Extrémně vzácná římská dýka

Kategorie: Kalendárium

Vzácnou římskou dýku objevil mladý amatérský archeolog ve Švýcarsku. Konkrétně na místě, kde bylo v minulosti bojiště. Budoucí zubař Lucas Schmid našel zbraň, které se říká pugio. Jde o dýku, kterou měli ve výbavě římští vojáci.

Extrémně vzácnou zbraň našel Schmid už v roce 2019. Informoval o tom archeology, kteří se na místo vydali. Provedli rozsáhlý výzkum, díky kterému objevili několik dalších artefaktů. Informovali o tom až nyní. 

Artefakty se nacházely na místě, kde došlo ke střetu římských vojáků se skupinou starověkých alpských kmenů. Římané je nazývali jedním slovem – Rétové. Tyto kmeny obývaly oblast dnešního a alpskou část dnešního Švýcarska, Tyrolska severovýchodní Itálie již nejpozději kolem roku 500 před našim letopočtem. V roce 15 před našim letopočtem si je podrobili Římané. Tehdejší císař Augustus totiž nařídil potlačení alpských kmenů.

Bojiště se nachází poblíž soutěsky Crap Ses a horské vesnice Tiefencastel v kantonu Graubünden. Toto místo bylo poprvé identifikováno v roce 2003, když se podařilo odkrýt první vojenské artefakty. Další nálezy byly učiněny v roce 2014.  

Schmid byl ale přesvědčený, že se určitě v dané lokalitě ještě nějaké vzácné artefakty nachází. Toužil odhalit nějaká další skrytá tajemství bývalého bojiště. „Měl jsme podezření, že toto místo ještě nebylo pečlivě prohledáno. Bylo mně jasné, že když budu pečlivě hledat, můžu očekávat ještě hodně artefaktů,“ řekl Schmid online magazínu Live Science.

Jeho tušení bylo správné. Objevil dýku, které se latinsky nazývá pugio. Je extrémně vzácná, protože existují pouze čtyři takové nalezené kusy. Schmid dýku objevil asi půl metru pod zemí. Byla vyrobená ze stříbrna a mosazi. Pravděpodobně ji na místě zakopal legionář po bitvě jako oběť bohům.  

Na místo pak vyrazili archeologové, kteří objevili několik dalších artefaktů. Konkrétně hroty kopí, zbytky štítů, hřebíky z podkov, praky a mince. „Hledání ještě neskončilo. Práce v terénu budou pokračovat také v tomto roce. Předpokládáme, že objevíme další mince nebo artefakty, které nám umožní přesnější datování nálezů,“ uvedl archeolog Thomas Reitmaier.

Schmid se naopak hodlá plně věnovat studiu zubního lékařství. Na větší hledačskou výpravu se nyní nechystá…

Zdroje: https://the-past.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Na Zoomu o tom byl dokument před cca 1/2 rokem. Super.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru