Golden Mask 7 -test a malé zamyšlení

Kategorie: Golden Mask - recenze a testy

Na podzim se objevila zpráva o nové Sedmičce od Golden Masku, a proto jsem se hned zajímal o možnost testovaní. První zprávy dávaly tušit, že nástupce Šestky bude mít rozšířené frekvence a také bezdrátovou cívku. Něčeho se sedmička dočkala, ale něčeho ne.

První dojmy

Detektor dorazil a byl jsem velice překvapený velikostí krabice. Je vůbec možné, aby se celý detektor naskládal do něčeho tak malého? Ano, lze, a to i ve verzi WS s bezdrátovými sluchátky. Po vyskládaní jsem si  všimnul, že v balení je pár úplně nových věcí. Nový šaft, bezdrátová sluchátka a cívka Fighter 24 cm. Tyče šaftu jsou vyrobené z nového síťovaného karbonu a zámky jsou větší a robustnější než na předešlém modelu. Povrchová úprava i design jsou opravdu povedené a myslím si, že patří k nejlépe zpracovaným šaftům na trhu. Nové zámky mají odlišnou vnitřní konstrukci, která už není tvořena dvěma segmenty nasazující se na tyč, ale už jen jednou kulatou koncovkou, která je napevno uchycena k horní části vnitřní tyče. Důsledkem této úpravy je, že konstrukce má lepší vedeni s minimální vůlí. Větší zámky se lépe povolují nebo dotahují, a to i s nasazenou rukavicí a po celodenním hledání nedochází k samovolnému povolení, a to ani při plném vysunutí. Nové vložky zámku mají také jednu nespornou výhodu a to, že při rozebírání nic samovolně neupadne a nic neztratíte. Jinak skladnost je naprosto excelentní a komplet s cívkou Fighter 24cm měří pouze 63 cm, což je ještě méně než u nové Manticory.

Další úplně nová věc v balení jsou bezdrátová sluchátka, která se ovládají pomocí čtyř tlačítek a jednoho otočného kolečka. Popíšu jednotlivá tlačítka a jejich funkce. Ovládání se nachází na pravé straně úplně naspodu je otočné tlačítko, kterým regulujete hlasitost. Super velikost,nemusíte sundavat ani rukavice. Dále k vrchu je umístěno tlačítko na dočasné přerušení přenosu zvuku z detektoru do sluchátek, následuje tlačítko ON-OFF, tlačítko zvedání telefonu a poslední je párování. Protože jsem k detektoru nedostal návod ,tak jsem vše zkoušel pokus omyl, a i přes zvolený stejný postup jako například u Equinoxe, se mi párování s mým mobilním telefonem nepovedlo. Takže nezbude nic jiného než si počkat na přesný návod od Golden Masku. Jinak jsou sluchátka komfortní s dobrým vypolstrováním náušníků a horní části oblouku. Vše je robustní a dobře nastavitelné, akorát se mi zdá, že zvuk je hodně přebasovaný.

Teď k samotnému detektoru

Trošku nemilým překvapením bylo zjištění, že v bateriovém  boxu se nenachází klasický systainer pro deset dobíjecích článku, ale pouze tří větší baterie napevno spojené s detektorem. Takže kdo byl zvyklý mít v batohu náhradní systainer, tak má prostě smůlu. Baterie si v terénu už neprohodíte.

Nové baterie mají solidní výdrž a také se rychle nabijí a nabíječka je součástí balení.

Já jsem při testování chodil se zapnutým displejem a nastavením P.Boxu na Hight a po osmi hodinách baterie ukazovala ještě třetinu kapacity, takže reálná výdrž je dvanáct hodin a bez podsvícení ještě déle.

Jinak detektor byl v mém případě osazen novou cívkou Fighter 24cm. Cívka je velmi lehká, a to pouze nějakých 409g včetně krytu a s novými menšími bateriemi je celý komplet perfektně vyvážený. Cívka však není bezdrátová jak se proslýchalo ale kabelová. Nová cívka má jinak řešený vstup kabelu a to pod mírným uhlem zezadu. Popravdě jsem nepřišel na to v čem je tohle řešení lepší než u starší Spiederky.

Box elektroniky zůstal rozměrově stejný jako u předešlého modelu a zachováno bylo i stejné rozložení ovládacích tlačítek a tří úrovňový systém ovládání. U Sedmičky úplně odpadla možnost nastavení kontrastu obrazovky jako tomu bylo u GM SE plus. Malá změna tam však stále zůstala a dá se provést po zapnutí detektoru .Po zapnutí a hlášení Golden Mask a balancing můžete krátkým stisknutím on off zapnout podsvícení. Následně provedete dvě krátká stisknutí on off po sobě a vypnete tím diskriminační spodní stupnici a teď pouze podržte dlouze mínus nebo plus (vypnutí diskriminace je pouze dvě vteřiny). Dojde k drobné úpravě kontrastu, a to mínusem do šedé barvy a plusem do sytě s nádechem do fialova. Je to pouze drobná úprava, ale je dobré o ni vědět.

Popis funkcí

Funkce Menu je shodná  s předešlým modelem a slouží pro rychlé zapnutí a hledání bez složitého nastavení. U Šestky byly čtyři programy: Coin, Relic, Gold a Beach. U Sedmičky jsou Field, Park, Gold a Beach. Nevím co výrobce vedlo ke změně, ale dle mého názoru se mi starší popis zdál lepší a lépe vystihoval na co hledač půjde.

Jednotlivé programy_tovární nastavení

Field: Freqvency 14KHz, P Box-Medium, Treshold signál-90, Audio-30, Disc-2tone, Disc Depth-10 ,Boost-4 ,Sound IR.volume 6 ,NF.volume 8 ,IR.tone 0 ,NF tone25 ,GB.FX mode, GM.stab.off.

Park: Freqvency -24KHz, P.Box-Medium, Treshold signál-90, Audio-30, Disc-2 tone, Disc Depth-14, Boost-4, IR.volume 8, NF.volume 8, IR tone 0, NF tone 25, GB.FX mode, GM.stab .off.

Gold: Freqvency – 44KHz, P.Box-Medium, Trehold signál -80, Audio -30, Disc 2 tone, Disc Depth-12, Boost-3, Sound IR.volume 8, NF.volume 8, IR.tone 0, NF. Tone 25, GB.Fxmode, GB.stab.off.

Beach: Freqvency – 4KHz, P.Box.-Medium, Treshold signal-80, Audio-30, Disc 2 tone, Disc Depth-11, Boost-11, Sound IR.volume 6, NF.volume 8, IR tone 0, NF tone 25, GB-FX mode, GB.stab-on. (Pouze v modu Beach je v základu zapnutá i stabilizace).

Nové vylepšení-změny u nové verze

Starší model GM 6 používala tři samostatné frekvence 5-15-30 Khz. Sedmička disponuje čtyřmi frekvencemi a to 4-14-24-44 Khz. Větší rozsah frekvencí umožňuje lépe nastavit detektor v různých podmínkách. Například nová frekvence 44KHz je pro hledání drobných šperku jako stvořená.

Další podstatná novinka je odladění detektoru. Dříve byla možnost manuální, automatická a ještě funkce GB sense. GB senze u Sedmičky nenajdete a byla nahrazena GB.FX mode. Všechny továrně přednastavené programy jsou ve FX modu, kdy je v tomto modu nastaveno odladění fixně (automaticky) a stačí pouze detektor zapnout a jít. Jedná se o plný automat jako například u Zera kdy se o nic nestaráte a pouze zapnete detektor a ten si odladí sám i bez pumpování. Tento mód vám však ubere něco málo z dosahu. Další možnost je GM-manual a odladění se provádí klasickým pumpováním a hledáním pomocí tlačítek plus a mínus místa, kde je detektor úplně potichu. Poslední je GB-auto, což není automatické ale spíš poloatomatické, protože musíte pumpovat až do doby, než vás detektor upozorní tonem a nápisem Auto GND Complite, že máte odladěno. Tuto variantu mám nejraději a je také velice rychlá a přesná. Jinak všechny programy mají GB.stab na OFF, pouze program Beach jí má na ON. Je to z důvodu, že se předpokládá hledání v mokrém písku a slané vodě.

Další drobná úprava je v tónovém rozlišení. Zatímco Šestka používala rozmezí 0 až 30, tak u Sedmičky je možnost pouze 0 až 25. Jinak detektor používá rozlišení cíle pomocí spektra VDI což je grafické znázornění cíle ale také ID Target, což je identifikační číslo přiřazené k cíli o určité vodivosti. Spodní graf slouží k označení a posunutí cílů, které má detektor označit hlubokým tonem jako železo a nebo vysokým jako chtěný cíl. Standartní nastavení je -22 až 0 pro železo a 1 až 87 pro barvu. Velké stříbrné mince půjdou max. na ID 87.

Vlastní zkušenost

Detektor se dá bez problému použít i v přednastaveném továrním  nastavení, ale určitě jste si všimli,  že u všech modu je P.Box na Medium a nikde na Hight. Je to z důvodu, že detektor je už z výroby vyšťavený docela vysoko, a tak jak jsem byl zvyklý se Šestkou chodit téměř všude na Hight, tak u Sedmičky je to někdy problém. Chodit se s nim dá ale, určitě bude detektor neklidný na promáčené, zmrzlé a nebo sněhem pokryté pudě. Vždy jsem si detektor přepl na Hight, ale v některých podmínkách se to nedalo a ubral jsem na Medium. Detektor se zklidní a nebude vydávat prozvuky. Například v suchém lese nebyl absolutně problém a Hight se dá použít, což vám s větší cívkou značně přidá na dosahu.

Jinak je detektor velmi stabilní a pomocí osmi kanálu není problém hledat ve vícero lidech a nebo pod dráty vysokého napětí nebo v blízkosti stožáru mobilních operátoru.

Kompletní hodnoceni

Výhody:

 • Rychlá obnova a s novou cívkou Figher 24cm i perfektní separace v železem zamořeném prostředí.
 • Stabilita při hledání ve více lidech nebo v blízkosti vysokého napětí a stožáru.
 • Snadné ovládání a plné nastavení plně automatického odladění. Čtyři na sobě nezávislé frekvence 4-14-24-44KHz.
 • Přesné ID číslo cíle a rychlé vykreslení pomocí VDI grafu
 • Šaft na špičkové úrovni, a to nejen funkčností ale také skladností a zpracováním.
 • Komfortní sluchátka s rychlou latencí a dobrou možnosti snadného nastavení hlasitosti.
 • Výdrž baterie-plus rychlé nabíjení.
 • Vysoká citlivost a velká hloubka detekce.


Stabilita při hledání ve více lidech nebo v blízkosti vysokého napětí a stožáru

Šaft na špičkové úrovni, a to nejen funkčností ale také skladností a zpracováním.

Nevýhody:

 • Nový popis programu, což může někomu připadat trošku zmatečné.
 • Detektor je už na hranici s citlivostí a ne všude se dá použít P.Box v režimu Hight.
 • Na můj vkus přebasovaná sluchátka.
 • Není bezdrátová cívka. (poznámka redakce: bezdrátová sonda bude k dispozici ve 2Q 2023)
 • Nelze vyměnit bateriový blok jako u předešlého modelu. (poznámka radekce: nové bateriové bloky jsou již u GM cca 1,5 roku a jsou řádově spolehlivější než klasický blok 10 tužkovek. Změna se tak ukázala jako jednoznačně lepší než předešlé řešení)
 • A nakonec alespoň pro mne velké mínus a to, že detektor není vodotěsný.

Shrnutí

Nová Sedmička mne nepřekvapila, protože většina funkcí je stejná nebo podobná jako u předešlého modelu. Co je opravdu excelentní je rychlost detekce a vyobrazení cílů i v hodně zamořeném prostředí. Rychlo mávači si určitě přijdou na své. Velké plus vidím stále v tom, že se z vetší části jedná o analog vylepšený o displej, takže si ponechává výhody obou strojů a rozšířená nabídka nových frekvencí dává možnost přesnějšího a vhodnějšího nastavení v jakémkoliv prostředí.

Sison

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Děkuji za test ;-)Já vím že to nebude prodejní pecka ale zajímavá alternativa to je.Před deseti roky by bylo přepínání frekvencí bez výměny Cívek scifi.

Tu pecku už nechci hmoždit. Snad 1-3,tý řady GM před X roky ano. Pocitově chodit s 5kou + a dál nechť chodí a užívá Timur a jeho parta.
:-O Už nikdy, děkuji!

Já chodil 5tku a pocitově hodně pozitivní a kdybych neměl Minelab určitě jdu do sedmičky. Mít prachy navíc hned kupuju sedmičku.

Nejlepší gm a stale je ,je gm4 pro ;-)

GM 4 pro je super, chodím často a zatím měnit nebudu. Nicméně bezdrátová cívka a lepší shaft mě možná zlomí. Měl jsem možnost vyzkoušet. Tímto zdravím do Jílového a díky za ochotu a za pokec👍🤘🤝👋

Dobré by bylo to s něčím adekvátním porovnat aby případný zájemce věděl zda se ten detektor vyplatí koupit nebo ne

marczus: pro mě také, 4 ka a Zero Ale oni se stale zlepšují a lidí co si koupí čístý analog je každý rok méně. :)

Za mě o sedmičce uvažuju jako o druhém a náhradním detektoru na pole a pláž. Gm4 jsem chodil leta. Tak preferuji skladnost jako celku, rychlost odezvy, graf, který lecos napoví a široký výběr frekvencí.

Jak to vypadá s GM4 WCL WS ? :-)

Prototyp máme otestovaný, čekáme na finální verzi :)

No a kdyz baterie casem odejdou tak co dal? Vymenu asi sam doma neudela pokud je to na pevno spojeno s detikem.
:-( ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru