Detektor kovů Nokta Relic – speciální režimy v praxi

Kategorie: Nokta - recenze a testy

Jelikož je nových Reliců mezi hledači již opravdu hodně, rád bych Vám představil co nejpodrobněji dva speciální hledací módy Dep a SWT. U obou je opravdu na co poukázat. Režim Dep na střední a velké předměty předvádí neskutečné věci a co dokáže SWT v železem zamořených lokalitách vyčarovat, je také neskutečné. Text navíc doplňuje video, aby bylo vidět co a jak jsme testovali.
 
Detektor se testuje již několik měsíců a tohle je už třetí text, který o něm vychází. Pro natáčení jsme si vybrali výlet do Jižních Čech. Po cca 2 letech jedeme zase jednou na válku a popravdě, snad ani nechci napsat kam, jelikož není u nás profláklejší lokality. Protože ale Libor vdává dceru a neúčast na takové slavnosti by byla opravdu vážnou chybou, jede se na jih.

Přímo na místě jsme dospěli k tomu, že do lágru se nejde a jeli se bavit do lesíka nedaleko Kunžaku. Nálezů tedy mnoho nebylo a tak jak to už bývá, nakonec se kloudného nenatočilo nic. Video s ukázkou práce v obou režimech jsme tak dodělávali se Strážcem včera na Jílovském polygonu.

Detektory kovů Nokta

Dep režim

Není hledače, který by neustále neřešil dosah. Asi to prostě patří k věci. Zkušenější hledači již vědí, že je rozdíl mezi dosahem v čistém prostředí a na čerstvě zakopané díře a v železem zamořené lokalitě. Tyto rozdíly jsou velice podstatné a nastavení detektoru podle typu lokality je tak velice důležitou věcí. Pokud to tedy přístroj umožňuje a má to smysl.
 
Nyní k samotnému Dep režimu. Je svým způsobem jedinečný a to hned z několika pohledů:

1. Režim je diskriminační a navíc je u něj “bod", kdy se Vám ozve hluboký tón železa a kdy vysoký, pro barevné cíle nastavitelné. To dává šanci detektor přizpůsobit podle typů cílů v lokalitě, provlhčení půdy a dalších proměnných vlivů, které ovlivňují to, jak se železa ozvou. Pohyb s detektorem v tomto režimu by měl být pomalejší, neznamená to žádný extrém. S trochou škodolibosti by se klidně dalo říci, že takovou rychlostí by se měli pohybovat všichni majitelé levných číslicových přístrojů, pokud chtějí také nacházet.

Dosah detektoru na větší cíle s rozměrem řekněme od 3 cm velikosti je značný. U 10 cm předmětu se dá označit za opravdu překvapivý. Na polygonu máme od Dana zakopáno v 80 cm několik měděných předmětů. Dohromady tvoří předmět o velikosti řekněme velké mužské pěsti. To, jak je na takto hluboce uložený předmět detektor citlivý, se můžete podívat na videu. Najdete na něm porovnání klasického mincíčkářského třítónového režimu v nastavení citlivosti 80 a režimu Dep se stejným nastavením citlivosti. Mohu jen konstatovat, že nárůst hloubky Vás asi překvapí, nás tak trochu šokoval.
 
Mimo pomalejšího pohybu režim nepotřebuje žádné speciální nastavení. Vyšší citlivost přináší o maličko větší počet prozvuků. Z mého pohledu je to ale zanedbatelné. Signály barevných cílů se totiž ozývají protaženějším tónem, než krátké “prdnutí” prozvuku. Díky tomu nijak nematou ani když jste v nějaké lokalitě, kde je buď problematičtější podloží, nebo větší množství elektromagnetického rušení. K dobrému pocitu pak jednoznačně přispívá i to, že sondy pro Relic nejsou nijak mikrofonní na poklep. Na otěr o mladé doubky a nebo vysokou trávu také reagují minimálně.
 
Režim se dá použít takřka všude, i když jsme za těch několik měsíců, kdy detektor chodím sám a několik mých přátel našli lokality, kde použití bylo řekněme problematické. Je to tak spíše na soudnosti hledače, kdy má smysl tento režim použít a kdy je naopak lepší zvolit režim, kde je podstatnější rychlost nebo obecně nějaké průměrné chování přístroje.

SWT režim

Od hloubek k rychlosti. Jako lovec polní, který se často pohybuje v místech, kde je železného odpadu hodně, je pro mě chování tohoto režimu a jeho testování asi zajímavější než hloubkové režimy. Možná bych ale tak měl začít právě u dosahu. Na cíle o velikosti 1 cm a menší se oproti dalším pracovním režimům nijak nezmění. U větších předmětů již nastane pokles. U mincí je minimální, na opravdu velké předměty je již znatelný (viz video o hloubce dosahu v režimu Dep). Jak již bylo v předchozím textu uvedeno, je něco jiného "nějaký celkový dosah" a něco jiného skutečný v určitých podmínkách. Někdy to je ale i tak, zda něco ještě jste schopni detekovat a nebo cíl vůbec nevidíte.

SWT je tak významná funkce, jak zvýšit svoje šance v místech, kde je železného odpadu hodně. Její účinnost je tím výraznější, čím jsou cíle menší a železného odpadu více.

Video s ukázkou dosahu a separace

Závěr

Oba režimy jsou dvou tónové s další možností si režim přizpůsobit (nastavení bodu, kde se má ozvat tón železa, hlasitost železa, citlivost, úroveň okolního zarušení atd.). Jednoduché řešení audio rozlišení barva/železo vyhovuje velké části hledačů a já ho také rád používám.

Takovým povedeným kompromisem mezi oběma popisovanými pracovními módy je ID 2. Ta kombinuje určité vlastnosti obou popisovaných režimů a chodím ho při většině hledání. Dalším pracovním režimům, stejně jako funkcím, se ale chci věnovat v článku, který bude na LP příští týden.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Paráda, tak já Teda otestuje i jiné mód než DI2 :-)

Teda to je dosah,zajímavý kousek... .Myslím,že jsem ho viděl při akci v Kunraticích a pobral všechny nalezené Ag-čka :-D

Pokud to ma takový nárůst tak to ostatní detektory nemají moc šanci se rovnat.. a nikdo už nebude kupovat nic jiného o:-)

zajímavé

Barbata: To asi jo pač mě relic hlasí vysoke ID kolem 90 a nakonec ze 40 vytahnu kus železa a pipa to dobarvy :) hold se stale učím :) o:-)

No tak tu bych si i půjčil na Víkend pro s rovnání s X-Terrkou. o:-)

Detektor bude po prázdninách v půjčovně. Opravdu velké železo ve 40 je problém pro většinu detektorů. Ono hrany budou bručet a střed pískat.... nemusíš mít ale jistotu zda to nejsou cíle dva :-) Moc často se to ale nestane, detektor už mám natolik nachozený, abych mohl s klidem napsat, že diskriminátor je ok ;-)

Jeden z mych adeptu do garaze.Jeste si pockam na članek co vyjde pristi tyden at si udelam uceleneou predstavu.Kazdopadne zajimava mašina ;-)

Zřejmě hodně dobrâ mašinka. Jak to ty kluci z východu dělaji, že produkují za slušný peníz nadprůměrné mašinky. Nokta a Detech uděkaly takový skok ve vývoji, že ostatní ani nejsou vidět. A když si to ještě majitel naposlouchá a pomalu nachodí tak neni o čem. Po prázdninách si ho půjčím. Mám lokalitu kde jsem pravidelně zobal a s každým novým klackem se ještě ukazovaly nové kousky. Teď tam není ani potřeba pouštět detektor. Jestli je tohle ultrahloubkař bude to asi to pravé.

Zajímavý stroj ;-)

Objednáno a už se na něj mooc těším! :-)

Celkem by mně zajímalo na tu hloubku porovnání s deeptech vista gold :) jestli bych to s ní viděl

Kolik to váží?

tak je doma ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru