Detektor kovů CTX 3030 pod lupou 2

Kategorie: Detektor kovů Minelab CTX 3030

X-CHANGE 2 program co se hodí

Jak se říká, starého psa novým kouskům těžko naučíte a tak jsme v podstatě i sám k softwarovému vybavení nového Minelabu přistupoval. Nikdy jsme nic takového nepotřeboval tak proč s tím začínat. Stejně jako asi každého mě sice zaujalo, že půjde u CTX nahrávat nový operační program nebo přehrávat případné tovární změny (záplaty), ale jinak jsem to neřešil. K programu jsme se tak dostal díky špatnému počasí. Ven se mi nechtělo a to CDčko mi na stole leželo už dva měsíce.....

Nahrání programu

Po vložení do mechaniky se program nainstaluje sám. CD se samo spustí a nainstaluje. Na ploše pak najdete zástupce. Po dokončení instalace na něho poklepejte, po krátkém standartním registračním formuláři je instalace dokončená a hurá, můžete začít používat váš nový detektorářský software. Požadavky na hardware jsou minimální a program běží pod všemi Windows počínaje 2000tisícovkami.

Software máme nahrané a je tok potřeba připojit detektor k PC. Propojovací konekto je ukrytý pod kruhovým uzávěrem na zadní straně boxu s LCD. Zapojte do něho propojovací kabel a USB zapojte do PC. Pak nastartujte detektor, na LCD se objeví hláška USB Conected a v programu se nahoře objeví CTX 3030 – to je to vaše. Jste připravení se pustit do všech možných úprav.

Vytvoření vlastního pracovního režimu

V šedivé liště nahoře poklepejte na ikonu LCD detektoru CTX 3030. (obr1) Otevře se vám nový program s kterým začnete pracovat.

Program pro CTX 3030 - obr 1

Po otevření uvidíte základní nastavení detektoru které začnete měnit dle vašich požadavků (obr2)

Program pro CTX 3030 obr 2

Na třetím obrázku už je vidět upravený program (obr 3). Pokusím se vše popsat z levého horního rohu. Je dobré nějak svůj program pojmenovat. V našem případě to bude Pole – odpady. Do podrobností si pak můžete ještě připsat pro jaký účel je program dělaný, třeba “Moje AG pole za kostelem” atd. Pod podrobnostmi nastavujete odpověď detektoru, jelikož jdeme do “bordelu” zvolil jsme režim “smooth” který je protažený a lépe tak slyšíte věci barevné věci které leží u železa. Jelikož chci aby detektor reagoval co nejrychleji nastavím “rychlou odpověď” (rekovery fast).
Pod rychlostí nastavení lze detektoru ještě říci v jak moc zaneřáděném prostředí se budete pohybovat a tak ještě umocnit rychlost zpracování signálu. V našem případě tedy volíme “High Tresh” jelikož za kostelem je “bordelu opravdu hodně . Poslední možností je nastavení bezpohybového módu. Osobně volím sizing v kterém je lépe slyšet velikost předmětu. Ale to je na preferenci každého.

Teď se můžete pustit do diskriminačního vzoru. Jde to neuvěřitelně snadno, pouze tahem myši. Pouze si zvolte zda chcete přijímat nebo odmítat a velikost kurzoru.

Program pro CTX 3030 obr 3

Tone ID profile - tónová odpověď CTX 3030

Další co lze měnit je audio odpověď detektoru (obr 4). Do tohoto menu se dostane tak že nahoře klepnete na TONE ID PROFILE. Určitě se stejně jako u dalších bodů vyplatí si otestovat více nastavení. My ale nyní stále vytváříme program pro to zaneřáděné pole za kostelem.

Program pro CTX 3030 obr 4

Na pátem obrázku jsou vidět všechny možnosti které máte k dispozici. (obr 5)

Program pro detektor kovů CTX 3030 obr 5

Zvolili jsme kombinovanou metodu, která plně využívá možností obou diskriminací Fe a Co. Jednotlivá políčka nám nyní označují tóny které se po přijetí ozvou. Spodní dlohé bude mít tón hluboký pro železa. (obr 6)

Program pro detektor kovů CTX 3030 - obr 6

Na sedmém obrázku už vidíte jakým způsobem jsem si upravil kombinované menu. Políčko úplně vlevo jsem si zúžil tak aby se mi tímto tónem ozývali pouze folie. Také jsme si protáhnul barevné cíle více dolu až k diskriminačnímu vzoru. Jednotlivé tóny pro diskriminační políčka si také můžete rovnou poslechnout a popřípadě si je změnit. (obr 7)

Program pro CTX 3030 - obr. 7

Program máme dokončený, dáme uložit a sláva je tady (obr 8)

Detektor kovů CTX 3030 - program obrázek 8

Další obecná nastavení detektoru kovů CTX 3030

Stejně jako jsme mohli změnit veškeré nastavení diskriminace i audia, můžeme také v PC upravit i vše ostatní. Toto nastavení je v Universal Settings (obr 9)

Program pro CTX obr 9

Na desátém obrázku už vidíte celé menu které se vám otevře. Zde nastavujete takříkajíc věci které jsou universální pro všechny lokality. Nastvení tresholdu počínaje a GPS kou konče. (obr 10)

Detektor CTX 3030 - program pro CTX obr 10

Použití GPS na detektoru kovů CTX 3030

Součástí programu je také zpráva vašich nálezů a cest zaznamenaných pomocí GPS kterou detektor obsahuje. Stejně jako u nastavení pracovních programů tak i ovládání GPS je maximálně jednoduché a udělané tak aby to zvládl každý.
Na jedenáctém obrázku (obr 11) vidíte dva nahrané nálezy a jedno zajímavé místo. Ty si přetáhnete tažením myši ze složky CTX 3030 do Samples.

GPS na detektoru CTX 3030 - obr 11

Po otevření nálezu – poklepejte na symbol tužky se vám otevře tato tabulka (obr 12). Jak vidíte je zaznamenaná jak poloha nálezu tak ID čísla. Můžete si pak doplnit název nálezu a také přidat fotografii.

GPS pro CTX 3030 - obr 12

Podobným způsobem se edituje i “zajímavé místo” (obr 13) pouze pak samozřejmě chybí ID čísla předmětu.

GPX pro CTX 3030 - obr 13

A takto to již vypadá v náhledové mapě (obr 14)

GPS pro CTX 3030 - obr 14

Jak bude nálezů přibývat, vznikne vám možná problém s tříděním. Autoři programu na to mysleli hled v počátku a tak si můžete začít nálezy ihned zařadit dl připravených kategorii. (obr 15)

Program pro CTX 3030

A takle to pak vypadá když již je kategorie přidaní a uložená (obr 16)

Program pro CTX 3030 - obr 16

Závěr

Ondra s uloveným mlýnkem na masoCo dodat, ovládání je jednoduché a jakmile už jednou okusíte nebude se vám už nikdy chtít nastavovat detektor jinak. Navíc když svoje CTX 3030 připojíte program automaticky zjistí verzi softwaru a v případě že nepoužíváte nejnovější vám nabídne nahrání nejnovější verze. Dá se říci že nastavení detektoru jak na počítači tak na LCD zvládne opravdu každý, včetně 7 miletých dětí .

A ještě malá poznámka, pokud do CTX 3030 nahrajete programy a obecně další změny, uloží se až po tom co vytáhnete s detektoru USB konektor. Tudíž přístroj nevypínejte dříve, než se změny uloží .)

Elmara

Příští díl bude o dosahu CTX a to se všemi sondami které jsou dnes k dispozici. Test proběhne na společném hledání s Moravia Detekt tuto sobotu. Výsledky pak budou součástí třetího dílu


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je neuvěřitelný. Holt pokrok nezastavíš. (Mimo záznam, neposkytuje výrobce datový upgrade, teda přesně ty bodíky a vlaječky do mapy, abych si to nasál přes internet do kybernetu a odtud do klacku a následně si neomylně došel pro zlatej a stříbrnej najisto? Něco jako řízek naruby, prosím, pro mě je nejbližší popisnou metaforou jídlo..) No je to krása, ale jak řikám, když já šel do první třídy, dole na konci ulice je trať a po ní táhla pára v pravidelný osobní přepravě osobák v 7.21 do Brodu.... jinej svět.

No něco takového jsem našel v Austrálii. Je otázka jak plný ty zlatý pole budou :-D Je ale příjemné, že se detektor po přihlášení sám aktualizuje. Nový firmware jsem stahoval ve středu. Ještě jsme neměl možnost otestovat změny, asi k tomu dojede až v sobotu na Moravě. Ale určitě s Oldou porovnáme zda nastala nějaká významná změna, jelikož on ještě neaktualizoval :)

tak do toho bych nešel jenom analog nějaké nahrávání programů by mi asi jeblo :-D myslím jsi že tento detektor nebude mít moc velkej ůspěch asi je to dobrá mašinka ale tím nahrávání připomíná počítač tak nevím no :-Dnemůžu tvrdit neznám. 8-)

To juny: tak detektor má obrovský úspěch jak u nás tak v zahraničí. Každý kdo špičkové multifrekvenční detektory používá ví proč. Technologie jde dál, ale i v Minelabu počítají s tím, že ne každý si takto bude chtít hrát. Vše pohodlně nastavíš přímo v detektoru a přístroj k PC nikdy připojit nemusíš. Byla by to ale myslím škoda. U žádného jiného detektoru se fimware aktualizovat nedá. ;-)

to je pravda elmaro řek sem jen můj názor to vše .....a co bude nějakej novej test GM4??? :-D

Je to pecka!Jednou si něco takového koupím na starý kolena
:-D :-D

Gps je super, hlavně jestli se dá podle něj vrátit k autu. :-) Tak trošku nevím jak je to s úpravou odezvy podle kovu. Když to vezmu podle Gm4 tak se např. fólie ozývají různě podle tvaru a hloubky. Tzn. někdy je to jasná barva a jindy to jde trošku do železa. Tak že je to nastavení v nějaké +/- úrovni a stejně se to asi musí naposlouchat. Tak nevim, vypadá to zajímavě jen mi to připadá složitý. Možná jsem to špatně pochopil a autoři to vymysleli pro vytvoření programu podle druhu lokality. Pokud jde nastavit detektor přesně podle mineralizace, feromagnetických hornin atd. na konkrétní lokalitu, tak to bude v rukouch mistra "smrtící nástroj"

To bredleyS - je to vlastně úplně jednoduché. Prostě si můžeš pro určitou část předmětů určit tón jaký chceš. Jelikož diskriminátor CTX 3030 pracuje opravdu hodně přesně, dá se do určité hloubky, dejme tomu na minci cca velikosti 1 kč do 30 cm hodně spolehnout že pravdivost odpovědi má vysokou úroveň. Možná někomu může chybět pocit překvapení, pokud prostě kope všechny barevné cíle. Na druhou stranu když se ozve ten tvůj zvuk, hodně se těšíš, že je to ono .)

To už neni zabava, . kopat se musí všechno, diskriminace je na prt, at žije ALL METAL :-D :-D

Na stránkách Minelabu, konkrétně na http://www.minelab.com/emea/apps je XChange 2 volně ke stažení. Po instalaci si může každý z Vás vyzkoušet, jak intuitivní ovládání prográmku je. XChange 2 bohužel běží jen pod Windows a já, jako uživatel operačního systému MAC OS musel vytáhnout stařičký noťas s Windows. :-(
Paradoxně pro majitele iPhonů vydal Minelab dvě aplikace. Za zmíňku stojí především aplikace TREASURE TRACKING, kterou mohou vzužít majitelé iPhonů v kombinaci s jakým koli detektorem. Uživatel si zde může mimo jiné archivovat nálezy a zajímavá místa (včetně fotografií) a popřípadě se později k těmto místům nechat navigovat (stejně jako u CTX 3030). 8-)

To Elmara - pokud to znamená že si mohu na políčku zakopat různé cíle, podle naměřených hodnot upravit program a pak se na 100% spolehnout že je to ag a ne zmuchlaná trhačka, alobal atd. Tak to by bylo vážne super. To dokáže detektor poznat/zohlednit i tvar předmětu a jiné matoucí záludnosti, kvůli kterým se kope, kope a kope? :-D

to bradleyS: jedinná 100% diskriminace je tvoje voko. Jsem přesvědčen, ale je to jen názor, muj subjektivní čili s nulovou argumentační platností, že nejméně trochu chápeš, jak ten měřící přístroj, obecně detektor, principiálně při detekování vodivostní/kovové anomálie, funguje. Přístroj dycky něco naměří, a otázkou je, co zohlední hledač. Zřejmě tu mašinku máš, tak hodně zábavy. Pokud je člověk spokojenej, i štěstí přijde. :-D

O tom jak to funguje nějakou matnou představu mám. Hlavně po pár hodinách kopání fólií, trhaček a kousků něčeho z něčeho, mám naprosto jasno jak to funguje. :-DPři předváděčce u Elmary jsem dostal i základní know how: " Vždyť je to jednoduchý, všechno je to fyzika" A tím to máme vyřešeno :-D. Ale pravdou je, že každá berlička, obezlička je dobrá když se jedná o mojí vlastní dřinu a pot, o moje záda a ruce, o práci s velmi nejasným výsledkem na konci. A Ty tomu dokonce říkáš zábava. :,-( Kam jsem se to dostal. o:-)

no, myslím, že to je výborná věc pro orgány činné v trestním řízení....takový počítač hledače s celým jeho archivem hledání....Big Brother

to obr: jasně, to bude dobrý..... kdo chce páchat, páchá, a sem ani nepáchne. Nebo páchne, ale s tim nic neuděláš. To mě připomíná, že páteří slavného dolování stříbra v Kutný Hoře byla říčka Pách. Ta se jmenovala jako to, k čemu sloužila, co páchala. No, a když se to soudruhům romantikům nehodilo za obrození ve svatém nadšení do krámu, (kdo nebyl obrozenec byl reakcionář, je stejný dycky..), přejmenovali říčku Pách, chudinku vysloužilou, stříbru už nemohla pomoci, bo nebylo, tedy pojmenovali ji po básníku na Vrchlici. Takže obr: to bude dobrý....

To Tibko: jaké nastavení mineralizace? :-D Ten detektor si nastavuje GB úplně sám a to tak dobře, že si to možná neumíš ani představit. Celé nastavení které zde popisuji je o tom, udělat si hledání co nejříjemnější pro danou lokalitu a tvoje uši. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru