Claverleyský poklad – depot mincí z období vlády Konstantina Velikého

Kategorie: Poklady

V roce 2013 se detektorista Christopher Rowley a jeho kolega Ron Summers pohybovali s detektorem kovů na poli v blízkosti vesnice Claverly. Náhoda a štěstí jim byli nakloněny, 62letý hasič z Beckbury našel římské mince ze 4. století. A před několika dny mu pak štěstí z onoho depotu přálo podruhé..

Nálezce mincí detektorem kovůKdyž tehdy na sklonku roku 2013 Chris Rowley nález na pozemku majitele Olivera Eatona učinil, zachoval se předpisově a vše samozřejmě ohlásil. Důvodem oznámení byla jeho domněnka, že se jedná poklad – dle zákona tedy o větší počet než 10 mincí starších více než 300 let. Přivolaný styčný úředník pro Shropshire a Herefordshire následně kontaktoval Britské muzeum. Depot nakonec obsahoval celkem 21 římských mincí ze slitiny mědi, které spadaly i do období vlády Konstantina Velikého, datovány jsou pak v rozmezí let 270 až 337 našeho letopočtu. Přesné místo objevu z pochopitelných důvodů nebylo oznámeno.

Nález byl před několika dny posuzován komisí. V potaz byly brány skutečnosti, jako například správné postupy pana Rowleyho, zájmy muzea a celková historická hodnota depotu. Výsledkem rokování odborníků bylo prohlášení nálezu za poklad. V praxi to tedy znamená, že pan Rowley získal nárok na odměnu, která plyne z hodnoty pokladu – tedy vlastně štěstí mu přálo podruhé.

Depot mincí

Rozhodlo se také o tom, že jak se depot bude označovat: "Tyto mince patří k sobě a musí být známy jako Claverleyský poklad. Jsou vyrobeny z obecného kovu (slitiny mědi) a byly součástí římského měnového systému. Prohlašuji je za poklad," konstatoval John Ellery, předsedající komise.

Dle zvyku a pravidel by se o odměnu měl nálezce dělit s majitelem pozemku, panem Eatonem. Výše nálezného zatím není známa, ale vzhledem ke stáří a období mincí, pak také s ohledem na nálezové skutečnosti, může být určitě zajímavá. Nutno dodat, že oba přátelé již v minulosti jeden poklad spolu nalezli a také odevzdali. Nezbývá než gratulovat ke snovému nálezu i skvělému přístupu.

Zdraví GM4PRO - Roman

Zdroj: http://www.shropshirestar.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

paráda

jinej kraj = jinej mrav .........
toho se v České republice nikdy nedožijeme.
ps: u nás by dopadnul trochu víc jinak než GB. o:-)

Kat: To by myslím zajímalo více lidí. Jak by u nás tedy dopadl člověk, který najde depot mincí té doby a oznámí to tak, jak má?

U náš se toho ani nemůžeš dožít, díky naší legislativě. Teda alespoň ne nález detektorem.

Říkám, najít a oznámit tak, jak se to oznámit má... V tom bych nespatřoval nějaký zásadní problém. Ono ani v GB to není tak snadný, jak to navenek vypadá.

Jednou jeden člověk našel v ČR depot z doby bronzové.Zachoval nálezové okolnosti zavolal archeology a hádejte co dostal:-)Abych byl spravedlivý tak s archeology spolupráce super.Ovšem ten pán z krajského úřadu co rozhoduje o odměnách by ho podle dopisu nejraději zavřel:-)

Tomu docela dobře rozumím. Viděl jsem několik zpráv od archeologa a vždy tam doporučoval k vyplacení solidní odměnu. Úředníci nevyplatili nic nebo směšné minimum. Ovšem problém asi byl v tom, že nálezce hlásil nález s detektorem kovů. Zde je právě ten zakopanej pes...

to : GM4PRO ------ co já vím jak by dopadnul člověk u nás = u nás je VŠE možný, to je ten PROBLÉM. pozdravuj svýho archeologa a ať se vám spolupráce daří.
ps: já a můj vnuk sme vlci samotáři a s nikým nespolupracujeme, ani to neplánujeme.

kéž by někdy taky (y)

Nemám svého archeologa :-) Viděl jsem zprávy archeologů, co mi někteří kamarádi ukazovali. Ještě před tím, než měla být vyplacena odměna. Např. jsem viděl jednu takovou zprávu u známého, co našel stříbrnou, bohatě zlacenou brož z 14 stol. a k tomu přes padesát míšeňských grošů, dostal 20 tis. Ačkoli mince ohodnoceny na 60 tis, brož na 1.5 milionu. Archeolog tam přímo napsal, že doporučuje nálezné vyplatit v plné výši dle zákona, vzhledem k unikátnosti nálezu (hlavně ta brož). Nojo, a prdlajz. Nález detektorem... Nicméně, nikdo nikoho nezavřel, nepranýřoval, nelámal v kole :-) Kat71, pokud neodevzdáváš, je to o tvém svědomí, to je každého věc.

GM4PRO ---- finančně nestrádám ((( snažím se uživit jako OSVČ ))) a s detíkem chodím pro radost a ne abych někde u archeologa prosil o vyplacení odměny a chtěl z nálezů žít nebo zbohatnout.
pozdravuj kamarády co ti ukazujou ty zprávy, třeba se odměn dočkají, ale spíš bych jim radil aby se živili prací a hledání s detektorem brali jako koníčka po práci.
ps: já mám svědomí čistý a sem v pohodě

Ty hele, Kate, ty máš nějak posunutý vnímání, se mi jeví... Vůbec nevím, kdes přišel na to, že se já nebo někdo z mých přátel hledáním živí? Osobně nikoho takového neznám a ti lidé, co nálezy odevzdávají, tak to rozhodně nedělají pro obživu, neblázni. Řešíme tu otázku vyplacení / nevyplacení nálezného, přičemž vlastně to téma jsi zde nadhodil ty... Jsi mi ty ale divný ptáček... o:-)

tak jo GM4PRO, já sem ten divnej, vzdávám se.
mě táhne na 60 a tak si asi nemůžeme rozumět. od státu, archeologů, úředníků & spol. nic nečekám ani nějaký vysněný vyplácení / nevyplácení náleznýho = ŽIVOTNÍ ZKUŠENOST.
kamarády pozdravuj a nic ve zlým TÉMA o vyplácení sem NENADHODIL ani čárkou a o penězích si začal mluvit bohužel ty.
PS: tak ať ti to tobě i kamarádům pípá !!

Heleď, já se tu nechci dohadovat o blbostech. Myslím, že si nerozumíme ne kvůli věku, ale protože vnímáš odlišně to, co ti píšu, než jak to já myslím. Ale třeba je to ve mně, těžko říct, asi to špatně vysvětluju. Pak reaguješ jakoby mimo osu té diskuze, nevím, jak to nazvat. Možná to chce čas a sedne si to. Tak hezký vánoce a mír v duši.

To GM:bud v klidu,kat se to vzdy snazi pochopit blbe. A kdyz mu je 60 a hleda dlouho a nasel za celou dobu 17minci,tak uz to je divny ;-)

tady je odkaz na jedu stranku http://www.novinky.cz/domaci/356924-poklady-hledaci-radeji-rozprodaji.html

máte pravdu Jeldo a GM. na vás nemám.

OK, Jeldo, máš recht.

souhlas s JEZEVECALFONS.
ten kdo tvrdí že to v GB není snadný, ten bohužel lže.
JEZEVECALFONS to napsal výstižně a pod vše se podepisuju.
ps: kéž by to v CZ šlo nastavit jako v UK = žádný buzerace a jasný pravidla.

Pokud Kate tvrdíš, že lžu, pak jsi blbeček. To ti klidně podepíšu a pošlu doporučeně.

ano jsem to co si myslíš = blbeček. ale do očí by si to šedesátiletýmu chlapovi asi neřek .....
ty přece víš všecko nejlíp a jen ty máš pravdu.
neboj, na LP s příspěvky končím, tak už snad budeš mít klid.
ahoj a ať se ti daří !!

Když na to přijde a někdo mě z jeho vlastní hlouposti a neznalosti obviní ze lži, nemám potíž to říci to do očí komukoliv. Je mi jedno, kolik píšeš, že ti je, ale na LP se projevuješ přesně tak, jak jsem tě nazval. Takže tvému věku nevěřím, ačkoli se ho snažíš prosazovat v každém druhém komentáři z bůhvíjakého důvodu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru