Detektoristé odevzdávali muzeu ojedinělé mince, muzejní archeolog pak na místě vykopal celý poklad

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Nedaleko dánského Vejle byl nalezen dosud největší mincovní a nejvýznamnější středověký poklad v této oblasti. Objevil ho archeolog místního muzea Dr. Kasper Terp Høgsberg, který prohledával lokalitu na základě hlášených nálezů místních detektoristů.

V březnu 2017 odevzdal muzeu starší pár čtyři nalezené mince, jiný člověk našel a odevzdal jednu minci v srpnu 2018 a poslední darovaná je z konce září tohoto roku. Všichni detektoristé přitom s muzeem Spinderihallerne ve Vejle spolupracují dlouhodobě, což vedlo k poznatku, že jejich nálezy jsou ze stejné lokality nedaleko od sebe. Právě poslední objev přiměl Dr. Høgsberga prohledat místo detektorem kovů.

Pan Høgsberg šel po dnešní turistické a někdejší obchodní stezce lesem a pokoušel se objevit bod, kde by měl být pomyslný střed všech předchozích poloh odevzdaných mincí za poslední dva roky. A měl opravdu štěstí: V prudším svahu nad cestou ohlásil jeho detektor velmi silný signál. V mělkém výkopu spatřil první stříbrné mince. Archeolog zavolal kolegu a společně vyjmuli blok půdy, který posléze přesunuli do muzea ke zkoumání. V okolí našli fragmenty keramiky a textilu s mincemi, které k nim byly stále „přilepeny“. Poklad byl totiž původně zabalen do látky a uložen v keramické nádobě.

Celkem objevili 803 mincí volně mimo nádobu, z nich asi pětina měděných a zbytek představovaly mince stříbrné. Několik dalších stovek mincí zůstalo v nádobě v bloku odebrané zeminy. Většina asi jeden gram vážících mincí byla ražena v Německu kolem roku 1400. Z této doby pochází také několik dánských ražeb - nejmladší je datována do roku 1424, tudíž po tomto datu musel být poklad uložen do země. Nález sám archeolog komentoval slovy: „Bylo to naprosto neskutečné. Najít takový poklad se povede jednou za život. V mé kariéře archeologa se to už nikdy nestane!“

V první polovině 15. století vládl Dánsku (a také Norsku a Švédsku) Erik VII. Pomořanský. Mezi Dánskem a hanzovními městy severního Německa docházelo k významným konfliktům, z nichž některé eskalovaly v plně rozvinuté střety. Nicméně, hanzovní města zůstala po celé období hlavním obchodním partnerem Dánska, i proto je součástí depotu tak vysoký počet německých ražeb. Hodnota mincí v dané době byla celkem značná; uživila by celou rodinu farmáře po dobu nejméně jednoho roku, případně se za ně dalo koupit až jedenáct krav.

803 volně ležících mincí ještě na podzim vystaví muzeum Spinderihallerne ve Vejle, mince se zbytky tkaniny v pozůstatcích nádoby budou dále zkoumány a konzervovány.

Roman Němec

Zdroje: cphpost.dk, newsbeezer.com, thehistoryblog.com, tvsyd.dk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jo to najít o:-) o:-) o:-)
Pěkný..... ;-)

Byla by to pecka tohle najít. Nikdy nevíš co ze země vytahnes ;-) :-)
Jestli dobře vidím tak pan archeolog hledá x-terrou.

Super. Tady se znovu ukazuje, že nebýt líný vyšlápnout nějaký ten krpálek, nese svoje ovoce. Mě se to vyplatilo u cesty v celkem hustém podrostu mladých stromků v jinak vzrostlém a prohledaném lese. Na prostoru 10x25 metrů 107 převážně RU mincí a z toho 3xAg 10kr FJ. :-)

Supr čtení 👍

Krásný příběh ;-).To musel být zážitek.

Nádhera! Je zajímavé jak po přečtení takového článků začne pracovat fantazie, kdo to tam asi zakopal, jak to probíhalo, co se stalo.:)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru