Doplňkové cívky pro detektory Minelab Vanquish, Equinox a Manticore

Kategorie: Minelab - recenze a testy

Výběr doplňkové sondy vždy záleží na tom, kde a co chcete dělat. Čistě uživatelsky tak lze cívky řadit na universální, což jsou cívky, které většinou dostáváte s detektorem, separační do míst s velkým množstvím odpadu a hloubkové pro maximalizaci hloubkového dosahu a pokrytí detektoru.

Jelikož se jedná o sondy od Minelabu a doplňkové Coilteky, nemusíme se zdržovat popisem rozdílu mezi 2D cívkou a koncentrickou sondou. Pro detektory Minelab Vanquish, Equinox a Manticore se používají již pouze 2D sondy, které mají jak větší dosah, tak větší pokrytí a také vyšší odolnost vůči mineralizaci atd. Je to prostě lepší technologie. Za zmínku možná stojí, že vynálezcem 2D sondy je společnost Ebinger z NSR. Díky patentu, který od 70. let drželi se tak u ostatních výrobců „D-čka“ objevila až na začátku devadesátek.

Začneme od základu – universální cívky

U většiny výrobců se můžeme nyní setkat s velikostí cívky okolo 11“ (28 cm). Tato velikost je dnes takovým standardem a myslím, že je zvolená velice dobře. Většinou se používají sondy kruhové a to především proto, že kruhový tvar sondy přináší větší hloubkový dosah. Pokud má sonda trochu oválný tvar, jedná se o snahu o něco málo zlepšit separační vlastnosti, což je vždy minimálně lehce na úkor dosahu, pokud se tedy jedná o sondy shodné konstrukce. U větších sond, okolo 25 cm a větších, jsou ale rozdíly malé.

Základní sondy jsou navrženy tak, abyste si s nimi dokázali zahledat v podstatě všude a většinou s nimi strávíte nejvíce času.

Hloubkové cívky

Větší sondy přináší nejen větší dosah, ale také větší pokrytí. Větší pokrytí je v čistých místech výhoda. Něco úplně jiného, je to ale v lokalitě, která bude silně znečištěná železem.

Příklad: Pokud vezmu hloubkovou cívku 15“ (38 cm) od Coilteku určenou pro řadu Equinox do „čistého lesa“, mohu si dovolit snížit jak rychlost obnovy klidně na 3, tak také FE Bias na 0 nebo 1 a vyšponovat detektor na 22 citlivosti a snažit se chytnout každý „šust“. Něco jiného ale bude, pokud je lokalita plná železa, kdy po přejetí sondy se ozvou desítky železných cílů. V takové lokalitě je potřeba zvednout rychlost a nastavení FE Bias, jenže pak použití sondy s velkým pokrytím dává daleko menší smysl. Možná i proto je originální hloubková sonda od Minelabu 15x12“, kde se výrobce snaží najít kompromis mezi dosahem a separací.

V současnosti tak je pro řadu Equinox k dispozici sonda od Minelabu 15x12“ (38x30 cm) a od Coilteku 15“ (38 cm). Sonda od Coilteku je o chlup hlubší a ta od Minelabu má zase o něco lepší separaci. Sondy používáme obě dvě, kdy v podstatě Petr chodí více Coiltek a já více Minelab.

Pro detektor Manticore budou k dispozici stejné cívky. Kdy bude Coiltek netušíme, větší sonda pro Manticore bude k dispozici ve 2Q 2023.

Pro řadu Vanquish je v současnosti k dispozici jako největší 12“ cívka, která je ale u modelu 540 jako základní sonda. Bohužel termín kdy budou k dispozici 15“ sonda neznáme.

Separační cívky

Platí stará hledačská poučka, že tam, kde je hodně „železa“ jste správně. Pokud je těch železných cílů opravdu hodně, stojí vždy za úvahu se podívat na nějakou menší separační cívku. Jsem velký fanoušek těchto mrňousků, jelikož v opravdu za-železněných lokalitách, Vám přinesou při hledání drobných cílů vždy skvělé výsledky.

Řada hledačů na detektor nasazuje jak jen to je možné co největší sondu. V honbě za dosahem jsou tak ochotní zdánlivě „přetrpět“ cokoli. Realita je ale při hledání drobných cílů, především pokud se budeme bavit o váze do 1g, trochu jiná. Malá sonda má na tyto cíle lepší vyhodnocení a také ostřejší odpověď. Pokud je v lokalitě železa opravdu hodně, s velkou sondou kde se Vám sčítají jednotlivé cíle pak takovou drobnůstku můžete snadno přejít.

Důležitou věcí, na kterou se při hledání s malými separačními sondami zapomíná, je rychlost pohybu. Často se setkáváme s tím, že hledači si na detektoru nastaví vyšší rychlost (např, u EQ 800 5-6) a pak doslova běhají s pocitem, že je to ok, jelikož mají na detektoru přeci nastavenou vysokou rychlost obnovy. To je špatně. Pohyb s cívkou by měl být v podstatě stále stejný, asi jako když hodně starý pán pomalu seče trávu. Nebo se dá ještě zpomalit, ale nikdy ne rychleji. Nastavení rychlosti obnovy nemá s pohybem nic společného, tímto nastavením detektoru v podstatě říkáme, kolik cílů je v lokalitě. Čím je jich více, tím rychlejší reakci potřebujeme. Neplatí tak, vyšší rychlost rychlejší pohyb sondy.

Pro řadu Vanquish je k dispozici doslova skvostná 8x5,5 cívka. Ta nám přišla natolik dobrá, že nám stálo za to jednu „rozebrat“ a napasovat tam elektroniku z Equinoxe. Sondu lze pouze chválit a není jí opravdu co vytknout.

U Equinoxe lez vybírat mezi originální 6“ sondou, která je dokonalá, ale už opravdu malý rozměr Vás nutí pekelně řádkovat. Aleternativou je „botička od Coilteku, která není vůbec špatná, jenom bych ji ještě palec nebo dva ubral.

U Manticore bude k dispozici 8x5,5" (20x15 cm) cívka a musím říci, že se na ní opravdu těšíme. Po zkušenosti se sondou 8" (20 cm) pro Vanquish se dá očekávat neskutečná „jízda“.

Originální cívky pro Minelab Equinox

1. Sonda Minelab Equinox 6 2D - Separační cívka do odpady nejvíce zasažených lokalit
2. Sonda Minelab Equinox 11 2D - Universální cívka do všech prostředí, kterou dostáváte s detektorem.
3. Sonda Minelab Equinox 15x12 2D - Hloubková sonda, která lehce zohledňuje i separační vlastnosti

Sondy Coiltek, pro detektory kovů Equinox

1. Sonda Coiltek 10x5 pro Equinox - separační cívka, která zároveň slušně řeší i pokrytí.
2. Sonda Coiltek 14x9 pro Equinox - hloubková cívka, která se snaží maximálně zohledňovat také separaci.
3. Sonda Coiltek 15 pro Equinox - Hloubková cívka, kde je vše podřízeno dosahu.

Sondy pro detektory kovů Vanquish

1. Cívka Minelab Vanquish V8 - vyjímečně podařená separační cívka pro řadu Vanquish.
2. Cívka Minelab Vanquish V10 - Základní cívka modelů Vanquish 340 a 440. Myslím si, že je to velice povedená doplňková cívka pro Vanquish 540, pokud hledáte na polích plných odpadů.
3. Cívka Minelab Vanquish V12 - Základní sonda pro detektor Vanquish 540 a zároveň hloubková sonda pro detektory Vanquish 440 a 340.

Sondy pro detektor kovů Minelab Manticore

Sondy budou dostupné ve 2Q 2023

1. Cívka Minelab M8 - Sonda bude velký hit a moc se na ní těšíme. V kombinaci se zcela vyjímečnými separačními vlastnostmi detektoru Manticore to bude dokonalý nástroj pro odpady zamořené lokality.
2. Cívka Minelab M11 - Základní universální sonda, kterou najdete u každé Manticory. Cívka je vhodná do všech prostředí a lokalit.
3. Cívka Minelab M15 - Hloubková sonda pro detektor Minelab Manticore, která se zároveň snaží aby si přístroj udržel slušné separační vlastnosti.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Děkuji za článek, inspirace. ;-)

hmm ake budu ceny cievok manticore M8 a M15? a kedy budu real dostupne? ;-)

Ceny cívek na Manticore budou určitě odpovídat vyšší ceně detektoru. Dobrý příklad bude CTX3030 - základní kolem 9tisíc, malá 6 kolem 8 tisíc.

Až na tu cenu jsou to nádherné cívky. Představoval bych si cenu za cívku tak okolo 3000,- Kč. Cena 7000,- Kč, to je fakt mimo. A ani se to - co se týká nálezů - nikdy nevrátí.

nepolemizujte!!! nech sa vyjadri niekto kompetentny k cenam a dostupnosti. :-P

Dostupnost 2Q 2023. Ceny.... zatím vůbec, ale opravdu vůbec nevíme. :)

Jo, třeba se pletu. Ale selským rozumem cena cívek na 2x dražší Manticore nebude stejná jako na Equinox. Ten cenový rozdíl Manticore proti EQ se týká v podstatě dvou částí: řídicí jednotka a cívka.

Cívky stejné nejsou, tedy kopita přiblizně ano, ale elektronika je jiná.

JakubP- jsou doplnkove civky v podobne cenove hladine, ale napr na Garrett,BH, atd…

Nicmene zatimco sonda napr na Garrett jen z mechanickeho hlediska v podstate jen smotek dratu, tak tady uz je v sonde celkem sofistikovana elektronika na zpracovani signalu…

A samozrejme svoji roli v tom hraje i cena detektoru…., ale to je vsude…nahradni dily na bavoraka jsou take drazsi nez na fabii ikdyz se jedna o stejny dil…

Cenu doplňkových cívek, jistě může napovědět, cena základní. Ta by již známá být mohla :-)

Jaký je rozdíl v dosahu mezi základní cívkou equinoxe a hloubkovou 15"?

To pajk: dosah lepší u 15", separace lepší u 11".

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru