GaussMD - letmý pohled na první detektor od ukrajinské firmy Mars

Kategorie: Mars - recenze a testy , Detektor kovů Mars Gauss

Firma Mars funguje na poli detektorů snad přes 10 let, takže na její výrobky narazilo ať už fyzicky nebo alespoň virtuálně, mnoho z nás. Doteď se zabývali výrobou příslušenství - konstrukcí, dohledávaček a primárně cívek k jiným značkám detektorů. Právě tyhle zkušenosti protavili do svého prvního stroje. 

Do testu jsem se přihlásil ze zvědavosti. Znal jsem výrobky Mars jako kvalitní a bytelné, proto jsem nic jiného neočekával ani od nového detektoru. Svoje očekávání jsem však krotil s tím, že málo komu se povede dotáhnout všechny funkce a vlastnosti na první dobrou.

 

Po rozbalení krabice nastalo první překvapení. V Marsu mysleli i na klasická trápení všech hledačů, jako je ztráta drobných dílů. Krabička se šroubama a těsněním obsahovala velké množství náhradních kusů z každého druhu. Kdo skládal detektor někde v zabahněném terénu mimo auto (stává se mi, že v lese po náročném hledání ještě omývám v potoce cívku a jednotlivé tyče), ten ví, že takové těsnící gumy jde ztratit poměrně lehce. Tohle mi dalo první představu o tom, že na nás nechtějí zbytečně ušetřit.

 

Na recenzování jsem si stejně jako ostatní kolegové vybral období, kdy vydatně pršelo, pole byla podmáčená a všechno, co jsem si v hlavě krásně naplánoval šlo provést jen  polovičatě. I tak se mi povedlo testovat několik dní a vzít detektor i na svoji speciální lokalitu. Vyzkoušel jsem hledání v lese, na louce i na poli. Na konci článku pak najdete tři krátká videa, z toho dvě právě z prvních dvou dnů chození. Teď si ve zkratce povíme něco k jednotlivým dílcům a funkcím.
 

Konstrukce

 

Když jsem poprvé vytáhl konstrukci z balení, připomínala mi spíše tělo pušky AK-47. A stejně tak jako ikonický kalašnikov, je i tato konstrukce vyrobená se zaměřením na dva cíle - životnost a kompaktnost. 

 

Tyč cívky z karbonového materiálu je potažená vrstvou, která dobře chrání před oděrky i zásadním nalepením bahna. Délka tyče se nastavuje jen pomocí jednoho masivního aretačního šroubu, který není třeba utahovat velkou silou. Jedním krátkým otočením se pevně a bez vyklání nastaví požadovaná vzdálenost od hlavního rámu. Je potřeba si dát pozor, aby jste tak jako já neutáhli šroub až moc. Při testování na poli jsem sestavoval detektor při teplotě přibližně 2 stupňů. Právě změny teplot můžou u některých komponent způsobovat změnu velikosti materiálu, a asi i proto se mi pak nedařilo šroub uvolnit. Pomohlo doma v teple stříknout pod šroubek WD-40 a hodinu počkat. Tohle se asi nestane každému, ale u mě zřejmě zafungoval zvyk z používání Equinoxu, kdy je potřeba tyč utahovat na maximum, aby nebyla rozviklaná. Tohle rozhodně u GaussMD nehrozí. Všechno po lehkém utažení drží fantasticky pevně.


 

Hlavní část těla konstrukce je pocitově velmi masivní a budí dojem, že se jí nemůže nic stát ani při silných nárazech o větve či kameny. Obsahuje pogumované madlo pro držení, na jehož konci je úchyt na jednotku detektoru. Jednotka se do úchytu zacvakává nasunutím, stejně jako to je třeba u jednotky detektoru Deus. Madlo bylo možná na moje malé ruce lehce tlustší, než bych si představoval, ale jde jen o drobnost a opět zvyk z používání jiné značky. Na dotek a mávání pak bylo ale příjemnější, protože gumový povrch zlepšuje grip a míň namáhá předloktí a zápěstí. Opět je vidět, že v Mars-u mysleli i na takové drobnosti, které člověka časem můžou trápit, ale na první pohled si to neuvědomí.

 

 Loketní opěrka je v klasickém provedení jako u všech detektorů. Jediný co mi přišlo zvláštní, že neobsahovala polstrování ani utahovací proužek. Úchyty tam na něj ale má, takže se domnívám, že tyhle věci akorát nebyly součástí testovacího balíčku.Cívka

 

Dostal jsem k testování verzi s jednou cívkou Tiger. Jedná se o relativně velkou oválnou sondu 25.5x33cm, která je u značky Mars spíše prostřední velikostí. Nebudu popisovat ostatní jejich cívky, protože nebyly součástí balení a nemám s nimi moc zkušeností. Tajgr má kvalitní konstrukci, standardní pevný kryt, vyvedení kabelu je chráněno zesíleným žlutým gumovým obalem a tělo je pěkně subtilní. Je vidět, že se snažili minimalizovat váhu, ale zachovat určitou pevnost. O tom ostatně svědčí i jejich testy životnosti a šílenosti, které s cívkama prováděli.

 

 

Velice příjemné je nasazování cívky na tyč, které je pro mě u jiných značek doslova noční můrou. Důmyslně použili zámek, kdy na jedné straně je klasický šroubek, kterým cívku našroubujete a na druhé straně páčka, kterou jen posledním pohybem dotáhnete do pevného uchycení. Popravdě, když jsem to poprvé nainstaloval, tak jsem nechápal, že tento systém nepoužívají i ostatní značky. Konektor kabelu má další perfektní vychytávku, kterou je ochranný gumový obal. Doporučuji používat vždycky, když je konektor vypojený. Konektory jsou křehká a náchylná věc, do které by se vám neměl dostat prach, hlína, či voda. Ani ne tak kvůli konektoru, ale kamínky a písek můžou poškodit piny (jehly) ve zdířce jednotky.

 

Cívka osazená na konstrukci není zásadně těžší než u jiných high-end detektorů a vyvážení je poměrně příjemné. Separační vlastnosti a hloubka odpovídají velikosti oválu, ale i tak jsem byl překvapený, že takhle velká cívka byla schopná v analog režimu rychle separovat, a v zamořených místech v cL režimu chytat malé stříbro. Pokud bych si mohl vybrat, vzal bych si ještě i jednu menší cívku. Jednotka

 

U jednotky zastavíme na trochu delší povídání. Tak jako u všech detektorů, i tady je samozřejmě “mozkem” celého stroje. Interpretuje data, která vaším pohybem ruky získává cívka ze země. Proto se jí týká nejen popis “hardware”, respektive fyzické vlastnosti, ale i software a výčet nastavení, které umožňuje.

 

 

Vlastnosti jednotky

 

Jako největší světlou stránku jednotky vidím možnost odepnutí z konstrukce. Výčet výhod je přitom obrovský - ať už jde o praktičnost pro přenos v batohu a s tím spojenou ochranu před poškozením, nabíjení v autě nebo kdekoliv jinde, bez nutnosti vytahovat celou konstrukci, velice rychlé sestavení detektoru atd. Mnozí to znají z konstrukcí Deusů. Za mě super tah.

 

Nabíjení probíha magnetickým konektorem s USB přípojkou. Tak jako u jinách “mag-safe” konektorů, i tady dávejte pozor, aby se vám na magnet nedostával černý magnetický písek. Ten umí způsobit zvýšení odporu v místě kontaktu, čím se může konektor zahřívat a vyhořet, resp. zpomalit nabíjení. Tohle platí u všech detektorů nebo elektroniky s takovým typem nabíjení. Jinak se Gauss nabíjí pěkně rychle, pohodlně a jde ho nabíjet i během hledání.

 

Displej je kvalitní a umožňuje podsvícení. Nejedná se o grafický displej s pixely, ale panel se segmenty, kde je pevně dané, jaké informace může zobrazovat. Proto jsem se trochu podivil, že Gauss neukazuje u ID taky orientační hloubku. Displej totiž stupnici na hloubku obsahuje. Později se ke mně dostala informace, že přichází update software, který má už obsahovat indikátor hloubky a další vylepšení. Jako jednu z nevýhod bych možná zmínil právě trochu zanedbanou marketingovou komunikaci směrem od firmy Mars. Uvítal bych speciální Facebook nebo Twitter stránky zaměřené na novinky kolem vývoje, kde by komunikovali v angličtině. 

 

Nastavení jednotky

 

Vzhledem k předchozím recenzím a poměrně slušnému manuálu, nebudu zacházet u nastavení do detailů, ale vyjmenuji vlastnosti, které mají na funkci zásadní dopad.

 

Po zapnutí detektoru pomocí napájecího tlačítka, se zobrazí základní obrazovka, která obsahuje poměrně velké množství údajů a indikátorů. Uprostřed je klasicky prostor pro ID cíle a indikátor hloubky. Narozdíl od jiných značek, zobrazuje displej prakticky všechny hodnoty, které máte nastavené, s výjimkou volume/fe-volume. Kromě toho je tam obskurní ukazatel venkovní teploty. Mnoho lidí se podivilo, proč je taková informace neustále na očích, ale při hledání někde na Sibiři nebo v poušti si úplně dobře dokáži představit, že se dostanete ke kritické hodnotě tepoty, kdy je lepší detektor odložit, jestli nechcete přijít o baterii, cívku nebo jednotku.

 

Po zmáčknutí tlačítka nastavení, se dvěma tlačítky posouváte po položkách menu. Pojďme se se ve zkratce podívat, co k čemu slouží.

 

Gain (Citlivost)

U citlivosti není co řešit, platí podobná zásada jako u ostatních značek. Můžete si dovolit zvyšovat podle toho, aby byl detektor klidný a stabilný. Většinou uplatňuji zásadu, že zkusím snížit o 20% z maxima a hodnotu zvyšuji, když je lokalita moc tichá a čistá.

 

Disc (Diskriminace/tón zlomu)

Gauss používá tónovou diskriminaci, kdy nastavíte, u kterého ID, se má lámat stupnice do barvy. U většiny detektorů to je někde kolem 0, já chodil na radu zkušenějších -2, ale v podstatě si do začátku vystačíte i s 0. Úplná audio diskriminace železa se pak dá dosáhnout snížením FeVol na 0, čímž si zvuk železa úplně vypnete. Nejde tak zatím diskriminovat jednotlivá ID, ale není to ani potřeba.

 

Freq (Frekvence)

U frekvence přišli chytře s možností nastavovat “univerzální” frekvenci 16kHz nebo vysokou frekvenci vhodnou na droboť jako jsou oboly nebo přírodní zlato, a sice 48kHz. Tyto dvě hodnoty jsou rozlišeny písmeny L a H, za kterýma je ještě číslice, která indikuje posun o několik Hz, aby se dva Gaussy nerušily. Avšak trochu matoucí je fakt, že L1 a H1 mají snížený výkon (proud do cívky) o 50% a L2 a H2 o 25% snížený výkon. Tyhle frekvence je vhodné zvolit, když je půda moc vlhká nebo nestabilní (díky mineralizaci či rušení). Možná by Mars mohli na tento fakt upozornit i nějakým indikátorem, protože v návodu je to napsané malinkým písmem a dokáži si představit situaci, kdy si to uživatel nastaví a bude se podivovat, že detektor nevidí dostatečně do hloubky.

 

Search (Režim podmínek hledání)

Toto nastavení v podstatě umožňuje lépe odladit detektor a zvýšit jeho stabilitu, když jste na problematické lokalitě. Obsahuje nastavení low, normal a high, podle toho, jak moc je hlína mineralizovaná a vlhká. Já jsem většinou zvolil bezpečnou možnost normal.

 

Mode (Pracovní režim)

Režimy intenzity zpracování dat z cívky. První možnost Analog vám rovnou dává odpověď bez dalšího filtrování, takže odpověď je extrémně rychlá a budete tím pádem užívat výhody dobré separace. Nicméně může kolísat stabilita a přesnost zobrazeného ID. Co jsem zaznamenal, že u menších a špatně natočených cílů mělo v analogu ID tendenci hodně skákat a člověk si pak nemusel být úplně jistý. Filtrační režimy cL a CL jsou pak lehce pomalejší, ale cL jako bezpečná možnost asi bude fungovat dobře skoro všude. Chodil jsem s ním a stabilita i rychlost byly OK. CL je pak intenzivnější filtr, který jsem jen párkrát zkusil zapnout, ale nezaznamenal jsem extra lepší výsledek. Možná by stál zato třeba v lese.


Vol (Hlasitost barev)

Hlasitost barevných signálů. Protože jsem chodil bez sluchátek, nastavil jsem na začátku nějakou nižší hodnotu (kolem 6) a už jsem u ní zůstal.

 

FeVol (Hlasitost železa)

Hlasitost železných tónů, resp. diskriminovaných tónů. Tady jsem chodil nastavení 2, ale zkoušel jsem na poli železo i úplně vypnout. Rozhodně je to dobrý zkusit, když je lokalita hodně zahlcená železem a máte problém se soustředit na dobré tóny.

 

Trans (typ audio výstupu a kanál)

Tady je možnost vybrat si, jestli chcete výstup do repráčku nebo do sluchátek. U sluchátek pak nastavujete kanál přenosu. 

 

Mimo to je nabízí jednotka odladění země ve dvou módech - automaticky (pumpováním dokud se dostatečně nesníží zvuková odezva) nebo manuálně - tím samým pohybem a mačkáním tlačítek, které posouvají hodnotu.

 

Na dvou vrchních tlačítkách (ladění půdy a nastavení) jsou v rožku ještě dvě malé ikonky, sluníčko a měsíc. Podržením tlačítka se aktivuje toto nastavení, které u sluníčka znamená podsvícení displeje a u měsíčku jde o zajímavou a pro mě dlouho očekávanou (vždycky jsem si říkal, kdy s tím konečně někdo přijde) funkci uspání. Proč? Protože když na chvilku potřebujete položit detektor na zem, zkusit dohledávku jiným detektorem, nebo projít kolem rušivého ohradníku, ne vždy chcete detektor dokola vypínat a zapínat. Touto funkcí Gauss na chvilku uspíte, nastavení vám zůstanou a nemusíte čekat u zapínání. Zřejmě taky šetří baterii. Pro někoho možná prkotina, ale u starších software verzí Equinoxu byl problém, že detektor hrál jako orchestr, když jste zapli mobilní data. Přesně kvůli tomu jsem vždycky chtěl funkci spánek. V Marsu se někdo fakt zamyslel.Poznatky z terénu

 

Jak jsem už psal v úvodu, rozhodně těch pár upršených dní nebylo dost na to, abych se s Gaussem dobře naučil a naposlouchal si jeho tóny. Apropo tóny - připomínají mi starší Sega hry. Zvuky jsou příjemné, ale chvilku mi trvalo si zvyknout na barvu. Někdy mi přišlo, že železné tóny jsou v podstatě výraznější než barevné. Patrně proto, že jsou moje uši zvyklé na papoušky od Minelabu.

 

 

V lese jsem chodil s nastavením G: 36, D: -2, F: L3,  S: no, M: cL, V: 6, FeV: 2.

Od první chvíle jsem po zapnutí neměl v lese problém. Vyhodnocení ID mi přišlo podobné hodnotám, které mi ukazoval v lese Orx, když jsem ho testoval - a dokonce s podobnou cívkou. Dokonce ukazoval skoro stejné ID na malou stříbrnou minci, jako Orx, který ji našel. To jsem už tušil, že poznat dobrý cíl nebude problém.

 

 V místech, kde není potřeba zásadní separace, jsou tyto velké cívky doslova zázrak, a tahají dobré cíle z nesmyslných hloubek. Chodil jsem les, kde jsem týden předtím našel zlatý prsten a nějaké stŕíbro. Trochu jsem doufal, že tam toho bude víc, ale nakonec jsem kopal knoflíky ze 30 cm a hromady kulí a nábojnic. Gauss tam docela exceloval a moje obava, že mi nesedne a budu chtít co nejdřív vzít do ruky Noxe, se nenaplnila. Po několikahodinové upršené hledačce, jsem měl hromádku knoflů, novodobých mincí (mědáky a sockačky) a spoustu kulí a projektilů. 

 

 

Na louce a poli jsem pak napoprvé zvolil vysokou frekvenci, a teda nastavení vypadalo takhle: G: 34, D: -2, F: H3,  S: no, M: cL, V: 6, FeV: 0.

 

Podle toho, kolik železa zrovna v okolí bylo, jsem buď zapínal, nebo vypínal jeho zvuk. Teď zpětně bych možná zkusil na tom místě i H2 nebo H1, ale alespoň jsem si dokázal, že i s plným výkonem to v zamořeném prostředí jde zvládnout. Musíte se ale připravit na kolísavou stabilitu a hodně železných prozvuků.

 

Na louce mi Guass poprvé vyrazil dech. Chodil jsem na místě, kterému říkám “Zlatý drát”. Jde o lokalitu, kterou jsem objevil a s archeologem se tam snažíme zmapovat pravěkou aktivitu. Po místech s koncentrací nálezů se už prohnalo několik lidí s Equinoxy, Deusy a dokonce Vanquish. Postupně už na místě zůstalo jen spousta železných prozvuků. Proto jsem vlastně jen chtěl srovnat, jak bude Gauss tyhle “prozvuky” interpretovat. Jde o železem a struskou zamořené místo. Po 15 minutách jsem měl najednou pod cívkou stabilní ID 83, které mi na hezký cíl přišlo moc vysoké. Neuvědomil jsem si v ten moment, že vysoká frekvence lehce posouvá ID výš, takže by to možná v nízké frekvenci mohlo odpovídat 65-75. Po výkopu se na mě vyvalil římský denár. Byl jsem nadšený a moje motivace stoupla o 200 procent. 

 

Po několika hodinách se mi povedlo nasbírat kousky bronzu, od velkých kusů až po drobné plíšky, ne větší než třeba vídeňský fenik. Skoro všechno to šlo z rozumné hloubky a z prostředí, kde kolem byly kusy železa a strusky. Rozhodně jsem byl spokojený, akorát na tomto místě bych už ocenil nějakou menší, ideálně sniper cívku. Zároveň bych si tam dnes už nastavil asi H2 frekvenci.

 

Závěr


Po tomto povídání asi nikoho nepřekvapí, že GaussMD zařadím mezi high-end detektory, a označím do budoucna za vážnou konkurenci zavedených značek. Určitě se našlo pár věcí, které bych zlepšil, změnil nebo přidal, ale neočekával jsem, že mi takhle rychle přiroste do dlaně. Neřekl bych, že se jedná o detektor vhodný pro začátečníka, protože nastavení a možnosti, které nabízí, budou pro nováčka matoucí. Bude to detektor pro mírně pokročilého uživatele, který přemýšlí o tom, že posune svoje hledání na vyšší úroveň. Při výběru nového detektoru je nejlepší si stroj osobně nejdříve vyzkoušet a zjistit, jestli mi sedí jak ergonomicky, tak chováním a zvuky. Teď mohu říct, že pokud plánujete upgrade vyplatí se vyzkoušet si i Gauss. Na závěr ještě zmíním, že mě mrzí, že jsem časově nestíhal otestovat Gauss na prospekci, kde je možné najít třeba keltské oboly. Docela bych se podíval, jestli zvládne Tiger zobnout si tak drobnou stříbrnou minci. Třeba to bude dobrá motivace a nápad pro další testery.

 

Díky obchodu lovecpokladů a Elmarovi za zapujění, zároveň se omlouvám za natahování dodání recenze z pracovních důvodů.

 

Karpaťan

Video představení

Video les

Video louka

neznámý
91494 63

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Skvělá recenze a videa! Na to jsem se těšil! Jsem rád, že jsem si Gauss mohl taky chvilku vyzkoušel. Překvapila mě jeho pevnost a pocit neotřesitelnosti. Každopádně by mi na něm víc vyhovovala S konstrukce. Zajímalo by mne, zdali by šla jednotka namontovat na univerzální kosntrukci od téhož výrobce. Možná někdo zasvěcený odpoví.

Noo, považovat velký železný předmět za malé stříbrné kolečko je přinejmenším faux pas.
Ač byl předmět kruhového uzavřeného tvaru, přece jenom tohle by tak „zkušený“ hledač měl rozlišit na první dobrou.

Jinak jsi tomu dal, myslím, maximum.
Takhle obsáhlou recenzi jsem zde rozhodně za poslední dobu nečetl a hlavně testování muselo zabrat moře času. Vzhledem k tomu, že jsi to ale točil hlavně pro své fanoušky, tak jsi spojil příjemné s užitečným.

Zajímalo by mne, zda jsi zaznamenal nějaká negativa. Něco, co ti bylo od začátku nepříjemné.

Díky za další pohled na Gausse. Ze zkušenosti vím, že ten týden, navíc necelý, když se počítá s poštou, je fakt málo. Mám rád ty záběry v terénu, já je nezvládl pro déšť natočit. Dobrá práce.

Namor: K negativům - třeba ten posun frekvencí mi přijde naprd, že v Marsu nevyřešili, protože (dle mého laického pohledu) je to jen o nějakém automatickém přepočtu a člověk by pak na to nemusel furt myslet a vyhodnocovat sám. Obzvláště při opakovaném přechodu na zcela odlišnou lokalitu, kde se mění nastavení. Jinak je to slušnej a poměrně odolnej detektor pro přechod do vyšší střední, pokud z nějakého důvodu nechceš multifrekvenci.

To Namor: Když ti tady zakopu 10 železných kroužků mezi mince, tak s tím DeLenem nepoznáš ani polovinu. Skoro bych řekl, že je jenom budeš hádat :-) :-) A to se klidně vsadím :) Stačí když ti je šoupnu tak do 15... 20 cm, nebudeš vědět vůbec nic ;-)

Ahoj, diky za pěkný test i videa. Pročetl jsem všechny testy na Gausse a už jen čekám až bude na skladě. Jak vychází porovnání s Vanquishem 540 nebo Noxem 600? Předem díky za rady a názory před koupí.

Elmara - počkej, počkej.., jak mezi mince? Ten kroužek mezi žádnýma mincema nebyl. Tohle vypadá na sázku :-D :-D

GM4Pro - díky za postřeh.

To Namor: kdykoli :)

karpaťan - ano, s tím souhlasím. Měl jsi Gausse na chvilku a neměl jsi ho naposlouchaný.
Konstrukci se asi nedá vytknout nic, zdá se být velice bytelná. Zvyknout si na nastavení, zvuky a pod.
Z mého pohledu, na mě jsou detektory tohoto typu dost složité. Variabilita nastavení je něco, co nehledám a nevyužiji. Přesto se mnoho výrobců tímto směrem vydalo neb cílová skupina je daná. Díky za reakci.

Elmara - :-D :-D

:-D :-D :-D

To máchání je hrozně rychlé - chce to zvolnit. No a ta motyka.... raději ani nevědět kolik věcí už si s ní trefil :-D :-D :-D

Koukám že v dnešní době stačí mít na hlavě kameru a člověk je rázem odborníkem a testovatelem, ale musím říct že v rybařině je to stejný, :-D... Kazdej kdo si dá na hlavu kameru je odborný lovec kaprů, like a odběr s námi budete vědět jak na kapry :-D

Pro všechny testery. O víkendu dáme na stránky hlaování o nejlepším testu Gausse. Bude to do 15 tého. Tak aby vítěz dostal detektor ještě pod stromeček :)

J.Deeer - a všichni mají jedno společné, věk 25-35let.
A strejc s rádiovkou, co mastí jednu trofejní rybu za druhou ani neví, že nějaký jútúbe existuje. Taková je doba, smiř se s tím nebo se budeš zbytečně trápit :-D :-P

Elmara - tak to bude hodně zajímavé.

Džon dýr ___ tak si nasaď kameru a toč taky.
o:-) nejvíc miluju tyhle šťourali :-/

Carpaťan ___ super recenze, jen tak dál 👍

Dobrá recenze , nenech se odradit rejpalama.Videa z reálného hledání jsou dobrá , aby si každý mohl udělat představu o odpovědi detektoru.
Železnej kroužek doběhne víc jak 90% detektorů na trhu.

namor : radši se nesázej , tady v týhle partě ty sázky končí někdy sice dobrým rumem , ale taky koupáním v zasajrajtěném žabinci .Zeptej se pilota :-D :-D :-D

Prospektor: Myslím , že to půjde dát na kdejakou konstrukci , stačí jen vyrobit , nebo vytisknout tu placku co na ní přiděláváš jednotku. Taky si chci udělat lehkou konstrukci k té malé 7" sondě , která mimochodem pěkně funguje. 8-)

K těm sázkám https://www.youtube.com/watch?v=YQN1I72K9NM

habán - tak já to raději nechám na jaro :-D

Já si nechci zapojovat do vaší diskuze ale osobně chodím s jedním detektorem posledních 15 let a řekl bych že první dva roky jsem se učil jak ho úplně vyšťavit a dostat z něj to maximum. První dva měsíce když jsem si ho koupil v roce 2005 jsem měl sto chutí s ním fláknout. Možná dneska po 15 letech bych byl schopný o něm napsat adekvátní recenzi. Takovou obyčejnou možná za rok protože chování detektoru na určitých místech jako je čedič písek atd nebo v mrazu po dešti na sněhu,za sucha ve vodě a tak dále se prostě za pár dní vychytat nedá.A jako že fakt pro válkaře :-Dto bylo hodně s nadsázkou podle toho videa.. Věř mi že jsou válkařský fleky kde se s tímhle strojkem podle těch videí nechytneš A že detektor je stabilní? Tak to je snad základ aby ti detektor nekvíkal při každém mávnutí nebo dotyku s trávou jen tak. Podle toho posledního videa to moc výhra na rusolagry taky nebude asi jako u Noxů.Nakonec si myslím že tyhle rychlotesty jsou spíše kontraproduktivní.Snad nevadí názor dinosaura jako já který se kdysi přestal vyvíjet a dosáhl maxima dvou čudlíků na desce on/off a sens. Ale i jen s těma dvěma čudlíkama je můj starý strojek úplně někde jinde a po letošním upgradu cívky ....
Může to být dobrý detektor ale takovýhle prezentace mu spíše škodí jak jsem psal kontraproduktivní. Možná kdyby to bylo video od někoho kdo s tím fakt umí a ukáže maximum,stabilitu,rozlišování chování na čediči atd pak bych třeba ..wow super a zamyslel se nad svým dinosauřím chováním a přemýšlením,popřemýšlel bych a třeba přehodnotil a nakonec by to mohla být nová láska na dalších 15 let :-)

A nevím co napsal John tak špatného.Nebo tady člověk nesmí napsat svůj názor?Já třeba si o Johnovi myslím i o jeho bráchovi že jsou oba pohodový týpci..možná proto jsem reagoval.

Wladyslav , tyto "rychlo" testy jsou o prvních pocitech testerů a určitě nejsou kontraproduktivní . Když si na videu může někdo skouknout zvukovou odezvu nastavení a podobně tak určitě vidí víc než na fotce v e-shopu.
A neodpustím si , ty hodnotíš , kde se ten detektor nechytne a to jsi ho neměl v ruce ;-)

Ano právě z toho videa resp.z tý části louka jsem si udělal svůj názor Habáne.Vadí ti snad že mám svůj názor?Vadí ti že jsem ho napsal?Prosím tedy o smazaní mého názoru.
PS a tvojí reakci plně chápu...

Nevadí mě názory jiných , jen mám taky ten svůj. Nic nemazej ;-) Tohle testování je myslím od Elmary dobrá věc. Vlastně každej měl možnost se přihlásit a detektor si osahat. Já se také přihlásil , hlavně protože tu byl jen ten jeden kus . Nechci ani do nějaké soutěže. Detektor mě zaujmul , tak ho máme už doma ve stáji a testuju , když se dá. Ono by se nemělo hodnotit jak ten dotyčný umí nebo neumí máchat , nebo že nezná fígle couvnutí s cívkou aby poznal to železo na špičce. Jde spíš o snahu a o první dojmy z nového strojku. Máš samozřejmě pravdu , že to chce čas než se prolouskne jak vytáhnout z mašiny maximum a hlavně přečíst její neduhy. I když u někoho jak to za ty roky znám ani čas nepomůže :-D :-D :-D Každopádně až toho s ním naběhám dost tak napíšu víc poznatků ať už do článku nebo do jeho vlákna.

Jasně pak to má nějaký smysl.Já takhle testoval LP 30 o kterým jsem byl přesvědčený že je to omyl/pokus.Měl jsem ho asi čtyři měsíce,čtyři měsíce jsem ho testoval a bylo to zrovna přelom zima/jaro střední čechy/sever čedič/ruský lágry.Taky to není moc ale jsem v terénu 3-4 týdně tak myslím že jsem trošičku do něho zabřehl.Možná to bude znít divně ale nebýt jedné chybičky tak za mě do lesa a na válku dobrý startovací detektor určitě jeden z nej v tý cenový relaci.Možná to u mě dělalo taky to že je jednoduchý jako já a jen dva tóny žádná kapela a řízení se podle nic neříkajících čísel ale sluchu.Nebýt tam té jedné otravné chybičky měl by u mě dodnes čestné místo hned vedle Adventouška.

Tak ale pánové, přečetl jsem už všechny komentáře. A prosím... o:-) odpoví už někdo Prospektorovi??
Půjde ten Gauss hodit na univerzální vodící tyč od Mars?? :-) Jestli ne tak kupuju ORXe, já už ten Simplex proste nedávám :D

Musíme to otestovat, asi to pujde. Ale dokud neskusím, tak netvrdím.

Ittaa - Díky. Mně by přišlo totiž super, kdyby výrobce napadlo, že by jednotka pasovala na oba druhy jeho tyče. Někdo má rád Téčko (můžeme mu tak říkat?) a někdo raději Esko. Představte si, že by si člověk dokonce mohl vybrat, s jakou verzí si stroj koupí!
Elmara - Přimlouvám se a děkuji :)

To Alois25: Gauss MD je lepší než Vanquish 540 a myslím že srovnatelný jako Equinox 800 ale za lepší peníze, detektor jsem testoval měsíc a nasbíral spousty poznatků :-)

To JohnDeeeree: Za tak krátkou dobu co Carpathian testoval Gauss MD nemohl napsat nic víc co napsal, spousty informací nemohl ani ověřit já jsem detektor musel chodit cca měsíc abych porozumněl a ověřil některé věci ;-)

Tak v minulém vlákně mi nikdo neodpověděl a tady je to zas. Tak se hloupě zeptám zas. Píše se tady, že Gaus má režimy L a H a pak se tu píše, že L1 a H1 a L2 a H2 mají snížený výkon.Takže mě zajímá. Má tento detektor režim L a H bez čísel s plným výkonem, anebo jen L1/2 a H1/2 se sníženým a k tomu nějaký základní? A proč se řeší vlhká půda sníženým výkonem? Jeden testující tady dokonce psal, že chodil v dešti a mokru a přitom psal, že tyto nastavení nepoužil, což nechápu.
Brainscan: zajímavé tvrzení. Opravdu srovnatelný s EQ800? To by mě zajímalo. Můžu vědět víc? Děkuji.

Brainscan právě jsi mě utvrdil že mám jít do Gausse :-D
Sleduji dlouho testy na YouTube a jsem přesvědčen, že to bude dobrý výběr ;-)

To Poki77 když sečtu všechny + a - tak je na tom MD Gauss lépe než Equinox 800 aspoň v mé lokalitě. Velké plus je minimální rušení na frekvenci 48Khz v oblasti ohradníků, tam kde byl Equinox 800 zarušený tak tam je MD Gauss jak beránek. Hloubkově jsou detektory na díře srovnatelné jediná věc co bych řekl že má MD Gauss horší než Equinox 800 je audio odpověď, musel jsem trochu laborovat a vyzkoušet více sluchátek abych byl s audio odpovědí spokojený. Jinak cenově se nedají detektory srovnávat Equinox je o dost dražší proto je určitě MD Gauss lepší při srovnání ceny a výkon

To pexeso nebudeš zklamaný, pokud nejsi příznivcem audia od Minelabu tak nevidím důvod si detektor nepořídit. Osobně bych možná zvolil i variantu která obsahuje 2 cívky pokud to již není příliš drahé

Další zaručeně lepší detektor než equinox Máro?

Brainscan drahé to není :-). Cena je víc než příznivá :-D

To Radovan: nikdo z LP nic takového nepsal. Já opravdu nemůžu reagovat na každý nesmysl v chatu. Pavel mi poslal něaký odkaz, kde před 14 dny tady borec tvrdí, že měl poprve Vanquishe v ruce a už ho tady posuzuje a porovnává s Gaussem.... Každý si musí reálnou představu udělat sám. Myslím ale ,že majitelé Vanquishů a Equinoxů mohou opravdu zůstat v klidu, ostatně testoval jsi to sám a recenzi jsi neposlal. Minelab co by technologická jednička nějaké to okopávání musí vydržet. Když jsi nejlepší, tak se s tebou vždy bude každý srovnávat, tak to prostě je.

Ahoj, nedá mi to nenapsat své dojmy. Tedy z pohledu začátečníka (to jsem asi meměl psát), začínal jsem se Simplexem ten mi ale znárodnil můj syn, takže jsem se poohlídal po něčem novém. Tedy jako že chci chodit málo a spíš pro zábavu ta to byl Vanquish. Pak se objevila tato novinka a recenze. Nemusím šetřit tak byl díky LP hned doma. No nachodil jsem tak cca 20-25 hodin, a za tu dobu jen jednou nabíjel, jen tak pro jistotu, tedy baterka dobrá. Ale to nastavování, šílenost pro mne. Na mokých loukách jsem se nechytal s odladěním půdy při H 2 a vyšších frekvencích. Nakonec to šlo, chce to čas a si s tím pohrát. Ale já nechci zkoušet ale hledat a ani moc kopat. Tedy některé cíle jsem ve 30ti až 40ceti cm vzdával, dosah tedy má. Co jsem však nezkousnul byla ergonomie a pro mě chromajzla váha cívky. Určitě by mu slušela sniper cívka i pro separaci na droboť. Nakonec šel po měsíci z domu. Mám tedy Vanquish a jsem spokojen. Takže má rada, chce si to předem osahat.

:-)

Dobře nastavenéj Equinox prostě nemá konkurenci 🐬🐬🐬🐬

To foky59: Nachodil a naposlouchal jsi asi málo protože MD Gauss je o kus dále než Vanquish 540 , konkuruje Deusu a Equinoxu, testoval jsem oba detektory hned po sobě a jak na díře tak v terénu byl daleko lepší MD Gauss než Vanquish 540. Vanquish 540 je nyní králem detektorů pro hledače začátečníky v ceně kolem 10tis. Ergonomie a váha je na tom velmi dobře, detektor je krásně vyvážený a není těžký narozdíl od Vanquish 540 který padá na cívku :-)

To Brainscan: nechci tady nějak ničit tvoje zapálení pro Marsy. Sám jsem fanda malých značek a taky se na lecčem sami podílíme. Ale opravdu není možné ten detektor srovnávat s EQ 800. Vyprávíš tady věci, které nejsou pravda. Na na většině cílů je tam velký rozdíl, stejně tak ve vyhodncení a na drobných stříbrech.... atd.. I ta porovnávka s 540 to hodně nesedí. Lidi mi tady posílají odkazy, že jsi 540 měl před 14 dny poprve v rukách a teď to tady hodnotíš.

Testuj na delší dobu zakopaných věcech, ne na čerstvých dírách a když bdeš mít chuť, tak se zastav. Protáhneme tě jak starým polygonem tak průchozím. Stejně tak testem v železe.

Gauss je ale každopádně hodně povedený detektor a je to dnes vrchol jednofrekvenční technologie. Nestojí tam ale sám. Stejně tak jsou tam povedené detektory od Nokty, Fisher F75 samozřejmě Deus od XP. Jsem ale přesvědčený a má to svoje opodstatnění v realných informacích, že žádná velká firma už nevydá špičkový detektor, který by nebyl multifrekvenční. Tady má ale Minelab obrovskou výhodu, jelikož oni tyto technologie vyvíjí od roku 1993. Určitě bude zajímáve sledovat, co přijde tak za dva roky u těch velkých značek.

Videa od Poláků sleduji a dost dobře si vede golden mask, tak jsem byl překvapen i u Xp goldmaxx jen kdyby nebyl za 20 tisíc.

Brainscan: A mně zrovna prijde Van 540 nejlehci z tech co jsem drzel v ruce :-) Ale je fakt, ze Gausse jsem nemel.
JohnDeeer: Pan je odbornik na posuzování lidi, ktere ani nezna :-) Nerikaji Vam Brouk Pytlik? :-D

Karyon, pane karyon s motykou, děkuji vám za váš názor... Neříkají

To Brainscan: asi jsi nepochopil co jsem napsal ohledně dosahu a tak, a tvé hodnocení detektorů je ryze subjektivní, ničím nepodložené. A co se týká ergonomie jsou dva takové typy konstrukce proto jsem psal ať si každý zkusí co mu pasuje.

V první řadě je důležitá dajná lokalita... čím jí člověk vyzobe až tak důležité neni :-D :-D ;-)
Kdyź porovnáme dejme tomu MD 3009 v roce 2004 versus ty dnešní namakaný mašinky 2020 vždycky na nálezy podle mě vyhraje MDečko :-D :-D :-D
Tak se furt nehádejme stejně pro většinu lidí je nejlepší detektor zrovna ten který mají v ruce a nedají na něj dopustit ;-)

To Wladyslav: chce to chodit i něco jiného než jenom to jedno pole :). Navíc co se týče drobných stříber nebo zlata... to tam všechno po detektoru který uvádíš zůstalo. :-)

:-D :-Dtak to možná jo ale ne všichni pasou po zlatě a agečkách a první zlaťák jsem našel právě s mdéčkem :-Da prstýnky na lágrech taky zobal tenkrát statečně :-D

Tak IDčka a pracny :)

Je dobře že nejsme oba dva tvrdohlaví :-D :-D :-D ale věř mi že emdečko na lágrech zlaté prstýnky dávalo fakt docela v pohodě :-Da tu gold desetikaču taky vzal tenkrát v pohodě v cca 10 číslech :-D hele vím jakou nostalgií trpíš ke Troyovi tak já to mám to samé s MDečkem :-)... A už mlčím :-D

můj tradiční dotaz co čedič?

To kim: mám tady docela čerstvé zprávy, že jako super. Ale nejsou to naše testy. Snad se tady kluci ozvou řeknou ti víc ;-)

Elmara:kdyby náhodou ozvali dej vědět ať to nepošvihni dost mě to zajímá.

To kim: bude tady jeden rozchozený detektor a jelikož nastavení je triviální, hledač co hledá dlouho jako ty ho dá během 2 minut .Můžeme ti ho pak i půjčit. Ty lokality nejsou stejné, což ti nemusím vysvětlovat znáš to sám.

Elmara: ok paráda rád ohmatám.

Dám to vědět přez obálku, jak to bude volný :)

Elmara:moc diky

To není za co. Pro nás je každý další normální pohled jenom přínos. :-)

Wladyslav: znal jsem jednoho, MaraXP se jmenoval, ten taky měl pověstný Adventis :-).

:-D :-D :-D Jj ;-)

:-D :-D

:-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru