Detektor kovů Tesoro EuroSabre II a výběr sond

Kategorie: Detektor kovů Tesoro EuroSabre II

Základní rozlišení sond pro detektory kovů

V současnosti se používají k hobby detektorům v podstatě tři typy sond. Koncentrické, 2D a mono. Poslední nás u EuroSabre II nezajímají, používají se pouze u pulsních detektorů.

Koncentrické sondy: K EuroSabre II si můžete pořídit koncentrické sondy o velikostech 5,75”, 9x8” a 12x10”

Koncentricka sonda 5,75” (15cm): Sonda je určena pro přesné dohledávání malých ploch, kde se od sebe budete snažit co nejpřesněji odseparovat jednotlivé cíle. I když se jedná o rozměrově malou sondu, dosah je velice dobrý. Měl jsme možnost zažít jak rychle se podobnou sondou dal prohledávat rozsáhlý překopaný smeťák a kolik barevných cílů zde zůstalo po průzkumu velkou 2D sondou. Sondu tak využijí všichni Ti, kteří podobné lokality prohledávají. Použití: malé plochy s velkým množstvím cílů a železa.

Koncentrická sonda 8” (20cm): Universální a jednodušší sonda, vyráběná z odolného plastu. Sonda je určena pro řadu uMAX a jsou jí vybaveny detektory Tesoro Silver v základní verzi a Compadre ve speciální verzi. Sonda je universální do všech typů půd a vyrábí se řadu let. Pokud máte EuroSabre II vybaven kevlarovou koncentrikou 9x8”, nemá smysl ji dokupovat. Jako levnější varianta může ale být zajímavá pro ty hledače, kteří mají EuroSabre II osazený 2D sondou S.E.F. Použití: Universální, střední plochy s menším či větším počtem cílů.

Koncentrická sonda 9x8” (23x20cm): Základní sonda s kevlarovým jádrem určena pro detektor kovů EuroSabre II. Sonda je velice dobře vyvážená s detektorem, je velmi přesná a odolná vůči interferencím. Má velmi slušný dosah a jedinou její nevýhodou je menší pokrytí. Sonda je velmi universální a lze ji používat ve všech typech lokalit. Použití: universální pro všechny typy lokalit

Koncentrická sonda 12x10” (30x25cm): Větší koncentriku začalo Tesoro vyrábět na žádost mnoha hledačů, používajících koncentrické sondy. Sonda kombinuje přesnost koncentriky a větší pokrytí 2Dčka. Ne pro každého hledače je neustálé dohledávání cíle pod větším 2Dčkem to pravé, a právě pro ně je tato sonda určena. Sonda 12x10" má o něco větší dosah než je tomu u 9x8". Pokud se rozhodujete se kterou sondou si EuroSabre II vybrat při nákupu, je tato sonda dodávána v takzvané speciální edici. V ní má sonda navíc snižované tolerance a dá se tak o něco více šponovat do výkonu. Použití: Universální pro mírně a středně odpady zamořené lokality, bez ohledu na typ půdy. V hodně odpady zamořených lokalitách už může docházet k efektu, který je známý u 2D sond, kdy dochází k maskování jednoho předmětu druhým díky většímu pokrytí sondy. U koncentrické sondy je ale tento efekt menší.

Sondy pro detektor kovů Tesoro EuroSabre II


2D sondy se pro EuroSabre II vyrábí v několika velikostech. Společnost Tesoro vyrábí sondy Widescan o velikostech 8,5” a 11” a společnost Detech sondy S.E.F o rozměrech 8x6”, 12x10” a 15x12”.

Sonda S.E.F 8x6” (20x15cm): Sonda má velmi podobné využití jako koncentrika 15cm. Vzhledem k tomu, že má ale výrazně větší pokrytí, je podstatně více universální. Sondu lze s velkým úspěchem používat v lokalitách zamořených železem a to při více než úctyhodném dosahu. Určitě by se pro EuroSabre II dala používat i coby sonda základní. Použití: menší a střední plochy, vysoce zamořené odpady.

Sonda 8,5” Widescan: 2D sonda vyráběná společností Tesoro coby universální pro všechny typy detektorů řady uMAX a EuroSabre II. Sonda má větší pokrytí než koncentrika 9x8" a poměrně slušné boční krytí. Hledači jsou v současnosti spíše vyhledávány otevřené sondy, které vypadají efektně, ale.... každý hledač který někdy používal plné sondy ví, že se snadno čistí od bláta, není problém s tím, že by se zachytávala stébla nebo větvičky do otvorů v sondě atd. atd. Prostě i když není tak líbivá na oko, určitě je v terénu praktičtější. Bohužel volbu často ovlivňují oči a taky tak trochu móda a čas plných sond zrovna teď není. I když jsem přesvědčen, že se zase vrátí,ač to bude třeba v nějaké efektní velice tenké podobě. Sonda je použitelná do všech lokalit a je velmi universální. Navíc má vyšší stabilitu v silně mineralizovaných půdách.

Sonda 11” widescan: 2D obdoba menší 8,5". V podstatě bych se mohl pouze opakovat. Sonda má o něco větší dosah, ale zase na druhou stranu o něco horší separaci. Použití: Universální sonda pro prohledávání velkých ploch.

Sonda S.E.F 12x10”: v současnosti jedna z nejoblíbenějších sond. Eurosabre II je s ní i osazovaný v základu. Sonda má velký dosah a to i na ty nejmenší předměty. Nepodařilo se nám vypozorovat, že by se s větším rozměrem na jakékoli předměty ztrácela citlivost. Z osobních zkušeností bych řekl, že tato sonda, a koncentrická 9x8”, jsou coby základní sondy k EuroSabre II ty nejlepší. Použití: universální, velké plochy, velice povedená sonda. Jediné mínus je o něco horší separace, která je dána konstrukcí 2D a rozměry.
Sonda S.E.F 15x12": pro všechny co sní o depotech, rádi měří dosažitelné hloubky atd. Dosah sondy je opravdu obdivuhodný a přestože je rozměrem už opravdu velká, u cílů nad 1cm rozměru se ztráta citlivosti nijak neprojevuje. Velké pokrytí jí ale dělá méně použitelnou v místech zamořených železem. Pokud jste v lokalitě, kde na každé máchnutí dostanete dva až tři železné cíle pod sondu, je lepší ji rychle sundat a zvolit rozměr menší. Použití: prohledávání velkých ploch, hloubkové hledání středních a větších cílů.

Závěr

Použití správné sondy výrazně ovlivňuje Vaši úspěšnost v dané lokalitě, a to zejména, pokud se jedná o místa kde je více cílů nebo pokud se snažíte hledat hlavně předměty uložené hodně hluboko. Jsou sondy, které jsou do jisté míry universální a proto se používají coby základní. Pokud Vás hledání opravdu baví a chcete být úspěšní i v místech, kde základní sondy již nedostačují, pak doufám, že Vám těchto pár řádků pomohlo.
Elmara
 
Sondy pro detektor kovů Tesoro EuroSabre II

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěknej článek.
Sefka 12x10 je super sonda. Jen mě trošku mrzí, že má horší odstínění na bokách. Ale s jinou bych ani nechodil ;-)

To zelený mozek: oni to mají výrobci těžké. U sond H.O.T si stěžují hledači, že mají malé boční krytí. U S.E.F zase že je velké :-D

Výhodnost malého je lepší separace, velkého je větší pokrytí. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru