dávám půl pytlíku sody.
Dále používám starou autonabíječku s vyřazenou pojistkou. U nových nabíječek musíte mezi elektrolýzu a nabíječku přidat ještě autobaterii, aby vám nevypadávala pojistka. Jde také použít například regulovatelný 12V zdroj 1-4A.

Na PLUSOVÝ kontakt od nabíječky mám daný nerezový pásek - na fotce je již potažený oxidací, ale na funkčnosti mu to neubírá, jen ho jednou za čas okartáčuju.
Na MÍNUSOVÝ kontakt z nabíječky dám čištěné železo, takže musím napřed danou věc obrousit až na čistý kov kvůli kontaktu a na toto místo poté stáhnu svorkou přímo zatočený kablík tak, jak je vidět na fotce.

Poté jak nerezový pásek, tak čištěnou věc ponořím do lázně tak, aby se hlavně nedotýkali. Pak zapnu nabíječku a pokud mám vše v pořádku, tak je vidět na čištěné věci že "bublá". Následně nechám podle velikosti jednu a více hodin pracovat. Tady předváděnou ostruhu jsem nechal v elektrolýze cca. 2 hodiny.

Po vyndání okartáčuju čištěnou věc v kýblu s vodou, abych moc nenadělal. Následně opláchnu v čisté vodě a vysuším. Jak vidíte na fotce, tak většina rezavé krusty je pryč a na ostruze k mému překvapení vylezlo i zdobení. Toto, ale zdaleka ještě není veškerý postup čištění a konzervace. O tom ale zase příště.

Dan - Habán - Detektory kovu Habánov
Autor se hledání "železa" věnuje řadu let

Elektrolíza v praxi

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc hezky popsané ,čekám na další pokračování a sice zajímá mne konzervace po lýze

Je to gut...ale jak mám vyzkoušet očištění ostruhy když mám jen sodu nabíječku vodu a o ostruhu nevím kde koupit?

Mám stejný problém jako popop :,-(

Pěkný návod, já to tedy dělám uvnitř a taky to jde. :-D
Chce to jen trochu opatrnosti, nepoužívat klasickou sůl (uvolňování chlóru). Ještě pokud není známo přesně složení anody, tak se z ní teoreticky může něco málo uvolňovat (třeba Cr6+ z nerezu). Pokud je toto vyřešeno tak může být problém jen se vzniklým vodíkem, ale pokud se nepoužije uzavřená nádoba a neběží to týden v kuse tak je to OK. :-P

Hezky napsaný Dane :)

Ještě jsem zapomněl, nejlépe se mi na anody osvědčily grafitové elektrody, jsou k nalezení třeba ve starých bateriích. Vydrží takřka donekonečna, nic se z nich neuvolňuje a nemusí se moc čistit. ;-)

Popsané pěkně, ale já se elektriky bojím jak čert kříže. Takže to raději odevzdám v "surovém" stavu do muzea :-)

Tak lýzou se taky bavím, ale začátek byl těžký. Napřed jsem použil svářečku s vývody na nabíjení.
To mě pálilo pojistku na svářečce. Pak jsem přešel na 12V adaptér(12V, 600mA) a v pohodě.
Používám nerez plech. Za ty dva roky provozu jsem jednou vyměnil elektrolit(taky soda) a nějakej ten metrák už padl.
Několik jsem jich udělal kamarádům, co si elektrikou netykaj a zatím to všem šlape. Náklady asi 250 Kč i se sodou.

Díky , snažil jsem se to napsat polopatě a příště napíšu něco k dalšímu dočištění a ke konzervaci.. ;-)

super článek,napsanej tak,že jsem to pochopil i já :-),a už se koukej uzdravit :-D

Tomuto moc nehovím, já jsem spíše ocťák, ten je na železo nejlepší. drobnější kusy nemá díky sežranosti většinou ani cenu čistit a s masivnějšíma věcma si hravě poradí... ;-) Tuhle masivní ostruhu by zvládl stejně tak dobře.

Dane, koukej rychle psát pokračování - je to strašně napínavý a zajímavý. Ne že bych to neznal - ale ty to tak pěkně píšeš, že se ouplně vidím, jak to dělám, čímž předejdu tomu, abych to udělal doopravdy :-D
Hlavně si představuju jak sháním 150cm dlouhej truhlík na obouručák - se mě v obchodě budou ptát na co pěknýho to mám a já jim budu muset říct, že na mečíky :-D :-D

Ahoj! Pokud lítaj pojistky, jde použít místo vřazené autobaterie i obyčejná žárovka. Čus IRWING

Já se jen směju , oni všichni určitě už našli pár těch obouručáků :-D Já až ho najdu tak půjde lýza klidně do vany kde se koupem a neustoupim :-P

Návod super,sám to dělám stejně,asi nejlepší metoda na železo.Používám ji i na měd a mosaz a výsledky víc než dobrý,jen to chce hodně hlídat,kolikrát stačí pár minut a je hotovo.Na plusovém kontaktu mám nerezovou plotnu,kterou jsem poctivě kopnul a k tomu robustní nabíjecka made in CCCP ;-)

Robusní nabíječku made in CCCP používám taky a nepraská na ní pojistka. :-)

Tak já to tedy taky někdy testnu :) To jsem zvědavej co zase vyvedu... o:-) :-P

Ahoj Dane,
hezký příspěvek. Dovolím si ještě několik postřehů, co jsem získal praxí a experimenty.

Píšeš, že jednu z elektrod připojíš na obroušený předmět. Také jsem to tak dělával, ale v místě obroušení mi při elektrolýze materiál ubýval mnohem více, než na rezavé ploše / je to dáno menším odporem a tedy vetší proudovou hustotou mezi vybroušeným místem a druhou elektrodou /. Řeším to tak, že obroušený konec předmětu nechávám na vzduchu / neponořím jej a neúčastní se elektrolýzy. / Až je ponořená část očistěná, předmět obrátím a dočistím jen tu část s obroušením. Mnohdy to ani není třeba a stačí dočistit ručně.

Používám jako jednu z elektrod celou kovovou nádobu / slitina titanu / a odrezovaný předmět je zavěšen doprostřed tekutiny. Umožňuje to lepší a stejnoměrné čistění do všech směrů. Zdroj používám regulovatelný, protože malý předmět vyžaduje pro elektrolýzu jiný proud než velký. Stejně tak, jako hrubá rez - oproti jemnému dočistění. .

S proudem to není třeba přehánět. Sledoval jsem v muzeu elektrolýzu předmětů z Egypta a tam není výjimkou, že se čistí jen několika miliampéry po dobu týdnů a měsíců. Elektrolyt se denně mění a ještě se míchá čerpadélkem.

Ale to už je moc vědecky a na ty naše podkovy to stačí mnohem jednodušeji :-)

Ahoj a ať se daří. F

Pěkný návod.

Stejný postup včetně krystalické sody používám já, s tím rozdílem, že používám slabší trafo, pouze 1A proudu. Proto čistění trvá déle, středověká podkova byla v elektrolýze 48 hodin. Vždy záleží na velikosti čistěného předmětu a stupni koroze. Na čistění velmi malých předmětů používám ještě mini elektrolýzu, kterou jsem si udělal ze staré nabíječky na mobil. Ale to je jen na maličké věci a také na mince totálně mrtvé, kde už nepomůže nic jiného. Možná by jste se divili, co dokáže z mrtvolek koleček ještě elektrolýza vytáhnout...

Postup čistění železa včetně fotek trafa a očistěných předmětů jsem popsal 3.11.2013 v Secret části pod názvem "Kouzlo železa + stříbrná neděle".

Na konzervaci používám parafín ze svíčky, potřu předmět svíčkou a rozehřeju vysoušečem na vlasy, ještě za tepla zbytky parafínu setřu a přeleštím hadříkem.

Ještě dodatek k příspěvku Fanu.

Dobrý postřeh a nápad je nechat tu část čistěného předmětu s elektrodou na vzduchu. To mě nenapadlo, ale je to dobrý. Také jsem s tím měl problém, že to tam ubývalo víc. A ještě jsem chtěl dodat, že jsem očistil předmět u elektrody jen od nejhrubšího rezu, elektrolýza nejdříve probíhala na elektrodě a po krátkém čase se to "prožralo" na čistý kov a začalo to "bublinkovat" na celém předmětu.

Ještě se chci zeptat na tu kovovou nádobu ze slitiny titanu. Jo, to musí být lepší a rovnoměrné čistění, také bych to bral. Musí to být nádoba ze slitiny titanu nebo stačí nějaká nerezová?? Kde se dá taková nádoba sehnat??
Dík za odpověď.

Já používán ten kýbl. Elektroda je nerez, slabý, nerezový plech- pásek.
Při délce asi 60 cm ho přehnu do 90 stupňů. Jedna část leze z kýbla ven, druhá je zatočená u dna po celém obvodu. Tak to jede ze všech stran stejnoměrně. Na delší věci mám nerez vaničku. Kdysi jsme v ní černili laufy.
V té vaničce nebo nerez hrnci musíš železo podložit nevodivým bazmekem. Nesmí se dotýkat pláště.

ja používam adaptér z reproduktorov 12V 2.9A. Ako elektrolit kuchinskú soľ a vodu. A funguje.

Tak s tímhle nemám dobrou zkušenost, odlomil se mi kousek latén sekerky... :/

To asi už byl urezlej kousek co se ti odlomil.. Elektrolýzu používá i spousta odborníků 8-)

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli stačí na elektrolýzu autonabíječka 12V s 4A, 6A nebo 8A z kauflandu. Popřípadě nějaké doporučení :)

habán

Tak jsem prvně páchal elektrolýzu a dopadlo to myslím výborně.Zapnuté jsem to měl 4x po 30 minutách.Teklo tam 1-2 Ampéry.Pokaždé očištěno oc.kartáčem.Opláchnuto v čisté vodě a vypáleno v horkovzdušné troubě při 200 stupních hodinu. Stará mě málem zabila :-) Nakonec ještě rozpálený napuštěný parafínem a rozleštěno.

http://ulozto.cz/x4UJRvPv/po-elektrolyze-2-jpg

http://ulozto.cz/xGNYWSnR/po-elektrolyze-3-jpg

Díkes habáne za perfektní návod ;-)

Super ti to dopadlo ;-)

ZDRAVIM TAK TADY PROCITAM JAK CISTIT ZELEZO A DNES ZKOUSIM ELEKROLYZU ALE NEJAK NECHAPU CO SE MI DEJE MAM + PRIPNUTE NA NEREZOVY NUZ PRIBOROVY KTEREJ NEPOUZIVAM A - NA CISTENEM PREDMETU A NASYPAL JSEM TAM SUL MORSKOU PO CCA HODINE VYTAHNU CISTENY PREDMET TEN JE TROCHU OCISTENE ALE TO NENI TO CO ME TRAPI TEN NEREZOVEJ NUZ JE ASI O POLOVINU MENSI NEZ BYL A PORAD MU UBYVA CIM TO JE NEBO KDE DELAM CHYNU PORADI ME NEKDO JINAK MAM AUTO NABIJECKU MADE IN CZECHOSLOVAKIA 6-12V MAM TO ZAPNUTY NA TECH 12V DIKY ZA REAKCI

Taky se připojím elektrolýza je dobrá věc, čistím s tím mince které jsou už mrtvé u některých se mi povede je docela dobře očistit že vidím co to bylo za minci . Jinak dobrý článek klidně se mohl více rozepsat , nafotit co vše potřebujete k elektrolýze jaká nabíječka se dá použít jako jsem začal s telefonní nabíječkou od staré nokie která dávala málo 3,7v 600mAh což bylo málo ale stačilo to na mince . Teď mám nabíječku nevím z čehosi dává 19v 2A takže postačí ;-) .

velkou mám z nabíječky autobaterií a mezi starou baterku, funguje to dobře a na drobné mince jsem si taktéž udělal mikroelektrolízu z napájecího trafa na výstupu má 6V 300mA mince je položená na nerez děrovaném plátku vprostoru uprostřed misky z elektrolitem ze sody, trvá to dlouho ale i mrtvolky občas proberu trochu k životu. Celé je to v plastovém kelímku cca 10X8 cm. Prostě ideální na stůl k počítači.

Právě poprvé v živote čistím elektrolýzou obruč z kola husitského vozu. Obyčejná nabíječka z OBI, šumí to, bublá to, uvidíme jak to dopadne.

Já elekrolízu používal na vyleptání ozdob do nožů- ozdobný relief vyřezaný do samolepící folie a toho železa dost ubývalo, tak si netroufám použít na drobné předměty.

Ahoj Dane.
Konečně jsem se i já dostal k čištění nálezů. Elektrolýzou to jde bezvadně. Jen se musí dat pozor na proud. Používán 12V zdroj z Činy za pár US$ a jde to rychle. Male mincičky je to schopné vyčistit na počkání. Velkou podkovu jsem nejprve otloukl kladívkem a jela skoro do noci. Ale super. Nevěřil jsem tomu ale jak se najednou objeví čisté železo, je to hned lepší pohled.
Jen mne udivuje, proč je kladný pol na nerezu. Že by se elektrony přesouvaly ! najednou ! ze záporné elektrody a braly s sebou tu rez? Nebo že by byla cela elektrika od začátku špatně vykládána?
Přece nás učili, že elektrony jdou od + k - pólu....😱. 😂😂😂.
Jejda ony by pak vlastně migrovaly ty díry v poslední vrstvě.....no nic.
Hlavně ze to funguje. 👍
Ať to pípá.

Zkouším poprvé na torzu k98 a vypadá to zatím po hodině pohodě, když tak doplním.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru