24 h s detektorem kovů Troy Shadow X5

Kategorie: Troy - recenze a testy

Je úterý ráno a po celý den hlásí nádherné počasí. Vyrážíme ve dvou na předem vytipované políčko a doufáme, že nás bude čekat schůdný terén. Bohužel pole ještě není podmítnuté a tak je hledání chvílemi utrpení. Druhá část pole, která neslibuje takové nálezy, je sice udělaná, ale úplně hluchá :).
Pole bylo opravdu jako "štolverk" a kopání tak není sranda. Taky je dost hrbolaté a tak rychle vytahuji 2Dčkovou botičku, kterou se dá mezi hroudami pracovat trochu lépe. Pole je hodně vyschlé a detektor tak nejde nijak hluboko a já jsem za to rád. Hlubší díry mě děsí.... :).

Hledání s detektorem kovů Troy X5 Shadow Hledání s detektorem kovů Troy X5 Shadow Hledání s detektorem kovů Troy X5 Shadow

Troy X5 Shadow byl před několika lety pro hodně hledačů naprosto nedostupný přístroj. I jeho menší bráška X3 se zde prodával za cca 40.000 Kč, což na analogovou mašinu byly peníze neuvěřitelné. Detektor byl drahý i na hledače v zahraničí a tak například modelu X5 bylo vyrobeno necelých dva tisíce kusů. Pro mě byl tento detektor vždy tou vytouženou mašinkou, kterou jsem si ale nemohl dovolit. Naštěstí mi ho nakonec náhoda přihrála coby zánovní ve velmi slušném stavu a já si tak mohl splnit jednu z hledačských tužeb.

Už první pohled na velice líbivý design boxu elektroniky slibuje mnohé, a všichni fanoušci detektorů bez LCD se tak hned těší na co se dají všechna ta hejblátka použít. Myslím, že jsou velmi účelné a až na plážový mód, v českém prostředí takřka nepoužitelný, zde není nic co byste neustále nepoužívali, což je myslím v dnešní době věc mimořádná. Ovládání detektoru je jednoduché až na odladění půdy. To je velmi přesné, ale bohužel trochu méně čitelné než by bylo potřeba.

Nálezy s detektorem kovů Troy

Nastavení, ovládání, použití jednotlivých prvků

Nálezy s detektorem kovů TroyKaždé hledání byste měli začít odladěním půdy. Jak jsem již napsal na konci předchozího odstavce je velmi přesné, ale hůře použitelné. Problém je v tom, že ovladač citlivosti má 10 otáček a když se snažíte odladit je zvuk thresholdu v takřka celé jedné otáčce téměř totožný. Když jej ale nenastavíte přesně, můžete se dočkat prozvuků, a to i když nastavíte detektor s kladnou odezvou. V některých místech s velkou mineralizací to může dělat ze začátku opravdu problém. Vždy ale máte možnost přepnout do fixního nastavení, kdy nemá detektor problémy takřka nikde! Přijdete ale trochu o hloubku.

Nyní myslím můžeme přejít k pozitivnějším charakteristikám. Nastavení citlivosti je takřka vždy na čísle 8 až 9. V podstatě si nepamatuji na lokalitu, kde bych nemohl chodit s nastavenou osmičkou. Diskriminace je přesná a dobře čitelná, nastavení na hranu 3 Vám spolehlivě odbourá většinu železných hřebíků, velká železa se ale ozvou. Jejich zvuk je ve většině případů velmi ostrý a utržený. Po nějaké době už spolehlivě víte, že to "barva" nebude. Poměrně dobře se mi osvědčilo přepínání mezi filtrem nikl a zinek. U cílů, které se mi neozvou po podržení na zinek, se v 90% případů jedná o nějakou železnou fólii a přiznám se, že když jsem již unavený, tak tyto cíle přestávám kopat. Za celou dobu použití se mi nestalo, že by se takto ozvala i třeba ta nejdrobnější stříbrná mince. Určité cíle se ale takto dají přejít, např. nejdrobnější zlaté cíle.

Hledání v All metal příliš nepoužívám a do tohoto režimu v podstatě přepínám jen v případech, kdy se mi cíl po vykopání nějak ztratí, např. nejčastěji železný kovaný hřeb, který stál v půdě na výšku - tento cíl občas opravdu zmate. Pro hledání v tomto režimu je podstatné nastavení prahového tónu threshold. Ten by měl být nastaven tak, aby byl lehce slyšitelný.

Praxe v terénu a jak nám utekl den

Nálezy s detektorem kovůDetektor je lehoučký a tak se dá chodit celý den bez jakýchkoli problémů. Únava přijde pouze z kopání a toho dnes naštěstí není moc. Pomalu procházíme políčko a přibývají pouze myslivci a hliníková víčka od piva a mléka. Mincí je málo a sluníčko začíná připalovat. V poledne to balíme a jedeme na oběd. Po obědě vyrážíme na jeden z blízkých kopců, výběr byl trochu náhodný, ale jeho jméno slibuje, že by to mohlo být zajímavé. Víc informací není. Bohužel znovu přibývají hlavně myslivci, což je cíl který prostě nelze minout.

Nálezy s detektorem kovů Troy X5

Les je ale listnatý a občasné závany větru přináší spršky padajícího lístí. Nálada doslova snová. Nakonec ještě zkouším pole pod lesem. Jsme ale hodně vysoko a dost pochybuji, že tady kdy pole byly ještě před tím, než sem vjel první družstevní traktor. O tom mě pole rychle přesvědčí a je málo míst, kdy projdete 300 metrů a všechny tři barevné cíle jsou víčka od vakcinace :). Pomalu balíme a jdeme zpět domu. Před Jílovým se ještě na třicet minut zastavím na čerstvě udělaném poli. Během chvilky mám deset mincí, více než za celý zbytek dne. Tak to ale někdy chodí a všechny jsou ostatně úplně po smrti. Průmyslové hnojení lokalit u Prahy se na kvalitě nálezů podepisuje. Dost pochybuji, že měděné mince v polích vydrží dalších 100 let této průmyslové revoluce v zemědělství. Je klidně možné, že co se z polí nevyndá nyní, už tam prostě po pár desítkách let nebude.

Hledání s detektorem kovů Troy X5 Shadow Troy X5 v akci Detektor kovů Troy X5 v akci

Nález detektorem kovů TroyDruhý den jsem vysipal obsah kapes a začal třídit. Byl jsem přesvědčený že nálezy byly tak jak to často bývá pouze kolečka po smrti a pár knofíků. Z jednoho knoflíčku se ale nakonec k mému překvapení vyklubal drobný římánek. Sice byl hodně po smrti a rozluštit čí ražba to byla dá asi hodně práce, přesto radost udělal, už jenom pro to že v našich luzích a hájích to není nález běžný.

Data detektoru a pár slov na závěr

Váha cca 1,1kg 
Manuální a fixní nasta
vení odladění vlivu půdy
Tichý diskriminační režim
Třídílná konstrukce
Pracovní frekvence 19kHz
Audio frekvence 600Hz, v All Metal 550Hz
Životnost alkalické baterie 9V při použití sluchátek 50hodin
Konstrukce detektoru je voděodolná
Detektor byl vyráběn ve společnostech Tesoro a Fisher Lab.

Troy X5 je skvělý detektor pro všechny, kteří se baví hledáním nejdrobnějších předmětů. Bez problému by se dal použít i pro hledání přírodního zlata. Jediná piha na kráse tak pro mě je, že přístroj má rád takzvané HOT ROCK. V manuálním režimu odladění půdy se jich ozve opravdu hodně. Odpověď detektoru na tyto cíle je naprosto rozpliznutá a nezmate Vás snad ani když máte detektor poprvé v ruce. V místech s vysokým výskytem takových hornin to může obtěžovat. Pokud přepnete do fixního nastavení, odfiltrujete přibližně 90% takových cílů. Já ale ve fixu chodím nerad, zvláště když víte, že snižujete dosah detektoru o cca 20%, takže to raději většinou vydržíte :).

Nálezy detektorem kovů Troy X5

Detektor se již radu let nevyrábí, i když stále ještě běží oficilalní web společnosti. Minulý rok se ještě daly objednat sondy, zda to ale ještě ale si nejsem jistý, protože zmizelo i fórum. Přistroj se tak občas objeví někde na bazaru a vzhledem k tomu, že je zde hodně hledačů kteří vědí co dokáže, je většinou rychle pryč. Cena se pohybuje od 10.000 Kč. Vzhledem k nízkému počtu vyrobených kusů se těžko odhaduje jaké jsou pro tento přístroj typické závady. Za celou dobu Lovcepokladu jsme zde na opravu měli tři kusy. Ve všech případech se jednalo o vadné filtry. Bohužel tato závada je v ČR neopravitelná. Případnému zájemci o takový starší detektor mohu ale popsat v emailu chování takto poškozeného detektoru.

Hodnocení

Dosah - 90%
Separace - 85%
Diskriminace - 70%
Váha - 90%
Odladění půdy - 60%
Výdrž baterie - 99%

Celková známka hodnocení od pomyslného idealního přístroje: 494 bodů s 600 možných

Detektor kovů Troy Shadow

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Škoda,že si ho asi nikdy nepochovám v ruce. :-(

To Shorty: Klidně ti ho na klubovce pujčím na celý den. Stejně začínám chodit nový dlouhodobý test a tak na staré koně bude zase málo času :,-( :-)

Elmara-díky. Velice rád se s ním pomazlím. ;-) :-D :-D :-D

Maro moc pekne udelano skoda ze mi nevysla ta trojka jak jsem ti o ni rikal skoda snad jeste se neco nekde objevi. :,-( :-/

Ahoj Elmaro, jak se projevuje vadný filtr u X5? Díky Richie. :-)

Ahoj Elmaro, jak se projevuje vadný filtr u X5? Díky Richie. :-)

To Richie: Může to být různé, já mám pouze jednu zkušenost. Do chatu by to bylo na dlouho, pokud máš s X5 nějaký problém zavolej na 731 10 27 13 nebo písni na info@lovecpokladu.cz

Ahoj Elmaro, už jsem tě dlouho "neotravoval" s tím mým "stařečkem". :-)
Přesto si myslím že to musím ještě zkusit a požádat tě o pomoc. Došel
jsem k názoru že problém je v cívce. Proto tě chci poprosit, zdali by jsi
nemohl rozhodit sítě(přeci jen máš mezi hledači jméno a vážnost) a poptat se
jestli někdo neví o nové či zánovní cívce k X5. Buď 9"(tu používám) nebo eliptickou
10"x5". Myslím si že Troy X5 je stále ještě slušná mašinka a investice do nové
cívky se ještě pořád vyplatí. Ze zasíláním zboží např. ze Států nemám vůbec
žádnou zkušenost. Budu rád za každou informaci. Děkuji moc.
Richard Hausmatz, tel. 604175516. RichardHausmatz@seznam.cz :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru