Detektor kovů Minelab X-Terra 705 – tři detektory za 15 tisíc

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy , Detektory kovů řady X-Terra

Původně jsem chtěl popis X-Terry 705 začít výčtem funkcí, když jsem si je ale hodil na papír vypadalo to spíše jako vánoční nákupní seznam hodně početné rodiny. Detektor toho nabízí opravdu hodně a navíc je i hluboký a citlivý. Vyhodnocení je tradiční doména detektorů Minelab a tak se o něho dá slušně opřít. Prostě je to nevšední přístroj, který se díky vývoji kurzu, obchodní strategii Mineabu atd. dostal svojí cenou lehce nad 15 000 kč. Což je opravdu rozdíl proti 19 000 kč za které se prodávala předchozí 70tka.

Konstrukce detektoru

Konstrukce detektoru je konzervativní. Na duralové vodící tyči je jednotka nasazena v bajonetovém zámku držadla a zajištěná šroubem. Loketní opěrka je nastavitelná, zámky vodících tyčí u X-Terry jsou v podstatě stejné, jako třeba Tesora a sonda je uchycena šroubem protaženým vodícími očky.

Technologie použitá u X-Terry 705

Minelab rád používá označení technologické jedničky na trhu a něco na tom je. X-Terra používá patentovanou technologii V-FLEX. V podstatě to znamená, že signál je zpracovaný číslicově již v sondě a nemůže být rušený při přenosu do detektoru jako klasická sinusovka. V této souvislosti pak Minelab hovoří o inteligentních sondách. Detektor je schopen navíc používat tři pracovní frekvence 3 kHz, 7 kHz a 18,75 kHz v závislosti na tom, jakou sondu připojíte k detektoru. Díky tomu máte velkou variabilitu použití pro různé prostředí a typy vyhledávaných cílů.

Pracovní režimy detektoru kovů X-Terra 705

Ty hlavní jsou dva: 1. Klasické hledání s několika nastavitelnými diskriminačními vzory a za 2. Prospecting mód s nastavitelnou úrovní odmítání železa pro vyhledávání nejdrobnějších cílů a samozřejmě pro hledání přírodního zlata. V klasickém módu (na LCD svítí symbol mince) se budete asi pohybovat nejčastěji. Detektor zde používá čtyři přednastavitelné diskriminační vzory a režim All Metal. Volba audio umožňuje nastavit 1, 2, 3, 4 tóny nebo Minelab Multititone. V něm se chování detektoru přibližuje odezvě, jakou fanoušci Minelabu znají u detektorů, jako jsou Minelab E-Trac nebo Minelab Explorer.

2. V prospectingu nastavujete pouze jednu úroveň odmítání železa, odpověď je pouze jednotónová a velice rychlá (na LCD se zobrazí symbol krumpáčku). Detektor má také v tomto režimu výjimečnou hloubku. Ta ale není zadarmo a i přes vylepšenou diskriminaci železa se nějaké vykope. Použití tohoto prospectorského režimu vyžaduje více času na nachození, aby uživatel poznal drobné pauzy v tónu a dokázal je vyhodnotit jako železa a už je nekopal.

Detektor kovů X-Terra 705

Co se dá u X-terry v nastavení ovlivnit?

V podstatě by se dalo říci, že doslova vše. Navíc je menu pouze jednoúrovňové a logicky po sobě seřazené, což značně usnadňuje obsluhu. Pokud si tak budete listovat menu, postupně naleznete položky:

Citlivost - standardní nastavení citlivosti. Vyšší nastavení rovná se vyšší dosah a citlivost, zároveň ale také větší možnost rušení. S Terrou se dá takřka všude chodit na nastavení 25 až 27 ze 30 stupňového rozsahu.

Noise Cancel - Odrušení interferencí. Detektor používá 5 pracovních kanálů. Můžete si ho nastavit ručně a nebo to nechat na automatice. Vždy bych začal automatikou :)

Threshold - prahový tón zvyšuje citlivost detektoru na drobné předměty. Výšku nastavení je ale potřeba držet v rozumných mezích. Při chození se sluchátky nastavuji číslo 6. Bez sluchátek 12 a při odlaďování půdy 14 až 16. Zajímavé také je, že můžete nastavit prahový tón i do záporných hodnot. Tato funkce není nesmyslná a pomůže držet detektor stabilní i v hodně oxidem železa zamořených lokalitách.

Hlasitost - prostě nastavení hlasitosti

Počet tónů - audio odpověď se dá u Terry 705 slušně přizpůsobit. Máte možnost nastavit 1,2,3,4 nebo multitónovou odpověď. Ta obsahuje 28 plně modulovaných tónů.

Stejné menu naleznete i  v režimu prospectingu. Zde se ale místo počtu tónů nastavuje výška tónu podle toho jak Vám vyhovuje.

Ovládání a diskriminace

Ovládání je jednoduché. Všechny základní prvky najdete na přední straně LCD - viz popis obrázku. Menu má jenom jednu úroveň a je tak naprosto přehledné. Diskriminace se dá měnit u všech pracovních režimů jednoduchým posunem kurzoru a vylučováním ID čísel.

Praxe s X-terrou 705

X-Terra je příjemný detektor, který hezky padne do ruky. Detektor je slušně vyvážený, pokud používáte koncentrickou 9" nebo 10" 2D botičku, pak je vyvážení dokonalé. Přístroj je napájen čtyřmi tužkovými bateriemi a bezproblému můžete používat nabíjecí baterie. Výdrž baterií záleží na počtu signálů v lokalitě. Pokud jsou baterie kvalitní, není 30 nachozených hodin na jedny baterky ničím výjimečným.

Hloubkový dosah

Věc, na kterou se zeptá úplně každý hledač asi jako na první. Dosah detektoru je velice dobrý a dovolím si tvrdit, že za cenu 15.500 Kč s DPH hlubší číslicový detektor nekoupíte, ale kdo ví, konkurence je veliká . Na videu najdete ukázku dosahu na stříbrnou minci ve standardním hledacím módu, navíc při použití tří různých typů sond. Obecně se dá konstatovat, že dosah na jednotlivé mince o velikosti 1 Kčs se pohybuje okolo 30 cm v závislosti na použité sondě a frekvenci. Drobná Ag o velikosti 10 K FJ pak cca 20 až 25 cm. Celkový dosah detektoru na opravdu velké předměty (kanystry atd.) je pak hodně přes jeden metr.Separace

Separační vlastnosti Terry 705 nejsou vůbec špatné a znovu zde platí, že by se mělo porovnávat porovnatelné a když bych se tak zaměřil na číslicové detektory v této ceně, vyjde z porovnání Terra 705 opravdu hodně se ctí. Ukázku separačních vlastností najdete na videu a pro Vaši představu je to myslím dostatečné.

Pravdivost odpovědi a diskriminace

Minelab si zakládá na vysoké pravdivosti odpovědi detektoru a Terra není výjimkou. I když 705 nemá určení E-Tracu nebo CTX 3030 stále se o to co vidíte na LCD dá slušně opřít. Železo se s Terrou nekope a diskriminace je více než slušná.

Práce s detektorem

Stejně jako u všech jiných detektorů je potřeba si i Terru nachodit. Tím prvním, co byste si měli osvojit, je správný pohyb s detektorem. Každý přístroj má svoji nejlepší rychlost pohybu. To, jak se s Terrou pohybovat, najdete na našem instruktážním DVD, které dostáváte k detektoru nebo si o ně můžete napsat.

Hledání s detektorem kovů Minelab X-TerraS detektorem velmi slušně slyšíte, stejně jako i vidíte jak hluboko by měl cíl být. Věnujte pozornost především cílům na hranici dosahu. Terra nezapře, že je to detektor číslicový, tudíž v drobné hluboce uložené barvy mohou přeskakovat do železa. V případech, kdy si nejste jisti, vždy kopejte. Sice si tak časem pořídíte docela slušnou sbírku kovaných hřebů, občas se to ale vyplatí a každý takový “duchařský” nález Vám dá daleko větší sebevědomí v práci s detektorem. Je na zkušenosti hledače, jak tyto signály vyhodnotí. Praxe v takových případech znamená vše. Na podobné signály se mě hledači často ptají. Četnost takových cílů, ale záleží především na lokalitě a za celý den hledání taky žádnou takovou duchařinu nemusíte potkat.

Prospecting mód - neznamená jenom hledat přírodní zlato

O tomto režimu by se dala napsat kniha, přesto jsem přesvědčen, že každá osobní zkušenost vydá za mnoho stránek. Detektor má v tomto režimu největší dosah a citlivost. To ale není zadarmo a i když má prospecting mód vlastní diskriminaci, ta je podstatně měkčí než to, co si můžete vyzkoušet v základním hledacím režimu.

Kroužky detektorem kovůChování detektoru při práci v prospectingu připomíná pulsní detektory Minelab řady GPX. Nechtěné železné cíle se při použití diskriminace zahlásí pauzou. Je ale potřeba být vnímavější, jelikož větší kusy železa jdou do “barvy” a pauza v thresholdu se při přejíždění nad cílem může objevovat sporadicky – pouze jako by brkat. Je potřeba dost podobných cílů vykopat, než si budete jisti tím, co je pod sondou a budete schopni rozlišit jak velký je cíl, jak je hluboko a zda je to barva nebo železo. Přesto to opravdu stojí za to, ať už budete hledat ty největší drobotě, nebo v extrémní hloubce ukryté cíle. Pokud to projdete s X-Terrou v prospectingu, už po Vás nikdo chodit nemusí.

Závěrečné hodnocení detektoru

I když je Terra 705 opravdu skvělý detektor, pokusím se, abych pouze nechválil a upozornil Vás i na drobné mušky na kráse. Detektor dokáže používat tři pracovní frekvence, což je v této ceně jedinečné. Navíc speciální režim prospecting, se kterým se dají hledat jak ty nejdrobnější cíle, tak i ty nejhlouběji ukryté. Když to sečtete, zjistíte, že máte k dispozici 6 různých, zcela specifických režimů, lišících se od sebe jak použitou frekvencí tak algoritmem. Dostanete tak do ruky přístroj, který je natolik universální, že se s ním můžete pustit do každého úkolu. Od hledání přírodního zlata až po spadlá letadla z období druhé světové války.

X-Terra 705 je jak ve standartním hledacím režimu, tak v prospectingu hluboký detektor, není ale nejhlubší. Nabízí skvělou citlivost i na ty nejdrobnější cíle, přesto se dokáže splést a cíle vyhodnotit špatně. Detektor je vyroben poctivě a z kvalitních materiálů, přesto mohu doporučit používat kryt na box elektroniky. Pokud se naučíte rukou od hlíny mačkat tlačítko bezpohybového režimu, vydrží Vám tak akorát do konce záruky. I když nová tlačítka nevyjdou draho, je to škoda. Pokud si vše dobře promyslíte, dojdete myslím ke stejnému závěru jako velká skupina hledačů po celém světě: “Za peníze, co ten detektor stojí, je to prostě něco!"

Elmara

Na měsíc únor připravujeme dva další testy:

Minelab Safari - na hloubky jednoduše
E-Trac - test doplňkových sond Detech

Katalog detektoru kovů X-Terra 705 ke stažení ve formátu pdf. Katalog stáhnete poklepáním na obrázek.

Detektor kovů X-Terra 705

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

...díky za článek, ten detektor miluju :-D

Parádní článek a pěkné srozumitelné video :-D

X-Terra je moje srdcovka,velice příjemnej detektor na pohodový hledání! ;-)

Mam 705 jiz cca druhym rokem.
Elmara mi v Jilovem vse krasne vysvetlil a bylo hned rozhodnuto.
Ale rad bych se touto cestou zeptal, pokud mate nejakou vetsi civku na 18kHz spolecne s 705 vyzkousenou. Pouzival jsem tkzv. boticku a na slane plaze byla dobra a nalezy potesily.
Vzhledem k tomu ze se nejblizsi dobu na plaz nedostanu tak bych civku vymenil za neco vetsiho.
Diky za info Libor
PS: instrutazni CD pak muzete rovnou prihodit k civce

To blacks: Nevím zda to je na mě, ale pokud ano, sondu ti neviněmíme. S následným prodejem již používaných sond máme špatnou zkušenost. Kulaté 2D čko na 18 kHz od Minelabu detektoru sedí a 705 s touto sondou jde hezky hluboko. Volil bych tuto sondu a botičku bych si nechal do míst s velkým množstvím železa ;-)

Měl jsem 4 roky 70 a byl jsem s ní spokojen, 705 toho nabízí mnohem více a s 18 khz cívkou je na drobné stříbro ideální.

to Elmara: spatne jsme se pochopili nehodlam se boticky zbavovat, osvedcila se mi v hodne zamorenem terenu a na plazi .
Jaky je tvuj nazor na cívku Nel pro Minelab X-Terra 18,75 kHz 33x30 cm
i kdyz koukam neni skladem, cena je stejna.

Ta Minelabácka je lepší :-D

To skuder: tak to máš docela smůlu. Zlomená ouška byl problém prvních 9" koncentrik u starší řady 30,50, 70. Teď je ale už dlouho pokoj ;-)

Parádní testík také nemohu 705ku vynachválit.Chodím s 7,5khz koncetrikou a celkem pohoda i malý agčka občas padnou ;-) 8-) Přemýšlel jsem i o té 18,75khz,ale otázka má-li to až tak cenu,člověk hlavně na tu droboť musí vědět jaký ty signálky má kopat :-) 8-)

to je eventuelní no :-) a také záleží na cívce.... ;-)

To Elmara: je velký rozdíl v hloubkovém dosahu s civkou NEL 18,75khz 33x30 a NEL 7,5khz 33x30? o:-)

To amater: to nevím, to jsme ještě neporovnávali.

Ahoj Máro je nějaký razantní rozdíl u 2D cívek 7,5Khz a 18,7Khz? Ta vysokofrekvenčí jde určitě víc do hloubky jde mi spíš o povrchové a málo hluboké nálezy u ní. Neztratí se? Právě přemýšlím, že bych si ji pořídil, ale tohle mě celkem zajímá a bude taky jedna z rozhodujících věcí při případné koupi... Díky za odpověď :)

Rellik: Ta vysokofrekvenční 18,75kHz DD jde míň do hloubky než DD 7,5kHz! Má ale větší citlivost na drobotinu. Na micičky a nízkovodivý cíle bych jí klidně nazul,ale jenom skrz její pokrytí,jinak les se dá chodit v klídku se 7,5kHz DD. S tou jsem kopal i malinkatý mincičky z docela solidních hloubek! Na pole se mi osvěčila elipsa 18,75kHz,která vládne v zasviněným políčku nebo na louce. ;-)
Tu jsem nazouval na každý pole a nemám vůči ní jedinou výhradu!!! 8-) Špičková cívka do bordelu. Podle mě je to právě cívka,terá by neměla chybět u žádné X-Terry se kterou se chodí na kolečka!
8-)

elipsa 18,75 je velmi dobra cievka a hlavne je lahsia o 100 gramov oproti 9 koncentrike , co je pri celodennom mavani rozdiel, o 2D gulatej ani nehovorim, ta by mi odrovnala rameno za chvilu, skoda len ze elipsa neznasa moc vody 8-)

kabras: Jo to s tou vodou máš pravdu,začali se mi oběvovat prozvuky a horší stabilita,to by souhlasilo! Přičítám to její velké citlivosti na ty nejmenší cíle,ale při stažené citlivosti kolem 24 to většinou přestane a ani člověk moc nepříjde o dosah! Akorát POZOR na vyčnívající kameny!!! Cívka je z plastu a kryt taky,zrušil jsem ho o první šutr v lese. :-/

skuder: Pohledej kdo jí má v okolí a prubni. Za mě do lesa DD 7,5kHz a na pole elipsa 18,75kHz! Špičková je i základní 9" koncentrika,která je takovej šikovnej kompromis a asi bych jí přidělil přívlastek NEJSTABILNĚJŠÍ cívka pro X-Terru! :-)

9" koncentrika je se stala s pro mě neznámého důvodu hodně podceňovanou sondou. Navíc je s ní Terra neuvěřitelně příjemná do ruky. Minelab udělal akční set X-Terry 705 ve kterém jsou dvě sondy. Jak koncentrika 9" tak botička. Večer bude na webu ;-)

S devítkou 7,5kHz jsem chodil taky velice rád,tam použití PP při dohledání funguje na 1000%. Stačil by mě místo lopatky šroubovák! :-)

JJ testík 2D 7,5Khz vs. 2D 18,75Khz by byl supr. Taky by mi to pomohlo v rozhodování zda jo či ne... :-/

To Rellik: to mě nenapadlo, ale budeme toho točít více. Přidáme ještě jeden kratší díl o 705. Navíc přidám dosah v prospectingu. Ten by se dal otestovat až budeme trápit E-Traca s Detech sondami. Aby se nekopalo dvakrát :-)

To není problém, tohle nás baví :-)

705 je super.Ale loketni opěrky by mohli byt bytelnějši.2 už jsem zlomil a to při chuzi ;-)

... chodil jsem s Terrou 70 s DD cívkou 7,5 kHz přes 4 roky a byl jsem s ní naprosto spokojen. Taky mi v testu chybí pro porovnání DD 7,5 cívka oproti DD 18,75. No a docela zajímavé by byl rozdíl v dosahu mezi starou Terrou 70 a novou 705. Zda je tam nějaký patrný rozdíl ? Jinak pěkný článek ;-)

Já jsem tady na lovci už jednou o rozdílech mezi starou 70 a 705 psal. Bylo toho docela hodně, ale asi to bylo jenom někde v chatu. Chtěl jsem ti na ten článek dát odkaz, ale nemůžu to najít :-)

... jo díky Máro, třeba si někdo vzpomene, kde to bylo ... ;-)

Zdravím, chci se zeptat budete dělat i recenzi na Minelab Safari??

Safari je v plánu, bohužel počasí si s našimi plány dělá co chce :-)

Já už sem koupil X-Terru 705, ale nevadí rád se mrknu i na Safarko... :-)

koupil jsem minelab safari a už se teším až tady bude ten testík

:,-( :,-(bude safari???

Mexitaz: neboj bude... ;-)

Na Safari se již pracuje. Natáčení testu proběhne společně s natáčením instruktážního DVD

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je na tom v porovnání s GM4pro. Respektive dosah. Zdá se mi, že Bulhar šlape Terce pěkně na paty :-)

Dobrý den,mám x-teru 705 už druhý rok,sem s ní spokojen,výdrž baterií vynikající,kolem 20 hod akorád nastavení mi asi nejde,chodím v automatu,odladím železo do čísla 10,a stejně ho kopu,jde mi do barevnejch kovů,nevím co je špatně,kolega má Safari a tomu to jde.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru