Detektor kovů Minelab E-Trac pohledem ze dvou pobřeží oceánu a českých kopečků

Kategorie: Detektor kovů Minelab E-Trac

E-Trac

Minelab poprvé představil svoje detektory s FSB technologií (FSB-Full Band Spectrum) s Explorerem v roce 1999 a poté byl následován Quattrem v roce 2004. Od té doby detektory založené na technologii FSB získaly svoji pověst hlavně zvládnutím nepříznivých geologických podmínek a objevováním předmětů, které lovci s jinými detektory minuli.

Nejnovějším modelem s technologií FSB je E-Trac. Někomu se může zdát na první pohled jako obyčejný Explorer. E-Trac je však navržen jako mnohem modernější, a navíc má řadu nových prvků.
Poté, co  jsem vyzkoušel Explorer SE Pro v terénu, narukoval jsem na pomoc mému starému příteli a veteránovi Minelabu, Bilovi Paxtonovi z Los Angeles. Chtěli jsme podrobit E-Trac zkouškám na západním pobřeží. Oba jsme už několik měsíců testovali E-Trac pro Minelab. Nyní jsme měli spoustu času vyzkoušet detektor přímo v terénu a naše zkušenosti se staly podkladem pro tento článek.

Funkce

Nebudu chodit kolem horké kaše a popisovat, jak technologie FSB funguje. To si můžete nastudovat v příručkách pro Explorer nebo Quattro (dnes Safari). Jejich testy z práce v terénu jsou k dispozici na Lovci pokladu, a zde také najdete odpovědi na všechny otázky, které vás zajímají. Stačí jen říci, že na rozdíl od jiných detektorů, které pracují s jedním nebo dvěma kmitočty, detektory s technologií FSB vysílají až 28 různých frekvencí najednou v rozmezí mezi 1,5 kHz  a 100 kHz. A automatika se přizpůsobuje půdním podmínkám, které jsou pod cívkou, což poskytuje maximální detekční hloubku a lepší přesnost ID detekovaného předmětu (cíle) i v nejtěžších půdních podmínkách.

První věc, které si při montáži E-Tracu všimnete, je, zvláště pokud jste již dříve měli s Explorerem co do činění, vylepšení ergonomiky a vyváženosti. Je to díky upravené rukojetí a lehké hledací cívce Double-D. Tento zdánlivě malý rozdíl je však opravdu veliký, jestliže se zaměříme na manipulovatelnost přímo v terénu. Další novinkou je velký LCD displej. Díky dobrému rozlišení zaručuje ostřejší grafiku a zobrazení. Menu bylo zcela přepracováno a je velice intuitivní.

Největší změny nastaly uvnitř. Díky novému programu vyvinutému pro analýzu půdních podmínek  dokáže rozpoznat a analyzovat cíl. To je oproti Exploreru velké plus. Inženýři strávili několik měsíců jemným dolaďováním přímo v terénu.
Místo abych vám popisoval každou úpravu na E-Tracu, doporučuji, abyste si stáhli kopii uživatelské příručky.(v českém jazyce ji najdete v eshopu v hlavičce stránky "detektory Minelab).

 Obrazovka SmartFind na detektorech Explorer a E-Trac poskytuje dvourozměrné zobrazení cílů. Také jejich vodivost složení co do přítomnosti železa. To poskytuje uživatelům užitečné informace o předmětu, i když se nachází v hloubce. Také u Exploreru nastavíte digitální zobrazení, ale určíte i hodnoty souřadnic, jež se následně zobrazí v grafu na obrazovce SmartFind. E-Trac spojuje obě tyto technologie, a tak poskytuje více informací o hledaném objektu.

Minelab poskytl tři základní aplikace, které jsou uživateli k dispozici hned v základním nastavení. Nemusíte se hned od začátku zaobírat nastavením. Jde o hledání mincí, hledání na pláži a hledání relikvií. Jsou zde také čtyři volné kolonky, kde si sami můžete uložit vaše nastavení přesně podle toho, co vlastně hledáte, a v jakých půdních podmínkách. Vše snadno přenastavíte pomocí klávesových zkratek. Můžete vyzkoušet i nastavení ostatních uživatelů, a to díky funkci Xchange, která je popsána dále .
Nejvýznamnější změnou, zvláště pokud jste uživatelem Exploreru, je zcela určitě změna cílových hodnot ID na obrazovce SmartFind. Přeprogramování narovnalo S-profil, který na některých cílích selhával, proto nyní tomu  bez problému zpozorujete i železné předměty do hodnoty „12“. Díky zachycení vodivosti prvků umožňuje identifikaci cíle i ve velkých hloubkách. Určení vodivosti je nyní na mnohem vyšší úrovni, a proto dokáže zachytit i malou odchylku ve změně složení terénu. Naleznete i dvě nové funkce, které stojí za zmínku. Hustota odpadu a nastavení terénu. Hustota odpadu poskytuje uživateli ignorování signálů „odpadu“ v místech jeho velkého výskytu a zaměřuje se pouze na hodnotné cíle. Nastavení terénu zase nabízí zvětšení plochy, ve které hledáte. To je výhodné například u čerstvě zorané zeminy, plážového písku, nebo mineralizované půdy.
Poslední věc, která stojí za zmínku je rozhraní USB, které je na straně ovládacího zařízení. To umožňuje uživateli připojení k počítači (zatím jen s Windows) a ukládat a sdílet s jinými uživateli své vlastní nastavení. Minelab na svůj web uložil několik základních nastavení a návody na tvorbu vlastních nastavení, které si můžete díky funkci Xchange stáhnout či vyměňovat s jinými uživateli.

Zkouška v terénu

S novým softwarem se změnil také způsob rozeznávaní předmětů mezi detektory E-Trac Explorer SE . Strávil jsem nějaký čas zkoušením cílů „nasucho“, ještě než jsem se vydal do terénu. Bylo mi jasné, že zpracování signálů u E-Tracu je něco zcela jiného. S trochou praxe se to však stalo mou druhou přirozeností. Zbytek tohoto článku je záležitostí zkoušení E-Tracu na obouch pobřeží USA.

Výsledky z Východního pobřeží

Při naší zkoušce v terénu, jsme samozřejmě nezačínali na místech, kde bychom hledali  nějaký velký poklad. Vybrali jsme taková, kde bychom mohli detektor opravdu otestovat, takže jsme zvolili místa s velkým obsahem „bordelu“.

Prvním takovým místem se stal starší park Charlotte, který vypadal, že má opravdu co nabídnout. Při představě možného úlovku jsem se rozhodl lovit v režimu QuickMask s minimálním rozlišením (odmítá pouze železné prvky v rozmezí stupnice od 27 do 35). Volil jsem audio, které mi umožnilo objevit předmět nejdříve sluchem, a poté jej potvrdit na mé LCD obrazovce. Automatická citlivost (auto sensitivity) umožnila detektoru pracovat mezi stupni 20 až 24 (ze 30).Přesto jsem nalezl na jediném místě obrovské množství starých víček od láhví a hřebíků z třicátých a padesátých let.

Jiné detektory mají tendenci vynechávat jiné věci, když jsou takto nastaveny a já jsem myslel že E-Trac je stejný. Najednou však přišel solidní signál, ukazoval vodivost 44, zatímco signál odraženého kovu byl jen okolo 1 bitu. Vodivost zůstávala stejná i v hloubce 8. Podíval jsem se pod kořen stromu a za chvíli už jsem měl osm desetníků Mercury z roku 1926. Během následujících dvou  hodin jsem se šťastně vracel se čtyřmi stříbrnými a jedenácti měděnými centy, které potvrdili E-Tracovo pronikání bezvýznamnými předměty. Ukázalo se, že E-Trac rozhodně nepatří do kategorie „běžný detektor“!

Jako další místo jsem si vybral okolí místní vysoké školy. Zde se dala očekávat spousta starých věcí, stejně jako v parku. Navíc se zdálo, že něco zajímavého můžeme očekávat v relativně větší hloubce. Což by mohl být další test pro E-Trac. Tak jsem se dal do práce. Zvolil jsem nastavení pro hloubkové hledání zkombinované s těžkým terénem a nastavil na hledání mincí (což bylo více vyhovující, než základní nastavení od Minelab) a audiosignál. S lovem jsem začal na okraji pole. Signálů mnoho nebylo. Byly převážně slabé, jak jsem očekával. Ale asi po 20 minutách přišel pořádný signál 14/42.

Ukazoval na značnou hloubku, téměř na hranici dosahu. Přesto se mi po několika minutách opatrného kopání podařilo najít cent z roku 1919. Během týdne jsem objevil ještě dalších 12 starších mincí. Všechny byly alespoň v hloubce 7 a to ještě pod úhlem, či dokonce ležely natočeny hranou.

Výsledky ze západního pobřeží

Zatímco jsem dělal s Explorerem SE Pro testy v terénu, požádal jsem Billa Paxtona o jeho názor na E-Trac. Jde o opravdového veterána s desítky let zkušeností, během kterých vyzkoušel mnoho různých detektorů. Zbytek následující sekce je věnována Billově posudku, založeném na zkoušení E-Tracu v okolí Los Angeles.

Mezi moje nejoblíbenější místa k lovu patří pláže. Byl jsem zvědavý, jak si na nich E-Trac poradí. Standardně jsem vždy používal jen s Explorer SE . Vlastně hned od té chvíle, co se objevil na trhu. Takže by E-Trac měl odvést opravdu dobrou práci, aby na mě zapůsobil. Dorazil jsem k mokrému písku a zapnul své nastavení, které kombinuje plážový mód s hledáním šperků. Je to naprosto vyhovující pro podmínky, ve kterých hledám. Jediné, co jsem změnil, byl rozptyl. Ten jsem dal mezi 25 a 30. Mám rád, když slyším velké rozdíly mezi jednotlivými zvuky.
Okamžitě jsem zjistil, že manuální ovládání citlivosti, které Minelab tak podporuje, není nic pro mne. E-Trac byl dost hlučný při jakémkoliv vyšším nastavení, než 14. Přepnutí na auto udělalo z E-Tracu detektor se stabilitou skály. Na levé liště citlivost kolísala mez 15 a 21. Normálně zde používám 18 až 20. Na auto dokáže E-Trac jít na +1 a +2 v auto. Na +3 začínal signál kolísat a být trhaný (je tedy jasné, že citlivost byla příliš velká).

Zajímavost - když začnete experimentovat s nastavením mezi neutrálním a těžkým terénem, zjistíte, že citlivost jde o 2 až 3 stupně výše v neutrálním oproti těžkému terénu. Oba režimy byly vyzkoušeny na mokrém i suchém písku.

Měl jsem problémy s klesáním signálu v 01/29s a 01/32s, zvláště v mokrém písku. Jednoduchým zmáčknutím tlačítka odmítnout však jde vymazat chybné signály o kterých jsem věděl, že jsou bezcenné. Pak jsem si uložil jedno ze svých nastavení, abych je mohl použít i při příští návštěvě pláže.

Hledání v hloubkách je s E-Tracem výborné, srovnatelné s nejlepšími detektory, které jsem na pláži použil. Našel jsem různé kovy na všech plážích. Zlato však bohužel ne. Jen několik čtvrťáků v hloubce okolo 12 na mokrém písku. Cílové ID bylo pevné jako skála, i když šlo o hloubku. Také jsem zjistil, že E-Trac je magnet na nikl. Při vodivost od 12 do 13 se nikdy nezmýlil. Jen jednou se nechal zmást kusem ohnutého plechu. Ale i tak ukázal nakonec plech s vodivostí 25 a zazněl jinak.

Zprávou pro tento den bych nazval špatné podmínky (žádná bouře, ani poletující štiplavý písek). Našel jsem srdcervoucí platinové náušnice s diamanty. Bohužel, nakonec byly falešné, v hodnotě asi tak 9 dolarů. I přesto jsem o E-Tracu pro používání na pláži začal silně uvažovat.
Jako další místo jsem si pro hledání vybral starší park, který byl tvrdě prohledáván snad každým lovcem pokladů. Je tam jedno takové zapomenuté místo, kde jsme s kamarádem hledali s Explorerem minulý měsíc. Použili jsme snad všechny druhy cívek, ale nakonec jsme museli toto místo prohlásit za již vylovené. Pro E-Trac to bylo dobré místo na vyzkoušení.
Experimentování s nastavením pro neutrální a těžký terén jsem zjistil, že mi vyhovuje spíše nastavení pro těžký terén, jelikož funguje mnohem rychleji. Vybral jsem si automatickou citlivost, což mi umožňuje přehazování z nízké 14 až po vysokou 20. Většinou je to ustálené mezi 16 a 18.

K mému překvapení E-Trac začal najednou nacházet jednu minci za druhou. Nenacházel je však jen na povrchu, ale také v hloubce. Stářím pokryté mince, které jsme zde museli dříve minout. Explorery se kterými jsem zde chodil, měly  většinou nulovou frekvenci. E-Trac však ne.
Hodně mincí mi dalo opakovaný signál s opakovaným zvukovým signálem i s tím vším „bordelem“ co ležel všude okolo. E-Trac se však těmto zbytečnostem vyhnul lépe, než jakýkoliv jiný detektor, který jsem kdy měl.

Pří hledání kolem jednoho starého stromu, kde jsem procházel s detektorem snad už stokrát, jsem najednou zachytil silný signál o hodnotě vodivosti 46. Zazněl vysoký pískot a já již vykopával z hloubky 6 Roosveltův desetník z roku 1954.

Když jsem se chystal odejít, zachytil jsem najednou další signál o vodivosti 46. Bylo to z hloubky asi půl metru. Poté, co jsem se k němu prokopal, jsem byl absolutně bez sebe. Nalezl jsem půldolar se symbolem Westinghose z roku 1936 ze zlatého výročí! To znamená, že byl z té oslavy konající se v Clevelandu v Ohiu, mém rodném městě, a nějak si nalezl cestu až sem, do Los Angeles, aby byl po 72 letech opět nalezen.

Shrnutí

E-Trac přejal novou FBS technologii, a tím pádem už nejde o normální Explorer. Zrodil se nový Explorer pod rukama inženýrů z Minelabu, kteří strávili stovky hodin testů v laboratořích a terénu. Co je nového na zevnějšku? Především se rapidně snížila jeho hmotnost, je lépe vyvážen, má větší LCD displej, a cívky jsou okamžitě rozpoznatelné. Ve výkonu jsou také znatelné změny, i ve vylepšeném softwaru a snadné přístupnosti různých nastavení.

Moje ochranitelské pudy, co se týče Exploreru, brzo ochably poté, co jsem vyzkoušel E-Trac. Je opravdu působivým členem rodiny detektorů Minelabu. Začne najednou pípat na místech, na kterých jste hledání již dávno vzdali. Jako plážový lovec mincí,vám můžu E-Trac vřele doporučit, pokud stojíte o víceúčelový  detektor kovů.

A pokud hledáte něco lepšího, než je váš detektor z roku 2009, E-Trac zcela jistě stojí za vážné zamyšlení. Bude splňovat vaše požadavky i v těch nejkritičtějších podmínkách. Pokud již Explorer SE  vlastníte, neváhejte navštívit vašeho prodejce a porovnat je jeden vedle druhého. Podívejte se, jestli vám náhodou E-Trac nepomůže mnohem lépe s typem lovu, který zrovna provádíte. Pamatujte však, že E-Trac nevznikl proto, aby nahradil Explorer, ale pouze proto, aby vám pomohl k většímu úspěchu při hledání. Explorer je stále jedním z nelepších detektorů na trhu.

České kopečky

Plnohodnotný test E-Tracu na Lovci pokladů vyjde až koncem srpna. Ještě mě čeká měsíc chození a testů a pak na přibližně šest týdnů dostane detektor na zkoušku také Libor. Slíbené hodnocení mám také od dvou dalších hledačů, kteří s detektorem chodí již delší dobu. Rozsáhlost testu tak bude asi značná. Přesto připojím k textu z poza velké louže alespoň pár řádků.

E-Trac se po všech stránkách ukazuje jako přístroj vyjimečný. Několik let jsem používal jak Explorer, tak Quattro, a tak pro mě návrat k E-Tracu nebyl tak těžký jak jsem si na začátku myslel. Jelikož jsem silně odvykl Minelab multitónu, opravdu blahořečím inženýrům v Austrálii, že přístroji přidali klasickou tónovku. Je jasné, že v multitónu se dá slyšet tisíckrát více nuancí, jelikož ale mimo malých kousků folií kopu všechny barevné cíle, mohu si to dovolit :)

Vyhodnocení E-Tracu se oproti Exploreru zpřesnilo. S Explorerem jsem drobné kousky folií přecházet nemohl. I když je detektor většinou snadno určil, drobné stříbrné mince s vahou do 1g se takto daly velmi snadno míjet. Přes všechny pokusy v půdě se mi nepodařilo E-Trac donutit udělat stejnou chybu. I kompaktní kousek fólie se prostě zahlásí jinak než i to nejdrobnější Ag.

Při několika testech jsem si ověřil hloubkové vlastnosti detektoru, které nadchly nejen mě . V případě, že se budete pohybovat v lokalitě, kde se budete snažit dostat co nejhlouběji, nemá ale smysl používat automatický režim. I když je pak detektor ve vetšině případů klidný jako beránek, automat na hloubce ubírá a tak ho, narozdíl od amerického veterána, vidím spíše pro první krůčky s E-tracem. Pak to chce začít nastavovat citlivost přístroje ručně. Nemá smysl za každou cenu přístroj šponovat do maxima. Rozdíl mezi nastavení citlivosti na 24 a maximalní 30 je v dosahu minimální. V nastavení na 22 se pak dá snadno chodit naprostá většina lokalit.

V celkovém testu najdete také videa a to jak výukové, tak nějaké hodnotící. Připraven je také test dalších doplňkových sond. Včetně těch největších, které jsou dnes na trhu a na které se hledači velmi často ptají.

Elmara

Detektor kovu Minelab E-Trac Sonda Detektoru kovu Minelab E-Trac
Elektronika Detektoru kovu Minelab E-Trac Elektronika Detektoru kovu Minelab E-Trac
Elektronika Detektoru kovu Minelab E-Trac Detektoru kovů Minelab E-Trac přední pohled

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkně napsané!
Po malinkých testech musím potvrdit,že varianta 4 tónů je velkým přínosem,stejně jako rychlost obnovení elektroniky. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru