Dohledávací detektory kovů - Legenda versus nováček (Garrett x Minelab)

Kategorie: Detektor kovů Minelab Pro Find 15, 20, 25 a 35 , Detektor kovů Garrett Propointer

Důvodem proč jsem se rozhodl napsat tento článek, jsou poměrně časté dotazy typu, "kterou dohledávačku si mám koupit, rozhoduji se mezi Garretem a novým Minelabem, můžete mi říct, která je lepší a kterou byste mi doporučil"?  Nečekejte jednoznačnou odpověď, samozřejmě svého favorita mám, ale tady jde o Vás, Vy se musíte rozhodnout, kterou dohledávačku nakonec koupíte. Protože nechci být jednostranně zaujatý a nemíním vnucovat svoje subjektivní dojmy, bude nejlepším řešením si oba kandidáty představit a popsat jednotlivé rozdíly, ač by se zdálo, že žádné neexistují, tak vězte, že těch rozdílů je poměrně dost. Na první pohled vypadají obě dohledávačky dost podobně, stejný tvar, skoro totožná velikost, stejné uložení baterie se šroubovacím uzávěrem, led dioda, reproduktor na rukojeti, atd.., ale hned první patrný rozdíl je patrný na konstrukci dohledávací sondy. Garrett na spodní část dohledávací sondy umístil podélnou plastovou lištu. Tato lišta není bezúčelná, základní funkcí plastové podélné lišty je bezproblémové rozhrnutí vykopané půdy. Jelikož s dohledávačkou se pracuje tak, že nejprve vykopanou zeminu rozhrneme celou částí dohledávací sondy a teprve poté přesně zaměříme cíl samotnou špicí, z toho důvodu je po celé ploše tato lišta. Tohle je první rozdíl v samotné konstrukci, Minelab tuto lištu nemá a celá dohledávací sonda je kulatá. Je to možná jen dost marginální prvek, ale i tato maličkost rozhoduje při výběru.

Dohledávací detektory kovů

Vrhněme se na další rozdíly, nyní se zaměříme na ovládací prvky. Tady naopak Garrett dost podstatně za svým rivalem pokulhává. Garrett disponuje pouze jedním pogumovaným tlačítkem - ON-OFF, zatímco Minelab má navíc další dvě tlačítka. Tlačítka jsou označeny symboly + a - . Toto označení dává tušit, k čemu asi tlačítka slouží. Samozřejmě + k zesílení citlivosti a - naopak k zeslabení citlivosti. Dosažení maximální, nebo naopak minimální citlivosti nám detektor tento stav signalizuje dlouhým nepřerušovaným tónem. Tyto tlačítka mají kromě nastavení citlivosti ještě další funkci. Ve spojení s vypínačem ON/OFF nám umožňují volit mezi režimem Audio s vibracemi, nebo můžeme nastavit jenom samotné vibrace. Volba režimu se provede tak, že před zapnutím detektoru zmáčkneme tlačítku mínus, toto tlačítko podržíme a zároveň zapneme detektor. Tak nastavíme tichý režim s vibrací. Pokud zmáčkneme a držíme tlačítko plus a současně zapneme detektor, tím navolíme funkci audio s vibracemi. To je oproti Garrettu dost zásadní rozdíl v možnostech nastavení dohledávačky. Garrett tady dodržuje filosofii v jednoduchosti je síla, zato Minelab zakomponoval do dohledávačky opět něco navíc ze svých sofistikovaných softwarových inovací, které tradičně vnáší do svých produktů. To Minelab zásadně odlišuje od své konkurence, ale zase na druhou stranu někdo je hračička a libuje si v nastavování všelijakých funkcí, jiný je zase konzervativnější a nechce se hrát s nastavováním, takže zase říct který je lepší, to je otázka bez odpovědi. Je to volba mezi jednoduchostí a inovací, každý si musí najít to své. No pojďme na další rozdílnosti. Na oko patrným rozdílem je reproduktor, Minelab má reproduktor zabudovaný přímo v těle dohledávačky a tak tvoří jakýsi jednotný celek, zatímco u Garrettu je reproduktor vsazen v podélném okénku a dohledávačka nepůsobí tak kompaktně. Dalším velmi významným prvkem ve  kterém se oba borci liší, je LED dioda ze přední části, která nám osvětluje dohledávací sondu a prostor pod ní. Minelab má tady očividně navrch, Minelab použil vysoce svítivou Led diodu a i kužel světla který vydává je podstatně širší. Menší šířka světelného kuželu u Garrettu  je zčásti zapříčiněna zmiňovanou plastovou lištou, která má usnadňovat rozhrnutí vykopané zeminy.

Dohledávací detektory kovů

No a asi takovým posledním rozdílem, který však neovlivňuje funkčnost dohledávačky, ale je to docela dobrá vlastnost pinpointru Minelab, která je určená pro takové chronické zapomnětlivce jako jsem já. Tou vlastností je připomenutí se dohledávačky svému majiteli. Minelab má v sobě čidlo pohybu a když ji při práci někde zapomenete, samozřejmě zapnutou, tak se sama po třech minutách nečinnosti začně hlásit pískáním a rožnutím Led diody. No, a pokud ji budete ignorovat, tak se sama po pěti minutách nečinnosti automaticky vypne. Takže vidíte sami, že rozdílů je opravdu hodně, ačkoliv to na první pohled nevypadá.

Video dohledávacích detektorů kovů Minelab a Garrett

Závěr

Takže, která je lepší, léty prověřená kvalita Pinpointru Garrett, nebo je zajímavější volbou nováček od Minelabu, který nabízí něco navíc? V podstatě ani cena není nijak rozdílná, takže ono finanční hledisko nebude stěžejním bodem pro Vaše rozhodování.

Trik jak podstatně zvýšit citlivost dohledávačky:  Vezměte kousek jakéhokoliv kovového předmětu, např. minci a pomalu ji posunujte podél těla dohledávačky dokud se Vám neozve audio odpověď, jakmile dohledávačka pípne, jemně posuňte minci zpět, ale opravdu jen nepatrně a minci v této poloze přidržte, nebo přilepte izolepou a zkuste nyní dosah, bude skoro dvojnásobný.

Dohledávací detektory kovů
 

S pozdravem Hába
Moravia Detect - autor pracuje s detektory kovů více jak 12 let

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

mám minelab- spokojenost. Ale vlastně při koupi detektoru a dohledavačky u Marka jsem chtěl původně dohledávačku garrett. Dohledávačka minelab mi byla nabídnuta jako novinka. dostal jsem do ruky obě a měl možnost sivyzkoušet a vybrat :-)

pěkný článek, ale myslím si, že podstatnější pro rozhodnutí je dosah... :-)
respektive, podle mne by byl nejúčelnější test v terénu a případně na stole.

V článku chybí důležitá informace o tom, že Garrett také zvládá nastavení citlivosti.
Návod zde: http://www.garrett.cz/sikovny-pomocnik-pro-pointer/t-102/

odborne napisane ;-) mal som moznost vyskusat obydva pristroje garet je legenda a na dobrej urovni ale vyvoj uminilabu sa potvrdil :-) je lebsi ma lebsiu citlivost da sa vypnut zvuk a skusal som to v terene a minilab bol fakt lebsi musim uznat tak som si ho kupil ;-)tymto clankom nechcem robit reklamu je to len moja skusenost a nazor dakujem ;-)

TO Bedlos: Ahoj, Garrett bohužel nemá možnost nastavení citlivosti, tak jak je tomu u Minelabu. Regulace citlivosti u dohledávaček obecně lze uzpůsobit, za použití kovového cíle, kdy je možné ovlivnit sílu elektrmag. pole a je zmíněn jako "Trik jak podstatně zvýšit citlivost dohledávačky. To asgardus cz: video z komparace obou přístrojů bude zveřejněno na youtube, samozřejmě rozdíly v citlivosti a dosahu jsou patrné. Obě dohledávačky pracují spolehlivě a na obhajobu Garrettu musím říci, že její spolehlivost v terénu a pro mě hlavně a tzv. blbuvzdornost (jedno tlačítko, nečistoty, bláto, déšť nevadí, pořád funguje) je prostě pověstná . Pěkně to shrnul eravisk33: legenda a spolehlivost versus nováček s lepšími parametery.

Na Garetta nedám dopustit, jediné, co mu vytýkám je, že nejde vypnout zvuk. Jinak spolehlivost a dosah je naprosto vyhovující.
Ke svítivosti diody - jsem radši, když při nočním hledání je světýlko pouze tlumené, s úzkým pruhem světla. Minelab svítí jak baterka a tak i kdybych se dneska rozhodoval jakou dohledávačku si koupit, by moje volba, bez sentimentu, byla jasná.

Rychlé video
http://www.youtube.com/watch?v=ZkJwl0XlAAE

pěkný videjko, diky za něj!

To je náhoda. Ježíšek mi přenesl Minelab. Dnes jdeme na hledačku, tak jsem zvědavej. Děkuji za článek i video. Hodně štěstí v NOVÉM ROCE.

haba dobre a vystizne video niet co dodat :-)

Nejdřív se musí něco najít aby bylo co dohledávat :-D dobře zaměřit a pak je už asi jedno čím se to dohledá. Nějakou citlivost můžou asi řešit ti co kopou malí díry já kopu velkým rejčem a radši větší na jednom webu je dokonce kmání dohledávačka,která rozlišuje dokonce železo nebo barvu. Já mám Garretta a kdyby se rozbil šel bych doněj asi znova jeden čudlík repráček přelepenej izolepou a jsem spokojenej.

mám gerrett :-) pracující v hodně tvrdých podmínkách ,repro také přelepené izolačkou a velká spokojenost

tak ten trik je super zkoušel jsem to a dosah je zhruba o 3cm vědší :-)

Trik s mincí, proč? .....mě těch 6-7 cm dosahu u minelabu na dohledávání uplně stačí 8-)

Páni ešte mi prezradte signál chytá len na konci alebo aj pozdĺž celého boku toho valca (sondy)? Dúfam že som to napísal zrozumitelne :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru