DEPOT NÁPAŽNÍKŮ A HŘIVEN ZE STARŠÍ DOBY BRONZOVÉ

Zdravím celou bandu z lovce

A vlastně ani nevím kde začít, takže asi úplně od začátku. Už přes půl roku jsem měl vyhlídnutou jednu nádhernou lokalitu, ale pořád né a né se tam nějak dostat. Takže až někdy před 14 dny jsem tam vyslal kamaráda, když jsem já sám byl upíchnutý v práci.  A ejhle hned mu padla krásná dvacka 1803.

Takže když se konečně dnes sešlo naše hledačské trio, bylo jasné že musí přijít odvetný úder a tu lokalitu pořádně dorazit....no a ono úplný kulový :) Za celé dopoledne pár patron, knoflíků a trocha mincí co by se dali na prstech jedné ruky spočítat.

Až v pravé poledne, na vršku na mýtince v lese, kousek od bublajícího potůčku přišel kamarádovi signál  na který asi nikdy nezapomene....no podívejte se sami, mě dneska nějak nepřicházejí slova na jazyk.

Na nález byl přivolaný archeolog a po kompletním odkrytí a zdokumentování, byl vyzvednutý a putoval do muzea v Českých Budějovicích na další očistu a prozkoumání. Celkem se jednalo o cca. sedmnáct nápažníků a dvě hřivny.

nálezce a náš hrdina dne: Vece
suprová fotodokumentace: metal74
a hrozivě sepsaný příspěvek: Deadhope

Kompletní nález před vyzvednutím.
Pípanec jak blázen a pak to přišlo.
Lehká příprava před příjezdem archeologa.
Už se derou ven :)
Trocha skryté reklamy.
Nakonec tam byly ještě dvě mršky hřivny.
Svatá trojice, hrdý nálezce uprostřed

 

Komentáře

Skvělý nález, skvělý přístup. Opravdu gratuluji :). Kdo to s Vámi kluci dělal, Ondra Chvojka?

Ten byl bohužel mimo Budějice, ale dostaly jsme kontakt na jeho kolegu. Můžu ale říct, že pán byl naprosto skvělej, měl perfektní přístup, byl ochotnej, dobře jsme popovídaly a i přesto že byla neděle v pozdní odpoledne, vydržel až do tmy a pečlivě hrabal a hrabal :) a když už to vypadalo že bude všechno venku, najednou kuk....a vykoukly hřivny propletený do spodních nápažníků. Nález odvezl do muzea, mají v plánu udělat průplach pro archeobotaniku a dál očištění a konzervaci.

Pana Chvojkou opravdu mrzelo že ten den odjel na dovolenou,alespoň to tak znělo když jsme si volali...tak si to s náma užíval alespoň po telefonu :D

Nádhera, skvělý přístup, velká gratulace.

Tak to je krása :-O

Kluci je to pecka a super přístup . Znám ten pocit , když už je depot venku a všichni se těší domu a ten kreten s relikem ještě přejede nad dírou ze zvyku a ono to znovu pipne o:-) :-D :-D ;-)

Dobrá práce borci !!!

Pecka!!! Obrovská gratulace, pánové!!! :-O :-O :-O

Tohle nelze nekomentovat. Krásnej nález. Gratulace převeliká. Teď aby muzejníci z Budějiček přepsali publikaci o pokladech doby bronzový na jihu Čech.

Kluci byl to úžasný zážitek,každému to přeji ;-)

Super,gratuluji. :-O :-O :-O :-O :-O :-) :-) :-)

Klobouček ;-)

Blahopřeji nálezci a zúčastněným ...paráda :-) Jistá nominace Nález 2018

Tohle beru. Ale to se ví.

Krásný nález.
Co na to říkal (bude říkat) majitel louky (mýtinky v lese)? Myslím,že tak nadšený jako pan archeolog nebude :-) :-)

No popravdě nevím co by na to řekl,ale vzhledem k tomu že jsme si dali tu práci a veškeré drny poskládali zpět,se to ani nedozví... mimochodem první nápaznik byl asi 13cm pod povrchem,takže jsme se všichni shodli, že louka nikdy nebyla orána...ani přístup na dané místo to moc neumožňuje,ale kdo ví jestli za rok či 10 let by ji přeci jen vzali.Nalez nebo minimálně jeho část by byla zničena.Tak doufám že se i ostatní přikloní k tomu že vykopat tento nádherný kus historie je mnohem víc než poslapaná louka a jedna zasypaná díra.A jestli ti to leží v žaludku tak já majitele klidně zkontaktuji, protoze se za to jak po našem odchodu lokality vypadají nestydím.

Tak nějak to vidím i já . Když se díra zahrabe , tak majitel nemá co vyčítat . Leda hamoun co chce podíl z ničeho ;-) :-P 8-)

Ale já to beru...na fotce je vidět díra jak do pr**** a někteří hledači opravdu nedělají svému koníčku zrovna čest.jen nemam rád stouraly...taky se dalo napsat "doufám že jste po sobě uklidili" nebo "a s majitelem v poho?" Namor tobě by se taky podobny komentář k tvému depotu českych 10 a 20 haléřů,kde jsi se očividně taky trochu při kopání nechal unést...ale nechci tady zvrátit debatu nechtěným smerem,takže pokud má někdo nějaké podezření že jsme někde pochybyli,tak ať mi napíše až,já mu pošlu tel. a rád si poslechnu co jsme udělali špatně ;-) ;-)

*haléřů nelíbil.

Moc hezké, velká gratulace.
Chodím jednu velkou louku na povolení majitele, za Studentskou pečeť 8-) Seká tam trávu pro koně a nemám problém já a ani on ;-)

Deadhope, nenech se vytočit, odvedli jste kluci kus skvělé práce, velmi vám všem blahopřeji, super nález z říše snů. Máte na co vzpomínat, musel to být opravdu zážitek, tohle najít. Tak tedy,
díky za článek, fotky i za váš skvělý přístup k nálezu. Máte to velmi pěkné ! :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Dnes jsem viděl louku, která se minimálně 5 let neorala. Ladem. Najednou prásk a je zoráno, takže dobře že se to dostalo na světlo, než to technika začne čtvrtit.... Gratulace a palec za přístup....

Četl jsem to už dřív, ale napsat jsem mohl až teď. Hledal jsem bulvy, který mi vypadly při prvním čtení :-D
No paráda. Krása. Sen. Gratulace... :-)

Všecho co ste měli jste udělali co víc si přát snad více takových kolegů ať tento koníček dostane konečně rozumnou formuli a v klidu spolupracovat i s obyvateli těchto lokalit které ještě čekají nejen na nás ale i ponás váš nález je nádherný velká gratulace všem :-P :-P

Deadhope - no, nechtěl jsem do Vás šťourat víc než je nutné. V podstatě mělo jít jen o malé zamyšlení ale když už tak už. Dělám to v podstatě každý rok touhle dobou.
Ve svém příspěvku popisujete místo nálezu jako lesní mýtinku, přitom je zcela evidentní, že se jedná o louku. Skladba trávy tomu nasvědčuje (jetel, jitrocel, mlíč atd.).Jsem kluk z vesnice a zrovna takovou podobnou louku na vrcholu kopce, kde ze všech stran je listnatý les vlastním. Chybí mi tam jen bublající potůček, který měl iluzi o lesní mýtince doplnit. A vzhledem k tomu, že je měsíc před senosečí, tak ze tří ignorantů máchajících detektory jak cepy musí mít každý hospodář velikou radost. A to je právě ta podstata.
To je to, co odlišuje hlavou myslícího detektoráře od těch ostatních. Proč vůbec někdo hledá na louce před senosečí? Proč někdo hledá na čerstvě zasetém poli? Co ho k tomu opravňuje?
Asi to, že většinou jste všichni kluci z města a že je Vám to u zadnice, kdo tam hospodaří. Za starých časů, který já pamatuju, by přiskočil hospodář s bičem a bez nějakých dlouhých diskusí by každý, kdo ničí úrodu, dostal pěknej pár přes hřbet.

Apropo - snažil jsi se v mých fotkách vyšťourat něco, čím bys mě oponoval. To jsi ovšem vedle.
Já tohle nepraktikuju, neb si vážím práce jiných lidí a jsem tak vychovanej. Zmíněný depot jsem našel v talutě vedle silnice - je to tam vidět. Nebylo to ani na louce ani na poli ale hned vedle silnice v „pešunku“ plném bezů a kamení. Na místě v podstatě nikoho. To pro doplnění.

Jinak přeju každému takový nález a chraň pán bůh, aby si někdo myslel že to snad někomu závidím. Hledu zdar


Skvělá práce gratulu ji

Tak majitele jsem nalezl a zkontaktoval přes fb a až odepíše a dá mi číslo a bude vyrozuměn,snad se tam s náma zajede i podívat...pak snad ukončím nějakou směšnou debatu a ukážu že náš tým se nemá za co stydět ;-)

A to jen proto že chci Honzíkovi ten jeho úžasnej nález posvětit a dalším podobným hlodum zamezit.A jestli si nechtěl šťourat tak jsi neměl vůbec...

mojeteta - tohle si nemyslel vážně, že ne? cituji: ...torza sežraná hnojením, pozůstatky z hrobů roztahané hlubokou orbou.

namor nevím jakou nohou jsi včera vstal z postele,ale docela se mi líbí tvé články a příspěvky takpřeci jen zkusím změnit tvůj pohled. Musím se zastat i mojety,protože znám jedno opravdu úrodné pole na středověké nálezy a na to pole ne úplně legálně začala fabrika(škrobárna) vyvážet nějakej černej sajrajt,který se nakonec dostal přes potok i do řeky a celkově dost znečistil okolí.Přál bych ti vidět co to udělalo s mincemi a jinymi předměty...jo a abych nezapomněl to pole máme dovolené chodit ;) ...takze asi tak k tomu rozežírání. A když už reagujes na kolegu hledace mojetu,tak doufam že až ti DOKÁŽU že o tom majitel ví a je vyrozuměn,tak tady alespon uznas ze jsme udelali maximum.Hau domluvil jsem :D :D

PS: Celá tahle diskuze degraduje krásu tohoto nálezu a možná i trochu kazí mému kamarádovi radost...takže proto se angažuji.

Vůbec tu diskuzi nechápu, nález je úžasný, přístup kluků skvělý a ono se nesmí chodit na louce? Prodáváme celou řadu nožů na trávu, aby lidi, co v takovém terénu hledají, drn vyřízli a pak ho zase vrátili zpět. Ti nejslušnější si berou i hadr na hlínu, aby zůstala tráva úplně čistá. Pokud drn vyřízneš a pak ho zase vrátíš zpět, pořádně zašlápneš... stačí jeden nebo dva deště a nevíš kde to bylo. Ostatně třeba okolo Jílového jsou dnes louky takřka všude, ještě před 50 lety to byla pole. Nebuďme papežštější než papež o:-)

Deadhope - ta reakce nepatřila jen Vám ale všeobecně těm, kteří chodí neposečené louky a zasetá pole bez jakéhokoliv sebezapření. Já zde na toto téma reaguju pokaždé, funguje to na mě jak pověstný rudý hadr na bejka.

Bohužel vždycky se najde nějaký prudič, nejlepší řešení je na takové lidi vůbec nereagovat. :,-(

Elmara - samozřejmě, nález je krásný a přístup při předání vzorový. Ale ono to není jen o vyříznutí drnu, že? Procentualně vzato, kolik luk se musí detektory „pokosit“ a rozšlapat, kolik zasetých polí rozkopat, než se nechá takto přimhouřit oko a zachráněná historie převáží na miskách vah budoucí seno?
Tohle není žádný můj výmysl, tohle je praxe běžné k vidění.
Osobně zastávám názor, že pokud někde v přírodě jsem, ať už na rybách či s detektorem, snažím se o to aby nebylo poznat, že jsem tam byl.

Když vidim jak u nas kanci zničili louku tak ti nevim zda tva ochrana a názory na lidi co po sobe i uklidili sou adekvatni jasne všeobecnou pravdu máš o to se nepru ale snad vis ze tu sou slusni hledači konec konců je tady znáš tak jim nekaz radost jinak nechci byt tvůj nepritel to ne ale musel sem se jich zastat nechovali se jak dobytek

Moc hezký nález :-) a myslím, že louka k žádné obrovské újmě nepřišla, i jedno zvíře - čuník - toho nadělá mnohem více.

osobně @namora chápu, mě taky vždycky vytočí když přijdu na louku nebo do lesa a vidím, že tam bylo nějaké prase. Letos už jsem několikrát viděl klučíky běhat po zasetém. Výmluva, že to nepoznali je mimo, když běhají mezi zelenými řádky :-( Já bych si to nedovolil. Vždycky si představím jak bych byl nasraný já, kdyby to bylo moje políčko a viděl bych jak mi někdo rozkopává řádky, které sotva vzešly.

S tou loukou to ale nechápu. O kolik tedy přijde hospodář sena když mu louku navštíví hledač a udělá 20 děr, které pečlivě uklidí? Já rozkopal zahradu tolikrát a pošlapaná tráva se vždy zvedla a drny se zatáhly, takže není ani vidět kruh po dírách. To by mě jinak žena roztrhla na kusy :-P

Jerry68 - Oni ti kanci to udělali ze své vlastní přirozenosti. Oni tam nešli ze zájmu zničit hospodáři louku, oni šli vyrývat myši a larvy hmyzu. Tak jako vydra říční nejde do chovného rybníka proto, aby si udělala dobrej den z majitele ale proto, že z vlastní přirozenosti má ráda ryby a to nejen k snědku ale také je ráda prohání a loví z radosti.
Otázka druhá je přirozená regulace takových živočišných druhů, neboť zastánci zvířátek nám to trochu v tom našem státečku pomotali a tak se jak černá zvěř tak např. zmíněná vydra přemnožili.
To je ale otázka jiná a porovnávat zvíře s člověkem je nesrovnatelné.
K nálezu: rozhodně jsem nikde nepsal, že se nálezci chovali jako dobytek. Jistě je to fajn parta kluků, kteří milují historii a berou to vážně. To je zcela evidentní dle jejich přístupu k nálezu.

Jinak tě zdravím a přeji hezký sváteční den.

Jojo diky samo ze je to přirozenost zvířete ale to jsme i my jen s inteligencí ktera převyšuje zvířecí pudy naopak sme predátoři těchto neinteligentnich tvorů takže si nehraju na nejakeho ochránce všeho sme teritoriální tvorove a tak se i chováme k sobe ve skutečnosti nám nepatří nic sme tu jen v dany čas vse je relativní pouze kazdy každého otravuje svými představami že je něco jeho dřív zmizí on než planeta na ktere zije hezky svatecek

"Oni tam nešli ze zájmu zničit hospodáři louku, oni šli vyrývat myši a larvy hmyzu." ...můžu tě přesvědčit že mi taky ne =) ...třeba já osobně chodím louky poměrně rád a na louce kousek za večerkou v nemanicích(majitele také znám) jsem kopal s odstupem času snad...no to si ani nedovedu odhadovat,dělali se tam víc než 100 let májky, takže tam toho bylo mraky...doporučuji se tam komukoliv podívat...a nedávno jsme chodili vedle traktorů co vláčely jednu velkou louku a samotní jezedaci, když jsme se jich ptali nám řekl že jim to vůbec nevadí.


Ale jiný příběh...Můj tatík chodil na poli svého kamaráda a kolegy,který mu to povolil...hned vedle pole samota a louka.Těm lidem co tam bydlí dokonce pomohl najít au prstýnek jejich babičky :D To jako fakt,paní za ním letěla až na pole jestli by jim nepomohl.
No a jednoho dne na něj někdo zavolal policajty,kteří ho celé odpoledne sledovali a když jel táta domů zjistil že louka je celá kompletně rozkopaná,neuvěřitelně obrovské díry,které nikdo nezaházel...no prej to byl opravdu smutný pohled.

prostě jsou hledači a hledači(nebo spíš pakáž kterou bych v životě s tímto koníčkem nespojoval) ...jen je třeba to rozlišovat

Nakonec sou tyhle keci k ničemu důležitý je mit zdraví a klidne doziti svého času vic tu nechci klukum kazit tento příspěvek hejich nálezu jen sem se nechal unést a tim se jim omlouvám prznenim jinym tématem než si zaslouží

Důležité je to jak se patří oslavit :D ...takže asi příští týden v Sudetech si dáme s vama do nosu...jedem celá parta + můj lucky táta :D

To vam přeji je taky co ať vam to vyjde :-P

Veliká gratulace!!! :-) A super práce. :-)

Veliká gratulace!!! :-) A super práce. :-)

Velká GRATULACE a super přístup. ;-)

Gratuluju :-) ať vám to pořád takhle padá :-D

Nádherný!To je sen :-O a parádní přístup!

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1947633678603830&id=618969781470233¬if_id=1527513111303971¬if_t=page_post_reaction

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru