Detektory Nexus a první dojmy z nových detektorů

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy , Nexus - recenze a testy

Jak jste si zajisté všimli, tak se v naší nabídce objevila nová řada detektorů kovů od firmy Nexus. Společnost Nexus už u první řady detektorů garantovala výborný dosah a nyní dokonce přichází s vylepšením všech modelů o nové ovládání a navíc i s použitím 5x silnějšího vysílače než bylo u původního modelu SE. Detektory kovů Nexus jsou také osazeny novými sondami typu DD indukčně balančně laděnými. Doplňkové sondy jsou na několika frekvencích 6 , 7 , 8 a 18kHz ve velikostech 7" , 10" a 13".

Nové funkce detektorů kovů NEXUS jsou myslím hodně velkým krokem. Například funkce AUTO, která je na detektorech Standard MK II. , Credo DDM a Credo, ovládá prahový tón, diskriminaci a vyvážení půdy. Nemáte tak žádné problémy s nastavením,  detektor vše naladí za Vás s minimální ztrátou na dosahu. Další novou funkcí je možnost výběru rychlosti RECOVERY (obnovení) na detektoru kovů Standard MK II. a na detektoru kovů Credo DDM. Možnosti jsou MED pro běžné  obnovení , FAST pro rychlé - separační obnovení a SLOW pro hluboké dohledávání.

Další novinkou je světelné LED vyhodnocování DDM (Definite Discrimination Meter). To Vám za pomoci LED pásku vyhodnocuje sílu signálu a to u modelu Standard MK II. ve dvou barvách - červené pro barevné cíle a v modré pro cíle železné. U modelu Credo DDM pak jen červeně pro barevné cíle a cíle železné nesvítí.
Nově je také u detektoru kovu Standard MK II. filtrační režim Silent Motion, který je navržen tak, aby odstranil všechny nežádoucí objekty.

Testovaní detektorů kovů Nexus v Jílovém u Prahy
Sobotní testování Nexusů v Jílovém u Prahy. Zleva: Libor Musil, Mgr. Oldřich Habrovanský, František Morovič, Štěpánka Hezká, Tomáš Prejza, Šimon Musil, Daniel Hezký a Marek Mlejnský. Foto: Bc. Jiří Vavřina.

PRVNÍ TESTOVÁNÍ:
Když k nám konečně detektory kovů NEXUS dorazily , tak jsme je okamžitě s Elmarou vyrazili testnout na starý, již dlouho uložený polygon u Jílového .

Testované detektory kovů Nexus:
Nexus Standard MK II. se sondou 13" (33cm) na 6kHz
Nexus Credo DDM         se sondou 13" (33cm) na 6kHz
Nexus Credo DDM         se sondou 10" (26cm) na 7kHz
Nexus Credo                    se sondou 10" (26cm) na 7kHz

Manuální odladění půdy, to bylo první co jsme museli prolousknout a je to jednoduché. U všech těchto testovaných modelů detektorů kovů Nexus je postup skoro stejný. Po zapnutí stáhnete senzitivitu na minimum , multitone vypnete do levé polohy , nastavíte threshold na minimální slyšitelnost a přepnete páčku pod elektronikou do polohy all metal, což je doprava. Pumpováním sledujete kam jde tón a doladíte ovladačem ground balance tak, aby byl oběma směry stejný jak nahoru, tak dolu. Pak už jen přidáte senzitivitu a nastavíte multitón do polohy, ve které Vám zvuk pro barevné cíle vyhovuje. Osobně používám úplně doprava na vypískávání. Threshold malinko stáhneme tak,  aby byl detektor při chození klidný a neměl prozvuky.

Důležité upozornění: Detektor dosáhne plného výkonu až několik minut po zapnutí tzv " na cigáro" (cca 3 minuty) Při testování na polygonu jsme zjistili , že je ten skok dost významný.

Polygonové dosahy:

Na polygonu jsou cíle: 1Kčs ve 20cm , 25cm , 30cm a 35cm,  dále 2heller v 10cm , 15cm , 20cm a 25cm .  Také je tam cíl původně určený pro pulzáky a to otřepaný čtyřrázek v 25cm!  Nově jsme přidali k testování koníka typu Roseldorf 0,62g a drobounkou bronzovou šipečku cca 24mm. Oba tyto cíle jsme dali do 13 a posléze pak do 15cm.

Výsledek je velice příznivě překvapivý. Testované detektory kovu Nexus všechny tyto cíle vidí , i k našemu velkému překvapení zmíněný čtyřrázek v 25 cm, což je obdivuhodné se sondami 10"(26cm) , které budou asi nejpoužívanějšími pro pole a separaci.

Model Standard MK II. všechno vidí i v AUTO režimu, což potvrzuje to, co o něm udává výrobce a to je,  že je nejhlubším detektorem na trhu. Popravdě jsme zakopali Pražský Groš do 50cm ,  ale objektivita čerstvě zakopaného cíle s čerstvě zahrnutou dírou nemusí být na místě. NEXUS Standard MK II. ten Groš viděl.

Druhý den jsem nevydržel a vytáhnul jsem Credo DDM a Credo s 10" sondou do terénu na reálné hledání. Oba detektory se chovají podobně. Konstrukce je dobrá,  pevná a příjemná. Napřed jsme hledali na totálně prohledané lokalitě silně zamořené železem. Napřed v ALL metalu a poté, co neustále houkalo železo, jsem přepínal do diskriminačního režimu, abych ulevil trochu uším. Diskriminace funguje na velice dobré úrovni a tak jen občas probzikne okraj některého špatně tvarovaného železa , který se ovšem nijak nezobrazí u modelu Credo DDM na LED vyhodnocení. Jinak je to ovšem u barevného cíle. Když už jsem konečně narazil na "barvu", tak LED DDM ukazatel zobrazoval skoro plné červené pole. Byl to knoflík v cca 25 cm a měl cca 20mm průměr. Pak jsem našel ještě pár úlomků fólií a odjížděli jsme pryč.

Druhé místo, kam jsem testované detektory vzal, bylo pole, kde se nachází celkem i dost Ag mincí a také v docela slušném zamoření železem. Střídal jsem postupně oba detektory a obě cívky jak 10", tak 13 " a oba režimy, AllMetal a Diskriminační a také režim AUTO. Po třech hodinkách hledání byla bilance 8 měďáků, dva knoflíky a dvě malá Ag (jeden Johan Georg a jeden Trojník grešlička).  Jeden jsem našel se sondou 13" v Auto režimu a diskriminaci na detektoru kovů Nexus Credo  a druhý se sondou 10" na detektoru kovů Nexus  Credo DDM   v režimu AllMetal, s manuálním odladěním půdy a diskriminací na 10 hodině. A to je docela dobrá bilance :-)

Soudím, že na první dojem jsou nové detektory kovu Nexus zajímavým obohacením trhu o analogové detektory s velkým hloubkovým dosahem a výbornou diskriminací. Oproti starým modelům, se kterými jsem chodil, pokročil výrobce hodně dopředu jak v separačních vlastnostech nových sond, tak v rychlosti a dosahu detektorů. Jsou myslím docela jednoduché na pochopení a pokud přeci jen , tak režim AUTO problém rychle vyřeší..
Tím mohu detektory Nexus doporučit všem těm, kteří hledají velký hloubkový dosah a dobrou diskriminaci. Už se těším na další testy v lese a až přijdou doplňkové sondy na 18kHz.

Habán - Daniel Hezký -  Detektory Habánov
Autor používá detektory kovů Nexus od chvíle, kdy se objevily první přístroje na trhu v ČR. U starších řad používal Coronado a Standard MKI.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jaký dosahový rozdíl je mezi Credem DDM 13 a Standard MK2 ? Vyplatí se připlatit si 20 t. ?

A kolega Vavřina zase fotí...zase nevím, kdo to je :-)
Jinak slušné mašinky, na ty testy s vysocefrekvenční cívkou se též těším.

Moc zajímavé :-)

jak se to chová na silně zmineralizované půdě?tyhle testy tu nikdo nedělá?a na YT tomu nerozumim ta ruština či co to je na tom videu je špatná.(pokud je to rušina?)

to heteropteryx: To sem já. :-)

litrfree: To já vím, jaký máš nick, ale znám Tě jen jako plyšovýho jezevce ;-)

a ten Pažský Groš v 50 cm se hlásil jako barva?

To pluge: to je dost těžké, je rozdíl 5 cm na minci dost a nebo ne? MKII v automatickém režimu, který zvládne každý, jelikož po zapnutí do automatu se vše nastaví samo dostává na dosahy vyšponovaného DDM. Je to dost? :-D

To kim: první testy v železe s mineralizací dělal včera Habán. Počítám že poreferuje. Já jsem okolo coural s CTX 3030 a trochu mu do toho blafal. Za mě mohu jenom říci, že za 5 hodin nevykopal jediné železo, barev měl přibližně stejně jako já s CTX a detík byl klidný. Jednoznačně lepší varianta sondy na taková místa bude ale ta 10". On to ostatně i výrobce sám uvádí ;-).

P.S: je to Bulharština. A mohu říci s dvouletou praxi, že Bulhar, který Rusky neumí ti když na něho rusky mluvíš nerozumí nic ;-)

ok rozhodně mě zaujalo to co tam předvádějí ;-)

Myslím,že těch 5 cm na minci není adekvátní tomu cenovému rozdílu.Má Standard MK2 oproti Credu DDM 13 ještě nějaké další přednosti ? Např. lepší stabilitu,diskriminaci,vyhodnocování vodivosti ??

To pluge: Rozdíl na minci 5 cm je docela dost.. Ono to je u některých mincí 5 ale u některých mincí 10cm a u depotu třeba náramků nebo seker to bude třeba i 20cm a tím se pak situace trochu mění. Každopádně dosahy Standard MK2 myslím docela slušně dohání pulzní detektory té nejvyšší třídy a stojí vlastně jejich polovinu a diskriminují určitě do větších hloubek :-) Samozřejmě , že Credo DDM 13" udělá v rukou zkušeného profesionála dost muziky , ale podle mne je velká sonda je vhodnější spíš na čistější lesy. Univerzálnější využití má spíš sonda 10" pro lepší separaci.
Tím se dostávám k tomu co psal Elmara na mineralizovaném poli plném železa jsem testnul jak sondu 13" tak 10" Třináctka byla na tom místě nevhodná , netahala sice železo ale separace nebyla možná , protože už při samotném položení na zem zakryla svou plochou tak 3 železné cíle. Nicméně jsem i s ní vytáhnul pár barev. Se sondou 10" to bylo mnohem lepší , při ustálení správné rychlosti pohybu a správném využití diskriminace jsem vytahal i dost malinkých barevných cílů a dokonce jednoho parvuse..
To Kim: Místa o které ti jde jsou už ani né tak mineralizovaná jako spíš čedičová.. To je jinej level :-) Nejlepší bude , že se domluvíme až to bude možné a zajedeme na testování přímo na to místo. Bulharské video mě také zaujmulo ale kostička rudy a čedičovej rudnatej kopec lehce potaženej hlínou je úplně něco jiného. První testování s nejhorším čedičem co tu mám mě mile překvapilo ( je to samozřejmě o nastavení ) , ale chce to radši přímo do terénu. 8-)

Celkem se těším až nějakého Nexuse vyzkouším u sebe na polygonu ve svahu. Zatím to vypadá velmi dobře.

Habán:ok už s etěším.

Docela by napovědělo vidět,jak MK2,tedy jestli vůbec detekuje,prřípadně vyhodnocuje sockačku ve 45 cm.

To pluge: Ten Pražský Groš MK II. vyhodnocuje , sockorunu v 45cm budeme muset ještě testnout. Pokud to půjde tak odezvu natočím a zveřejním. 8-)

Střihám zvuky, ale je to prima ptačí hnízdo! Supr.

pluge budeš mile překvapen ;-)

Zdar Habán,jsem na to upřimně zvědavý.Doufám že bude aj nějaké video ;-)

určitě bude ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru