Detektor kovů Detech EDS pod lupou

Kategorie: Detektor kovů Detech EDS

Detektor kovů Detech EDS

Konstrukce detektoru je příjemným překvapením. Vodící tyč je velice tuhá a i zvolený typ zámku tyčí je kvalitní. Použité plasty boxu elektroniky a loketní opěrky vypadají více než solidně a hodně mi připomínají plasty, které používá například Fisher.
Délka možnosti nastavení detektoru je tak na postavu do 195 cm. Tudíž mě osobně, coby dvoumetrovému hledači nezbude nic jiného, než se mírně nahrbit nebo použít prodlužovací střední díl, který je již v nabídce. Tento zvyk naprosté většiny výrobců stavět detektory na trpaslíky mě opravdu vadí Detektory, které tímto neduhem trpí, bych mohl vyjmenovat v opravdu dlouhém seznamu. Jediní dva výrobci, kteří staví detektory rovnou pro 2 metrové jedince, jsou C.Scope a Golden Mask, jinak je to hodně slabé.

Nálezy detektorem kovů Detech EDSOvládání detektoru je jednoduché a nevyžaduje žádné zvláštní triky. Vyvážení Ground balance je snadné a detektor má navíc i automatický mód. Malou vychytávkou je pak možnost zmáčknutím potenciometru GB se vrátit do počáteční pozice ladění. Tuto funkci jsem na začátku nesprávně pochopil a tak ji nyní máme i špatně popsanou v návodu. Je to sice blbůstka, ale v podstatě to pomůže, protože začátečník ví ihned na kterou stranu má ovladačem točit. Pokud si tedy nepleta pravou a levou stranu jako já.

Nastavení posunu frekvence je v poměrně malém rozsahu a svoji funkci tak spíše plní v případě, že se pohybují blízko sebe dva stejné detektory EDS. Poměrně zajímavá je možnost přepínat do vysokého a nízkého režimu výkonu. Zejména na lokalitách s feromagnetickými horninami se nastavení nízkého režimu, spolu s automatickým odladěním GB, ukázalo jako slušně použitelné. Bohužel je to jako vždy něco za něco a dosahované hloubky odpovídaly problematičnosti lokality.

Nálezy detektorem kovů Detech EDSSamotný ovládací box je poměrně velký. Na spodní straně má šachtu pro napájecí baterie (4x1,5V). Uváděná spotřeba detektoru a výdrž mi ale přijde jako velice nízká a baterie jsem měnil až po nějakých 30 hodinách a pouze proto, že jsem se obával, aby mi nedošly někde uprostřed pole a já se nemusel vracet pro nové. Je ale pravda, že jsem nepoužíval dobíječky, které najdete v balení, ale ultra alkalické od GP.
Sondy vyráběné pro EDS se od standartních 2D S.E. F liší na první pohled. Detech použil hodně netradičně bílou barvu, ale hlavně mají nestandartní rozměry; 12x12", 9x9". Kvalita zpracování je stejně dobrá jako u sond řady S.E.F. Cívky dělané pro EDS mají navíc označení PRO a měly by být tím nejkvalitnějším, co firma kdy vyrobila. Alespoň jsem se to dočetl v reklamním letáku.

Citlivost, dosah a nastavení

Je řada detektorů, které se dají vysokým nastavením citlivosti vyšponovat opravdu hodně vysoko. Problém pak většinou bývá ve stabilitě a množství falešných prozvuků. Továrna hned na začátku prodeje slíbila takřka snové dosahy a tak jsem byl zvědav, zda to nebude podobný problém. Dosah sice detektor má, ale v takovém režimu se nedá hledat. EDS se ale ukázalo jako velice stabilní a to i v maximálních nastaveních, přičemž jsem si našel rychle velmi jednoduchý způsob jak dosáhnout maximálního nastavení přístroje.

Nastavení, výkony a diskriminace v praxi

Už po prvních testech na polygonu, který hledači co k nám kdy zavítali znají, jsem zjistil, že detektor je na tom s výkonem opravdu hodně dobře. Začalo obligátní zakopávání různých cílů do maximálních hloubek. Když jsme přišli na to, že detektor bere Cementovu Elmarku v 55 cm nechali jsme toho. Přístroj, který je schopen brát měděnou minci o průměru 33mm v takové hloubce prostě výjimečný je. Kolečko už na polygonu zůstalo zakopané, tudíž si ho může každý otestovat sám.

Mezitím, než se mi podařilo se dostat k napsání tohoto testu, si detektor pořídilo i několik dalších hledačů. V podstatě se třemi jsem jak já, tak Libor v kontaktu a tak nás neustále zásobují maximalistickými dosahy tohoto přístroje. Nejsem schopen vše posuzovat, pokud mi ale kamarád zavolá, že vykopal zavlažovací potrubí cca v 1,2 metru, je to informace více než zajímavá, protože já bych do takové hloubky prostě nekopal. Jako pravověrný hledač povrchových drobností propadám depresi u každého cíle, který je hlouběji než první zarytí rýče a podobné výkopové práce pro mě prostě nejsou :).

Nastavení detektoru na maximální výkon v sobě neskrývá žádné záludnosti. V podstatě jsem přesvědčen, že by hledač měl postupovat následujícím způsobem:
V režimu All Metal najít kousek půdy bez přítomnosti kovu. Nastavit citlivost přístroje cca na polovinu výkonu a threshold tak, aby byl normálně slyšet. Pumpováním a současným otáčením potenciometru GB pak nalézt polohu, kdy je audio odpověď detektoru stejná nahoru i dolu. Zároveň je v tomto bodě i tišší úroveň prahového tónu.
Pak přepnete do režimu diskriminace, nastavíte „vysoký režim“ a následně otočíte ovladačem citlivosti na maximum. Na 99.99% lokalit se Vám detektor „rozhýká“. Pomalu vracejte ovladač citlivosti zpět až do okamžiku, kdy je detektor potichu. Na většině míst jsme se dostali na nastavení v první polovině červeného políčka maximální hodnoty. Detektor byla pak normálně klidný a reagoval pouze na přítomnost kovu.

Nálezy detektorem kovů

Problematické lokality

Místa s výskytem feromagnetických hornin nedělají řadě detektorů dobře a EDS není žádnou vyjímkou. Pozitivní ale je, že na rozdíl od mnoha dalších přístrojů se s ním pracovat dá. Určitě mohu doporučit nastavit „nízký“ výkon. Po odladění stáhnout úroveň thresholdu, který jak se zdá ovlivňuje i diskriminační režim. S citlivostí je potřeba jít pod červené políčko a zároveň nastavit odladění groundu do automatu. Výkon detektoru je takto dosti ořezaný, ale pracovat se dalo. Přesto v čediči nečekejte žádné vyjímečné věci.

Samostatnou kapitolou by mohli být dráty vysokého napětí a ohradníky. Zatím co v místě, kde jsem řadu detektorů testoval, nedaleko Jílového a kde se spousta přístrojů rozhýká na vzdálenost 50 metrů jsem s EDS prošel v podstatě bez ztráty kytičky. Kousek za Slapskou přehradou jsme ve vzdálenosti 20 metrů od vedení měl dost značný problém. Datová vysílání, máme tady v okolí dvě, přístroj snáší bez větších problémů, někdy ale slyšet být mohou.

Separace

Pro mnoho lokalit je to zásadní věc. Velké množství železa v místě snadno dokáže ovlivnit výsledky a samotná hloubka je pak doslova k ničemu.  Menší sonda měla výsledky lepší, rozdíl byl ale menší než jsme na začátku předpokládali. Detektor je rychlý a tak v tomto směru žádný problém není. I když jsou tak na trhu detektory, které mají separační vlastnosti lepší, u EDS to není úplně primární a dosažené výsledky daleko předčily očekávání.

Detektor kovů Detch EDS - box baterii

A ještě jednou ten dosah

Jelikož je to u EDS věc, která zajímá v podstatě každého nejvíce, přidáváme ještě jednu tabulku s 5 cíly, které jsem zakopával. Počasí nám pro takové druhy zábavy nyní moc nepřeje a tak jsem byl po půl hodině celý od jílu, holt Jílové :). Určitě se tak u jednotlivých cílů lze dostat hlouběji. My jsme měli ale vykopané pouze dvě díry a šlo se tak říkajíc na jistotu. Detektor byl testovaný se sondou 12x12" a ve vysokém výkonu s diskriminací nastavenou mezi Rellic a Coins. Porovnávali jsme také výsledky naměřené továrnou na vzduchu - test, který se dát najít na konci návodu. I když jsme byli nuceni používat cíle podobné velikosti, stejné nemáme, test vycucaný z prstů není a v podstatě se dá potvrdit, že sedí.


1.  1Kč 35 cm (dno díry, hlouběji jsme tentokrát nekopali, cíl byl slyšet úplně normálně, určitě by se dalo jít hlouběji)
2. Ag průměr  17mm 25 cm (v tomto případě jsme myslím na konci dosahu, hlouběji se s 12x12" sondou na takový cíl asi nedostanete)
3. Krupičák 35 cm (stejně jako u koruny, pokud bude ležet dobře, půjde se dostat o chlup hlouběji)
4. Nábojnice 28 cm (malá červená "lágrovka" - záleží jak bude ležet, nám vyšlo 28 cm)
5. Mosazná ElMarka průměr 33mm 55cm (S touto mincí jsme si hráli nejvíce a myslím, že tohle je maximální dosah detektoru na takový cíl v půdě)

Závěr

Detektor  je jistě jeden z nejhlubších na trhu. Který je ten nejhlubší, ale samozřejmě tvrdit nelze, jelikož všechna měření jsou subjektivní a vždy bude záležet na ruce, která detektor drží. Tudíž nemá smysl psát bezkonkurenčně nejlepší na to a nebo ono.
To co nás v průběhu testu nejvíce zaujalo, byla snadnost použití. V podstatě i úplný začátečník mohl detektor vzít a bez problému s ním pracovat. Detektor je určen především pro všechny, kteří se neustále chtějí posunovat do hloubky, ale také se s ním dá chodit v nízkém režimu výkonu a v automatickém režimu GB, kdy detektor neudělá jediný prozvuk a přesto má stále skvělou hloubku a citlivost.
Jediným záporem, který bych tak u přístroje viděl, je jeho váha. I když detektor není až tak těžký, při použití větší sondy váží nějakých 1,5 kg. Větší box elektroniky pod rukou dává pocit, že přístroj je těžší. Je možné, že na tom ještě výrobce zapracuje, zatím to ale vypadá, že spíše ne.

Detektor se dá ale určitě doporučit pro universální hledání od úplných drobotí po hluboko uložené velké cíle a militárie. Jsme naprosto přesvědčeni, že na malý dosah si nikdo nikdy stěžovat nebude :).

 

Návod v ČJ pro detektor kovů Detech EDS ke stažení ve formátu PDF

Detektor kovů Detech EDS

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

treba bude pod stromeckem :-D

No, musím říct že jsem s ním kopal hloubky o kterých se mi s XTerrou ani nezdá ;-)

No, musím přiznat, že to vypadá lákavě. Asi budu šetřit :-)

Musím jenom souhlasit,mám jeden z prvních a stále jenom kopu.Vlastně ryju rýčem do neskutečných hloubek.zatím jsem byl nejhlouběji v 70.ti cm,ale byla tam spodní voda,tak nic.Mince běžne 30cm.A to nepoužívám manuál,ale automatiku.Rád bych věděl který z detektorů do 40ti tisíc jde hlouběji.

na co kopat tak hluboko??nejlepsi nalezy jsou do 20cn hloubky:) ale vypada to jinak zajimave,krom teda ty sileny bedny v cem je elektronika:)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru